Autor Wątek: Kontrolka temparatury silnika  (Przeczytany 17807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DuÂży

  • Gość
Kontrolka temparatury silnika
« dnia: 28-07-2005, 16:49:50 »
Witam!
Kupiłem ostatnio Yariska 1.3 i mam pyt. odnośnie jakiejś dziwnej niebieskiej kontrolki, chyba płynu chłodzącego. Co ona oznacza jak sięświeci? Raz siępojawia, a raz jej nie ma...   :o  
Dodoam że w zbiorniku wyrównaczwym ilość płynu chłodzącego jest odpowiednia :)

Pozdrawiam!

Offline Janooop

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 728
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #1 dnia: 28-07-2005, 17:04:41 »
niebieska kontrolka to oznaka że silnik jest jeszcze zimny i należy wtedy nie cisnąć go za mocno. Zawsze jak odpaasz samochód po nocy powinna sięświecić na niebiesko i dość szybko gasnąć. Jako że w Y nie ma tradycyjnego wskazania temperatury masz 2 kolory niebieski zimny albo czerwony przegrzanie.
Janooop vel. Quinnolite to powiedział

gorgo24

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #2 dnia: 28-07-2005, 17:20:17 »
dzisiaj tez odpalilem  rano yariske i taka kontrolka mi sie zapalila ale po jakims czasie zgasla poprostu chyba silnik musi sie rozgrzac tak mi sie wydaje milego dnia wszystkim zycze  :)

CarinaGTI

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #3 dnia: 28-07-2005, 18:11:58 »
po zgaszeniu sięjej, szczególnie w dieslu lepiej pprzejechać ten km więcej niech dojdzie do optymalnej temperatury, bo wcale nie powiedziane jest, że jak zgasnie to ma te ca. 90 stopni, w prędzej powiedziałbym, że wteyd ma około 60 stopni
O zimie nie wspominam, że tym bardziej ostrożnie należy sięobchodzić, zresztą to nie dotyczy tylko Yarisków :D

DuÂży

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #4 dnia: 29-07-2005, 16:25:34 »
Dzięki za opdowiedzi!
Właśnie to jest trochęminus Yarisa że nie ma wskaźnika temp. tylko te kontrolki. Ale przynajmniej już wszystko jasne :)
A poza tym fajnie śmiga, na 2 biegu do 105km/h   :-DD  
W trasie jedzie 140-150 km/h bez najmniejszego problemu.

Pozdro!

flymar

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #5 dnia: 01-08-2005, 08:24:57 »
Na 2 do 105? Ja rozumiem, że trzeba trzymać wysokie obroty, ale 105 to chyba lekka przesada.

Offline Sober

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #6 dnia: 01-08-2005, 09:31:48 »
Cytat: flymar
Na 2 do 105? Ja rozumiem, że trzeba trzymać wysokie obroty, ale 105 to chyba lekka przesada.


Eeee, dlaczego - to dobre rozwiązanie np przy wyprzedzaniu... poza tym od w górę5000obr/min silnik ma ładny dźwięk i fajnie wciska w fotel jak siędepnie do deski :D
Seat Leon Cupra :D

Hicks

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #7 dnia: 01-08-2005, 09:35:14 »
Ale tu jest chyba mowa o dieslu - stówka na dwójce ujdzie chyba tylko w 1.3...

Yaga

  • Gość
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #8 dnia: 01-08-2005, 09:56:56 »
Rzeczywiście, ujdzie.   :-DD

Offline Pasikonik

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #9 dnia: 21-01-2009, 22:34:23 »
Na wstępie przepraszam za odkopanie tak starego wątku, ale nie znalazłem lepszego o podobnym temacie.

Czy ktoś z Was widział/słyszał/zamontował albo tylko myślał o dodatkowym wskaźniku temperatury silnika?
Jeśli tak, niech zdradzi swoje przemyślenia na ten temat :)

Brakuje mi tego drobnego udogodnienia, bo jeżdżę głównie na krótkich odcinkach i czasem mam wątpliwości czy nie za mocno wkręcam na obroty niedostatecznie rozgrzany silnik.
Kontrolka gaśnie bardzo szybko, gdy z nawiewu zaczyna lecieć letnie powietrze - więc wtedy silnik na pewno nie osiąga optymalnej temperatury.

Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #10 dnia: 21-01-2009, 23:37:24 »
ja co prawda nie zastanawiałem się nad dodatkowym wskaźnikiem temperatury silnika, ale zawsze robię tak - lampka gaśnie dość szybko, ale nigdy od razu nie wkręcam go na wysokie obroty. dopiero jak stanę na jakichś światłach i widzę, że wskazówka obrotomierza jest na odpowiednich obrotach  wtedy ok, jeśli natomiast obroty na "luzie" są  na wyższym poziomie powiedzmy 1100 rpm wtedy wiem, że jeszcze troszeczkę muszę poczekać.
Yarestek

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #11 dnia: 22-01-2009, 18:43:39 »
Kontrolka gaśnie bardzo szybko, gdy z nawiewu zaczyna lecieć letnie powietrze - więc wtedy silnik na pewno nie osiąga optymalnej temperatury.

Przecież temp. powietrza z nawiewu nie ma wiele wspólnego z temp. silnika. Oznacza tylko, że termostat się zaczął otwierać. Termostat jest wątpliwym wyznacznikiem temperatury (zbyt duży rozrzut temperaturowy połączony ze zużyciem czasowym). Ja bym się tym nie przejmował...

A co do montażu wskaźnika - żaden problem: kupić uniwersalny, zamontować czujnik na rurze i voila...
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline Pasikonik

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #12 dnia: 22-01-2009, 19:34:13 »
Przecież temp. powietrza z nawiewu nie ma wiele wspólnego z temp. silnika. Oznacza tylko, że termostat się zaczął otwierać.
Nagrzewnica chyba w każdym aucie jest włączona w mały obieg płynu chłodzącego silnik, więc podgrzewa powietrze do nawiewu nawet jeśli termostat jeszcze nie otworzył dużego obiegu.

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #13 dnia: 22-01-2009, 22:01:31 »
No tak, masz rację... Chyba się pomyliłem  <diabel>
Mimo tego nie uważam, że Twój Yarek ma jakiś problem. U mnie lampka gaśnie a ciepło też wydostaje się po kilku minutach później. Ten typ tak ma...
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline Pasikonik

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 484
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kontrolka temparatury silnika
« Odpowiedź #14 dnia: 23-01-2009, 00:23:55 »
Mimo tego nie uważam, że Twój Yarek ma jakiś problem. U mnie lampka gaśnie a ciepło też wydostaje się po kilku minutach później. Ten typ tak ma...
Ale w moim Y jest tak samo. Tak jak napisałem wcześniej, gdy gaśnie kontrolka to dmucha letnie powietrze (dopiero później zaczyna lecieć powietrze które można nazwać gorącym).

Kilka lat temu (wtedy jeszcze nie miałem Y) w jakiejś gazecie motoryzacyjnej był test porównawczy wydajności ogrzewania aut. Pamiętam że niespodziewanie wygrał Y z dużą przewagą nad innymi autami, padło tam nawet sformułowanie (cytuję z pamięci) że w żadnym innym aucie nie można tak szybko uzyskać takiego piekielnego gorąca wewnątrz jak w Y. Być może w Y jest duża nagrzewnica w stosunku do objętości wnętrza.


 

Beesafe.pl