Autor Wątek: Sonda Lambda - Za ile można dostać?  (Przeczytany 9325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marcink

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile można dostać?
« dnia: 15-09-2005, 14:00:07 »
Cześć.
Corolla 1.6 110km , oczata, Japan.
Czy ktoś z Was wymieniał sondęlambda ?
Jakie ceny?
Warto w zamiennik uniwersalny Boscha inwestować?
W JC nie mają do tego modelu.
Nie orientujecie sięjak najtaniej i najodpowiedniejszą sondęzałatwić.
Kurcze - jakiś czas temu miałem kłopot z obrotami.
Im cieplej na zwenątrz tym obroty potrafiłą z 1200 na ssanniu od razu do 200 spaść - silnik przygasał, ale nie gasł. Co skrzyżowanie falowanko - trafić może mnie ...
Po wyczyszceniu przepustnicy i silniczka krokowego i rozłączeniu akumulatora przez 1000km był spokój, a teraz znów falują.Jakiś czujnik temperatury?Kable zapłonowe?Filtr powietrza, paliwa,świece  nowe i nic.
Brzęczy mi  któryś z dwóch łączników  elastycznych  w dwururce  ( są 2 w kształcie spiralki równloegle obok siebie - wynalazki cholerne), ale czy miałoby to aż taki wpływ?
Spalanie ok. 8,8 średnio - spore niestety.
Po trasie 7-7,5. Olej Mobil Super S 10W40.
Nie obrażając Toyotki, ale poprzednie moje auto Fiat Uno 1.0 Fire r.97 nie miało takich problemów i mimo,że komfort zawieszenia i w ogóle był gorszy, bardzo miłe je wspominam.
Gazu nie mam,ale zamierzam w niedalekiej przyszłości.
« Ostatnia zmiana: 21-08-2009, 09:28:38 wysłana przez Janmor »

p_flori

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #1 dnia: 15-09-2005, 16:13:21 »
Zanim zmienisz sonde - zczytaj błędy z kompa może nie sonda tu chrzani. Warto by sie podpiąć pod nią i zobaczyć jak chodzi.
Masz szczelny wydech?

marcink

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #2 dnia: 16-09-2005, 06:42:49 »
Cytat: p_flori
Zanim zmienisz sonde - zczytaj błędy z kompa może nie sonda tu chrzani. Warto by sie podpiąć pod nią i zobaczyć jak chodzi.
Masz szczelny wydech?


Auto było 3 razy podpinane pod kompa w Toyocie i zero błędów- wg. nich parametry takie jak powinny być i sonda twierdzą,że w jak najlepszym porządku.
Sam też robiłem test woltomierzem ( opis na forum)  i też pozytwny wynik.
Fakt - z wydechem sięzastanawiam czy nie on taki mieszacz?
Faktycznie wszystko zbiegło sęrazem.
Padł mi końcowy tłumik i jak sięmechanik zabrał za jego wymianę, to sięokazało,że środkowy też długo nie pociągnie, tż  wymieniłem oba ( Bosal - 450 za oba razem+30 wymiiana).
2 dni po wymianie byłem w Toyocie na sprawdzenie pod komputerem ( nadmierne spalanie ).
Po wyjeżdzie od tych partaczy od razu obroty zaczęły wariować.
Twierdzili,że tylko "gratis" wyczyśili mi "dolot" przepustnicy.
Kurde - podpieli jeszcze raz w ramach reklamacji pod komputer i mimo,że obroty leciały do 200 i silnik drgawek ,jakby gasł, dostawał, ten debilny komputer nic nie wykazywał.
Po ich podpięciu obroty jak na wolnych wcześniej miałem to były ok. 750-800, a po ich podpięciu sa na 600.
Czyżby ekologiczny program mi zafundowali?
A z wydechem sięrównież zastanawiam, ponieważ pobrzękiwuje mi łącznik elastyczny ( jeden z dwóch ) na dwururce i czasami ( od wymiany tłumików ) mam wrażenie ,po zatrzymaniu sięi wyjściu z autka,że wyczuwam zapach spalin.  Trzech gości od wydechów to sprawdzało i twierdzą,że jest ok.

