Autor Wątek: legalność Yariski  (Przeczytany 2805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rabbit

  • Gość
legalność Yariski
« dnia: 03-07-2005, 11:01:21 »
cześć wszystkim,
kiedyś, lata temu obiła mi sięo oczy ;-) jakaś zależność między odległością od tylnych kół do końca samochodu, średnicy tychże kół, a obowiązkiem posiadania fartuchów przy tylnych kołach. w odróżnieniu od Corolli w Yarisce tylne koła są w zasadzie na samym jej skraju, co zapewne powoduje mocne chlapanie na mokrej powierzchni. dość powiedzieć, że mam wrażenie (nie wiem na ile to możeliwe z punktu widzenia praw fizyki), że pozostawiana za moją Yariską smuga wody potrafi umoczyć moja tylną szybę(i to bynajmniej nie na jeździe na wstecznym). co siędzieje z użytkownikami drogi jadącymi za mną (i co oni o mnie wtedy myślą) wolęnie myśleć...
i teraz pytanie: czy ktoś z was słyszał o uwagach policji (w dowolnym kraju) dotyczących braku chlapaczy tylnych? czy macie założone takie chlapacza. wg mnie powinny być one zakładane, ale firmowo przez producenta.  w końću mam homologacjępodpisaną przez niejakiego Shinichi Sasakiego, ze wszystko jest ok, jednakże z powodów opisanych powyżej pozostajęu mnie wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: 21-08-2009, 10:14:01 wysłana przez Janmor »

adi

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #1 dnia: 03-07-2005, 11:40:41 »
kazdy samochod 3d lub 5d jadac po deszczu chalpei sobie tylna klape nic nowego nie odkryles;] chlapaczy nei ma mi nei ebde mial;]

Spro-ket

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #2 dnia: 03-07-2005, 14:05:09 »
Cytat: rabbit
(i co oni o mnie wtedy myślą) wolęnie myśleć...

nawet sobie nie wyobrażasz   :furious:  
ale polskie przepisy (a są takie - też pamiętam) nie obowiązują pana Shinichi Sasakiego (język sobie można nadwyrężyć).
Skoro to zauważasz to miej trochędobrej woli i zamontuj coś gustownego (choćby pelerynkębatmana) - będziesz miał wdzięczność chociaż moją   :aslyer

CoOljaCk

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #3 dnia: 03-07-2005, 18:36:53 »
opony w samochodach osobowych znacznie sie roznia teraz niz te ktore byly sprzedawane dekade temu. sa tak projektowane ze znaczna ilosc wody jest kierowana do ziemi. dla przykladu podaje przyklad z oponami do rowerow gdzie woda potrafi byc wystrzeliwana na kilka metrow w gore - tutaj przez dekade prawie nic sie nie zmieniło :) .

w samochodach tego nie ma, jedak nieznaczna czesc tej wody zawsze pojdzie w powietrze - w koncu nie jedziesz 20km/h a przy wiekszych predkosciach masz przeciez ogromna zawirowania powietrza i woda jest wrecz porywana nawet z asfaltu w góre.

poza tym nie widzialem hatchbacka, który podczas deszczu mialby z tylu czysta szybe. dlatego tez w hatchbackach montuje sie z tylu wycieraczki a w sedanach przeważnie nie. taki jest urok tych samochodów, a woda która Ci siępojawia na tylnej szybie to nie woda bezpośrednio z koł, a mgiełka powstajaca od przepływu powietrza wokół kóła.To woda,  która jest wciągana przez zawirowania powietrza, które powstaje przy tym rodzaju nadwozia i żadne chlapacze nie zniwelują Ci tego zjawiska. dlatego toyota nie praktykuje montażu chlapaczy bo i po co.
obecnie w mojej karierze mialem juz 3 yarisu i z 5 rodzajow opon i za kazdym razem jest to samo wiec sie nie przejmuj - ten typ tak ma   :bangel
PS. upewnij sie czy masz prawidlowo zalozone opony z tylu - chodzi mi o kierunkowosc. z reszta watpie zeby bylo inaczej niz powinno byc - choc roznie to bywa   :-DD

Offline etom

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 683
  • Płeć: Mężczyzna
    • Tabela zużycia paliwa
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #4 dnia: 03-07-2005, 21:15:35 »
Cytat: rabbit
kiedyś, lata temu obiła mi sięo oczy  jakaś zależność między odległością od tylnych kół do końca samochodu, średnicy tychże kół, a obowiązkiem posiadania fartuchów przy tylnych kołach


O to chodzi ?

