Autor Wątek: Ile „oleju” w automacie…  (Przeczytany 3208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

przemo.

  • Gość
Ile „oleju” w automacie…
« dnia: 18-03-2006, 16:00:27 »
Witam

Mam pytanie jak prawidłowo sprawdzić ilość oleju w skrzyni automatycznej tej od silnika 1MZ-FE (gaz). Na bagnecie są dwa miejsca: zimno i ciepło (na każdym z nich również jest MIN – MAX, a pomiędzy nimi około 1,5-2 cm miejsca). I wszystko było by OK ale…

Ktoś kiedyś mi powiedział, że olej czy płyn w skrzyni powinno się sprawdzić po przejściu przez wszystkie tryby… czyli R-N-D-2-L na ciepłym silniku, to olej jest na bagnecie w pozycji ZMINO (około polowy).  Jak sprawdzę olej po odczekaniu około 15 minut to poziom jest w połowie między ZIMNO i CIEPŁO. Czyli tak jak by urosło, co mnie nie dziwi bo olej „ścieka” z całej skrzyni, ze wszystkich kanalików 
Proszę pomóżcie jak powinno się sprawdzać. Praktycznie raz w tygodniu sprawdzam wszystkie płyny w tym oleje, a dzisiaj zaciekawiło mnie to ponieważ jak ruszałem ostrzej  to przy około 3-4 tyś zmieniła mi na wyższy i zaraz zredukowała. Nie wiem do końca czy może to jest tym spowodowane. Bo nie wiem czy mam oleju ok. czy może za mało, a wiem ze nie ma nic złego w automacie jak mało lub dużo oleju.

grzechuuu

  • Gość
Odp: Ile „oleju” w automacie…
« Odpowiedź #1 dnia: 18-03-2006, 19:35:05 »
olej powinno sie sprawdzac na rozgrzanym silniku (pop przejechaniu około 20-25km) olej sprawdza sie na pozycji N  lub P... (silnik musi chodzic)...  Sprawdzanie poziomu na zimnym silniku tez jest mozliwe ale nie jest tak dokładne.... czyli przejedz sie autem, następnie nie gas go daj na N lub P i sprawdz "HOT" jak bedzie miedzy kreskami  to jest OK. (przy bardzo dynamicznej jezdzie zdaża sie ze oleju jest jakies 2-3mm powyzej max.

A jezeli chodzi o to ze zmienił bieg i potem znowu zredukował... to hmm... tez tak miałem, i.. jakeis 2000km poźniej skrzynia padła. Niewiem czym to spowodowane było ale moze olej był juz nie taki jak trzeba (jak bedziesz sparwdzał poziom to przy okazji sprawdz stan oleju (przejedz białą chustką po bagnecie i zobacz czy jest jakis czarny osad i czy olej nie śmiedzi taką jakby spalenizną) . Jezeli tak  to go wymien. Jak bedziesz miał pytania  co do wymiany  to chetnie pomoge (mam fotki z wymiany i ile sie wlewa itp...)  pozdro!!

przemo.

  • Gość
Odp: Ile „oleju” w automacie…
« Odpowiedź #2 dnia: 18-03-2006, 20:03:21 »
Dzieki Grzechu za odpwiedź.

ole jest ok. na bagnecie nie ma zadnej mazi i chyba nie smierdzi, ale sprawdzałem go ściereczką a nie  chustką. jutro spawdzę na chustce i sprawdze też poziom tak jak mówisz.
a z tymi dwoma tysiącami... :) chyba zaczynam się martwić. nadzieja w tym, że jest mało oleju i to własnie to spowodowało.

Jeżeli była by możliowść to prześlij mi na pwielgus@o2.pl i napisz ile trwało czasu bo pewnie i tak dla pewności wymienie.
dzięki.

grzechuuu

  • Gość
Odp: Ile „oleju” w automacie…
« Odpowiedź #3 dnia: 19-03-2006, 00:21:40 »
nie oznacza to ze odrazu skrzynia sie psuje... moze poprostu miałes duzo gazu wcisnietego i zmieniła bieg i zredukowała ponownie aby lepsze przyspieszenie było ;)

A jezeli chodzi o wymiane to tu są fotki: PS: jak juz bedziesz wymieniał olej to zaopatrz sie w klucze Torx (to takie gwiazdki) i zwykłe nasadowe klucze. (przy wymianie najlepiej także wymienic filtr oleju a gdy sie juz zdejmie miske to uszczelke pod miską lepiej tez wymienic (bo poco ma później kapac niepotrzebnie) ;)


najpierw trzeba spuścic cały olej (zostawic na pare minut az wszystko zleci. Następnie zdjąć miske (w misce bedzie znajdował sie jeszcze olej wiec mozesz sie nim troche pochlapac :) hehe,  olej wymienic najpelpiej jak skrzynia jest rozgrzana bo wtedy cały brud jeszcze jest w oleju jako zawiesina i spłynie razem z wymianą)


Gdy zdejmiesz miskę zobaczysz to co jest na zdjęciu u góry. Filtr to to srebrne prostokątne cos:) Jest zamocowane trzema śrubami, które zaznaczyłem na zdjęciu. Odkrecisz je i filtr sam zejdzie... nastepnie zamontuj nowy filtr i gotowe.


Na koniec przed zamontowaniem miski olejowej najlepiej ją wyczyścic (ale uwazaj na magnez (to okrągłe po lewej stronie miski) - nie nalezy go przesunąć z miejsca w jakim sie znajduje... Jak już wyczyścisz to zakładasz miske wraz z nową uszczelką i jest OK.

Filtr wraz z uszczelką kupiłem u kolesia co naprawia skrzynie (znalazłem jego strone internetową i zamówiłem tam te dwie częsci.) Oto jego strona: http://www.auto-mat.com.pl/index2.html  . Z tego co pamiętam filt i uszczelka kosztowału 70zł + 10zł przesyłki. 
Aha: i na koniec ze skrzyni zejdzie około 3.80 litra (tyle samo nalezy znowu wlac do skrzyni) ale najlepiej jak bedziesz miał dwa takie same pojemniki i do jednego spuscisz olej i wtedy bedziesz wiedział ile zeszło rzczywiscie. (jest to normalna wymiana - a nie płukanie skrzyni czyli jakies 30% starego oleju nadal zostaje w skrzyni, ale ja wymieniłem dwa razy olej. (wymieniłem pierwszy raz, nastepnie przejechałem jakies 30-40km (dosc dynamicznie i zowu wymieniłem - olej po tych dwóch wymianach był idealnie różowy.. czyli OK....  robota zajęła mi około 3 godzin (nie jest to nic trudnego ;)  podr mam nadzieje ze mogłem pomóc :)

przemo.

  • Gość
Odp: Ile „oleju” w automacie…
« Odpowiedź #4 dnia: 19-03-2006, 08:39:58 »
Dzięki serdeczne:)

jak wymienie napewno napisze co i jak. :)


 

Beesafe.pl