Z moich obserwacji -spalanie wzrosło mi od  momentu gdy w ciągu tygodnia :
- zmieniłem filtr paliwa i był niedokręcony i ciekł ździebko w czasie jazdy.
( filtr kupiony w Toyocie )
- wjechałem autkiem na nieodśnieżony plac u rodziców i spodem sięna sniegu zawiesiłem
- zmieniłem olej z Castrol SLX 0W30 na Mobil Super S 10W40  ( Castrola łykał  do 0,5 litra/ 1000 km, Mobila nie dolewam)

Co do obrotow falujących:
- im goręcej na dworze tym częściej sięto objawia ( słonecznie, gorąco -> wystarczy już pow. 20 stopni), jak  chłodno,to zero problemu- czyżby jakiś czujnik temperatury? Gdzie go szukać? W obudowie filtra powietrza mam jakiś czujnik.- Czyżby to ON?
- rozłączenie akumulatora pomaga na jakieś 500-700 kilometrów.

Przepusnica jest wyczyszcona i silniczek krokowy też i nic.

- A może to jak na forum ktoś już kiedyś sugerował zapchany katalizator?
Tylko czemu rozpięcie akumulatora pomaga na trochę?

Wjadęjutro u kumpla na kanał i obejrzęwydech.
Gdyby był szczelny, to gdzie i czego dalej szukać?
Pomóżcie, bo jestem tak wściekły na to auto,że jak siępoddam , to je sprzedam i kupięinne, bardziej masowe
( 1.6 jest wg. kumpla z Toyoty, bardzo rzadko występujący i stąd problem z dostepnością większości nieekspolatacyjnych  częściami i ich cenami).
W okolicach Piotrkowa nkit nie chce Toyotek ruszać.
Jest niby filia łódzkiego AMX-a,ale są kiepscy ( to u nich byłem na komie pierwszy raz...)
Tarcze, klocki, wydech, sprzęgło itd - mechaniczno-blacharskie wymiany to i owszem, ale jak coś poszukać, zdiagnozować, to odsyłają do Toyoty brakiem komputera diagnostycznego sięzasłaniając.

 
Czy można inaczej niż komputerem diagnostycznym sprawdzić poprawne lub wadliwe działanie sondy?
Czy analizator spalin może to wykryć jednoznacznie?

martinez0

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #3 dnia: 16-09-2005, 08:21:51 »
Cytat: marcink
Cytat: p_flori
Zanim zmienisz sonde - zczytaj błędy z kompa może nie sonda tu chrzani. Warto by sie podpiąć pod nią i zobaczyć jak chodzi.
Masz szczelny wydech?


...
Czy można inaczej niż komputerem diagnostycznym sprawdzić poprawne lub wadliwe działanie sondy?
Czy analizator spalin może to wykryć jednoznacznie?



Może głupia rada - byłeś może u jakiegoś dobrego gazownika?
Są szanse, że by pomogli ...

marcink

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #4 dnia: 16-09-2005, 08:27:06 »
Cytat: martinez0
Cytat: marcink
Cytat: p_flori
Zanim zmienisz sonde - zczytaj błędy z kompa może nie sonda tu chrzani. Warto by sie podpiąć pod nią i zobaczyć jak chodzi.
Masz szczelny wydech?


...
Czy można inaczej niż komputerem diagnostycznym sprawdzić poprawne lub wadliwe działanie sondy?
Czy analizator spalin może to wykryć jednoznacznie?



Może głupia rada - byłeś może u jakiegoś dobrego gazownika?
Są szanse, że by pomogli ...