" Dz.U.1996.155.772: Warunki techniczne i badania pojazdów.

Rozdział 2: Pojazdy samochodowe i przyczepy przeznaczone do łączenia z tymi pojazdami

§ 10. 1. Pojazd samochodowy powinien być wyposażony:
[...]
10) w fartuchy odpowiednio przedłużające tylne błotniki od tyłu albo umieszczone dalej od kół niż błotniki, jeżeli przy masie własnej pojazdu błotnik lub inny znajdujący sięw płaszczyźnie symetrii opony za tylnym kołem element nadwozia lub podwozia, osłaniający tylne koło (koła), położony jest wyżej nad jezdnią niż [...] odległość tego elementu od pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś tylnego koła; odległość dolnej krawędzi fartucha od jezdni nie powinna przekraczać tych wielkości; szerokość fartucha nie powinna być mniejsza niż szerokość opony; sztywność fartuchów powinna zapewniać ograniczenie do minimum ochlapywania pojazdów jadących z tyłu; fartuchów nie wymaga sięw pojazdach o konstrukcji uniemożliwiającej ich umieszczenie. [...]

CarinaGTI

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #5 dnia: 03-07-2005, 22:28:30 »
no tak ale jak to z polski prawem (w niektórych p-rzypadkach jest niedoprecyzowane) i tutaj jest podobnie :D

jest teraz new Rozporzadzenie -->

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY  
Dz.U.03.32.262
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

ale jest to w podobnej treści, lecz ciut dopracowany co do wysokości (paragraf 11)
11) w fartuchy odpowiednio przedłużające tylne błotniki od tyłu albo umieszczone dalej od kół niż błotniki, jeżeli przy masie własnej pojazdu błotnik lub inny znajdujący sięw płaszczyźnie symetrii opony za tylnym kołem element nadwozia lub podwozia, osłaniający tylne koło (koła), położony jest wyżej nad jezdnią niż 0,25 odległości tego elementu od pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś tylnego koła (kół), a dla samochodu osobowego i autobusu, samochodu ciężarowego i specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z pojedynczymi kołami na osi tylnej oraz motocykla - wyżej niż ta odległość; odległość dolnej krawędzi fartucha od jezdni nie powinna przekraczać tych wielkości; szerokość fartucha nie powinna być mniejsza niż szerokość opony (opon), sztywność fartuchów zaś powinna zapewniać ograniczenie do minimum ochlapywania pojazdów jadących z tyłu; fartuchów nie wymaga sięw pojeździe o konstrukcji uniemożliwiającej ich umieszczenie;
[/quote]

CarinaGTI

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #6 dnia: 03-07-2005, 22:43:13 »
moim skromnym zdaniem jest oki, dlaczego??
nie chce robić z c zarnego białe i na odwrót (chce również odłożyć na bok to0 mże jeżdże Yariskiem):
1. położone dalej od kół niż błotniki-moiżna uznać, że te małe porzedłużenia są małymi chlapaczami
2. poza tym jest mowa od max długości o min9imalenj już nie, szerokośc- co za problem - na serii Yariska oponki maja max 175 (nie licze TS 185) więc zasłania
3. jest mowa o wysokości fartucha nie niższej niż 0.25 ... itd. itd.
zresztą można tak dyskutować bez końca ...

Offline etom

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 683
  • Płeć: Mężczyzna
    • Tabela zużycia paliwa
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #7 dnia: 04-07-2005, 00:38:52 »
" ....fartuchy odpowiednio przedłużające tylne błotniki ,jeżeli...... położony jest wyżej nad jezdnią niż 0,25 odległości tego elementu od pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś tylnego koła (kół)..."

To oglony przepis dotyczacy wszystkich pojazdow.To o 0.25... naszych nie dotyczy.
Dopiero to (reszta zdania) dotyczy naszych :

"... a dla samochodu osobowego i autobusu, samochodu ciężarowego i specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z pojedynczymi kołami na osi tylnej oraz motocykla - wyżej niż ta odległość

Po prostu odleglosc Y  nie moze byc wieksza niz odleglosc  X  - rysunek

adi

  • Gość
legalno¶æ Yariski
« Odpowiedź #8 dnia: 04-07-2005, 09:57:47 »
Jesli samochod jest sprzedawany w POlsce to znaczy ,ze ma homologacje tzn. zostal dopuszczony do ruchu i tyle:]


 

Beesafe.pl