Jeszcze nie mam gazu, ale spróbuję.
Faktycznie, dobry pomysł.

p_flori

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #5 dnia: 16-09-2005, 10:09:51 »
zrobienie analizy spalin nie jest kosztowne, szczególnie - jeśli dotyczy falowania obrotów wolnych - może być problem zalewania silnika na nich. Ponieważ brał Ci olej możesz mieć zakopcony czujnik (sonde i ona może przekłamywać - a jeśli) tak - Castrol SLX na pewno kopcił (zobacz jak wygląda rura wydechowa - jeśli jest smoła na niej - to takie samo masz na czujniku tlenu). Spróbuj delikatnie wykręcić sonde i ją wyczyścić, potem reset kompa.
jak jeździłeś na SLX - ie sprawdź może ciśnienie w cylindrach i luzy zaworów. Co może przyjść jeszcze do głowy.
Ale podstawa to szczelność wydechu. Zapach spalin może być związany z zalewaniem silnika - śmierdzą niedopaloną mieszanką spaliny.

zyzolek

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #6 dnia: 16-09-2005, 11:49:47 »
Tak jak mowi p_flori sprawdz cisnienie w cylindrach.
Moze ktorys ma slabe. Powinno byc okolo 12.  Moze tez byc ktorys z zaworow wypalony.
sprawdz tez zaplon, moga byc brudne styki w kopulce.

zyzolek

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #7 dnia: 16-09-2005, 11:52:58 »

Pigletto

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #8 dnia: 16-09-2005, 22:27:44 »
A tak wogóle to ten silnik ma sondęczy czujnik ubogiej mieszanki? Lean burn?

To że odpięcie akumulatora pomaga sugeruje że kasowane są błędy z kompa... Check engine Ci sięnie pali? Może masz spaloną/odpiętą lampkę?

Popatrz na forum do sekcji Serwisy, może znajdziesz coś w swoich okolicach.

Offline Croom

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1248
  • Płeć: Mężczyzna
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #9 dnia: 17-09-2005, 08:54:32 »
A moze katalizator pada albo cos z nim nie hallo ?
Ty masz masz jedna sonde czy dwie ?
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Dziektarz
www.zmienolej.pl

p_flori

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #10 dnia: 17-09-2005, 11:39:42 »
Pigletto, co by nie było - sonda, czy czujnik ubogiej - autor topicu pisze, ze rozłączenie aku (reset) pomaga na 500-700 km, znaczy, że jest dobrze dopóki ECU mu nie zrobi jakiejś idiotycznej adaptacji i zaczyna falować obrotami. Komp bez błędów- znaczy szwankuje okresowo jakis czujnik i to tak, że jego przekłamania mieszczą sięw granicach akceptowalnych przez ECU.
Jak sprawdzisz marcink w/w i nic - jedynym sposobem jest zapiąć kompa w złącze i jeździć i śledzić parametry bieżące - w garażu na postoju to se tylko poklikać można.
Można też wymienić na pałęsonde, czujnik temperatury ale to kosztowne i bez sensu bez diagnozy.
Acha, popatrz jeszcze jak zachowuje sie wskaźnik temperatury, może teromostat nie domyka. Z tego co wiem to Toyota robi adaptacje sondy w funkcji temperatury silnika. Jeśli temperatura za szybko/wolno narasta, lub jej nie trzyma - wskazania lambdy są zachwiane i tu może być problem. Jeśli czujnik temp przekłamuje - sonda i skład mieszanki jest inaczej czytane.
rochęzagmatwałem tu na końcu - sorry, ze długie, ale rozwiązanie gdzieś musi być...
Co do katalizatora - jeśli masz 2 sondy - w kompie byłyby błędy walniętego kata. Jeśli nie masz 2 giej sondy odkręć kata i wywal jego bebechy (usuń wklad) - wtedy zatkany juz nie będzie   :abadgrin

Offline GLADIATOR

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1537
  • Płeć: Mężczyzna
    • Corolla E-9
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #11 dnia: 17-09-2005, 20:25:07 »
cZŁOWIEKU ZA ŁADNE OKOŁO 300 ZŁTYCH NA WQSTÊPIE, PRZECIEŻ KUPIŁĂƒÂŠŚ TOYOTE........
www.corolla.fora.pl
www.lybra.fora.pl
Lancia Lybra SW 1,9 JTD Power

marcink

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #12 dnia: 17-09-2005, 20:29:44 »
Cytat: Croom
A moze katalizator pada albo cos z nim nie hallo ?
Ty masz masz jedna sonde czy dwie ?


Sonda jest jedna przed katem.
Byłem w piątek u najlepszego gazownika w Piotrkowie Tryb.
Podpiął sondępo tester do sond lambda.
Wg niego sonda jest "martwa", tzn daje stałe napięcie cały czas i to dla bogatej mieszanki.
Chciałem to już zamówić u kumpla w sklepie, ale ten zaczął wymyślać  ,że sonda na kompie w DML w Częstochowie wyszłaby na 100%, ale taki czujnik temperatury silnika nie musi i to albo ten czujnik albo jakiś zawór EGR, jeśli niczego nie przekręciłem.
Ratujcie chłopaki, bo zaczynam poważnie sięzastanawiać na sprzedaniem tego autka, jeśli miałbym w ciemno
inwestować w naprawy.
Okazuje się,że sonda jest montowana na 2 śruby w do dwururki i gazownik po oględzinach nie chciał podjąć sięjej wymiany, bo może być problem z tymi dwiema śrubami.
Katalizator, sonda, czujnik to niezłe koszta....
W Toyocie chętnie sięautkiem zajmą, ale za niezłą kasę.
Podzowniłem po kilku mechaniorach z oklocy ( głownie Łodzi ) i każdy stekając nie za bardzo sięchciał podjąć diagnozy i ew. naprawy.
Oryginalna sonda to min. 650 po znajomości, zamiennik uniwerslny z czterma kabelkami  do zarobienia, to ok. 200 zł.
Jak siętakie zamienniki sprawują?
Jak będzie chodziło autko po wypalenie katalizatora?

Zawory nie były regulowane od nowości.
Jaki to koszt poza serwisem?
W Toyo wołają 400 + płytki.

tco_tm

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #13 dnia: 17-09-2005, 20:39:43 »
Cytat: marcink
Wg niego sonda jest "martwa", tzn daje stałe napięcie

Jakie? Odlaczona od ECU, czy nie?

Juz pisalem. Najlepiej samodzielnie wepnij sie w zlaczu diagnostycznym miedzy E1 i Ox1 zwyklym woltomierzem i sam zobacz, czy sonda trybi.

Poza tym sonda jest uzywana wylacznie do precyzyjnego dostrajania mieszanki i nie powinna powodowac takich jazd. Nie mowiac juz o bardzo malym przebiegu. Sonda przecietnie powinna wytrzymac okolo 200kkm.

Musisz zaczac eksperymentowac i nauczyc sie samodzielnie czytac kody DTC. Moze to czujnik podcisnienia? Moze nieszczelny dolot za filtrem? Jak silnik reaguje na minimalne uchylenie przepustnicy?

...

Czy ktos wie, jak w przepustniach 4A/E-FE jest rozwiazanie ssanie? Element termorozszerzalny? Jaka jest procedura ustawiania wolnych obrotow? Moze sa zle ustawione.

martinez0

  • Gość
Sonda Lambda - Za ile mo¿na dostaæ?
« Odpowiedź #14 dnia: 17-09-2005, 21:37:36 »
Cytat: marcink
. naprawy.
Oryginalna sonda to min. 650 po znajomości, zamiennik uniwerslny z czterma kabelkami do zarobienia, to ok. 200 zł.
Jak siętakie zamienniki sprawują?
Jak będzie chodziło autko po wypalenie katalizatora?

Zawory nie były regulowane od nowości.
Jaki to koszt poza serwisem?
W Toyo wołają 400 + płytki.



Właśnie wczoraj wymieniłem lambdęw swojej E10 na zamiennik Walkera (właśnie 4-przewodowy z mocowaniem na 2 śruby) jak spalętrochępaliwa to opowiem :)
W tej chwili wygląda nienajgorzej . Mechanik coś wspominał, że były małe problemy z mocowaniem ale udało im siędopasować.


 

Beesafe.pl