Toyota Klub

.: GARAŻ :. => Terenowe => RAV-4 => Wątek zaczęty przez: tomac w 08-01-2017, 21:06:37

Tytuł: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: tomac w 08-01-2017, 21:06:37
W różnych wątkach na forum piszecie co nieco o spalaniu i o tym, że hybrydą trzeba się nauczyć jeździć. Może zróbmy wątek, gdzie podzielimy się własnymi doświadczeniami z jazdy RAV4 hybrid i tym, jak uzyskać dobre wyniki spalania? Łatwo wszak jest napisać, że "hybrydą trzeba nauczyć się jeździć", ale co to znaczy w praktyce?

Ja wczoraj i dzisiaj zrobiłem trasę Gliwice - Wrocław i z powrotem autostradą A4. Jechałem dość powoli, na tempomacie i po wjeździe na autostradę skasowałem licznik spalania. Uzyskałem następujące wyniki: Tryb ECO mode, trasa Gliwice - Wrocław, tempomat 125km/h, prędkość wg GPS 117km/h, spalanie według komputera 9,1l/100km. Trasa powrotna: tempomat 115km/h, prędkość wg GPS 108km/h, spalanie wg komputera 8,5l/100km. Podczas jazdy kilka razy nieco przyspieszyłem podczas wyprzedzania (nie chciałem zbyt długo blokować lewego pasa, a byli tacy, którzy jechali wolniej ode mnie - i to nie tylko ciężarówki...) A tak na marginesie - wydaje mi się, że jak na takie spalanie w trasie Toyota mogła by montować większy zbiornik paliwa...

Sądzę, że spalania w trasie nie da się zmniejszyć (pomijając oczywiście znaczne zmniejszenie prędkości) - chyba trudno o lepsze warunki pracy, niż jazda na tempomacie w trybie ECO? A może się mylę?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Jasio w 08-01-2017, 21:23:06
Akurat tryb EKO przy tempomacie nie ma żadnego znaczeni:)

I też sądzę (mimo, że względem Aurisa), że na autostradzie spalanie uzależnione jest ściśle od prędkości. Plus górki, wiatr, deszcz - ale na to nie mamy wpływu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 09-01-2017, 08:48:39
"hybrydą trzeba nauczyć się jeździć" to znaczy tyle, że trzeba zoptymalizować swój styl jazdy, aby był bardziej ekonomiczny. Zasady są takie same jak dla normalnego samochodu tyle, że hybryda je lepiej wspiera i oszczędności są większe. Nie na wszyto mamy wpływ np. temperatura powierza, góry, wiatr itp. Z moich obserwacji: hybryda jest oszczędna gdy jest jej ciepło, czyli należy unikać krótkich odcinków gdzie dużo energii idzie na rozgrzanie silnika i ładowanie akumulatora trakcyjnego. Szczególnie jest to widoczne zimą, można sobie obserwować jak zachowuje się spalanie od uruchomienia w funkcji temperatury powietrza i czasu jazdy. Polecam także obserwacje ekranu z przepływem energii widać dokładnie jak działa układ hybrydowy w jakim zakresie obciążeń czy prędkości jakie silniki pracują. Tryby jazdy to sposób mapowania  "gazu" w przypadku ECO ograniczona jest dodatkowo klimatyzacja, w trasie bez znaczenia w ruchu mieszanym trochę pomaga bo stara się trzymać "moc" hybrydy w strefie ekonomicznej. Warto jeździć płynnie i przewidywać sytuację na drodze, czym mniej zbędnych przyspieszeń tym lepiej (hamować można odzyskuje się trochę energii). Jak już przyspieszamy to w miarę dynamicznie do prędkości przelotowej można w końcowej fazie odpuścić i "poszybować" sobie trochę w trybie EV. W mieście (korki, start&stop itp) można próbować trzymać się w trybie EV (czyli delikatne ruszanie, łagodne przyspieszanie itp), w RAV4 trochę to za delikatne, ale da się. Na EV trzeba uważać bo energia idzie i tak z silnika spalinowego (+ niby odzysk ale to też część tej energii) i jak się przesadza to może być gorzej. W trasie to jedynie ograniczenie prędkości pomaga. Na Youtube można znaleźć filmiki z bardziej ekstremalnym pomysłami tylu Pulse&Glide itp, co kto lubi.  No i tyle, może ktoś mam jeszcze jakieś pomysły ...
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 09-01-2017, 15:21:29
Zastanawia mnie jedna rzecz... Jak to jest z tym spalaniem... Jak to jest, że jedni piszą, że jadą 140 i spala im 7 - 8l a innym przy 120 9l. Mowa o jeździe autostradowej. Skąd bierzecie te pomiary ? Czy zaniżając je w swoim aucie czujecie się lepsi ??? Chyba tak, bo tak samo działają wszyscy producenci... :wallbash: Pozwolę sobie zacytować dwie osoby...

U mnie głównie na dojazdach do pracy czyli 2x43km spokojnie z prędkością do 100km/h spalanie mam 6.1-6.5l/100km, trasa cały czas 100-110km/h ok. 650km (6.7-7.1), przy 140 pewnie będzie koło 8.0

A tak BTW przejechaniu 14.500 km spalanie miasto 6.5L, a w trasie 3 osoby plus pełny bagażnik 140 km/h 8.3L. Zero usterek. Pozdrawiam

Rozumiem, że różne wyniki będą przy jeździe mieszanej, miejskiej ale jeżeli jedziemy płaską autostradą na tempomacie określoną prędkością to wyniki chyba powinny być zbliżone... : A może każda hybrydowa ravka jest inna ?  :o :-)
Chyba najbardziej mi bliska jest wypowiedź kolegi tomac, bo nie chce mi się wierzyć by 1,8 t auto klasy suv przy 140km/h spalało 7 litrów, gdzie wiadome jest, że w tych warunkach silniki elektryczne prawie w ogóle nie pomagają i jedziemy tylko 2,5l benzyną... Ja niestety nie jestem w stanie tego zweryfikować bo hybrydy nie mam  :-P
No i absolutnie nie krytykuję tego napędu, tylko chciałbym by podawało się realne i sprawdzone dane, a nie to co komu się wydaje ;) Te super optymistyczne wystarczą nam w kolorowych broszurkach i z ust sprzedawców :laugh:

Pozdrawiam  <taniec>
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 09-01-2017, 19:30:07
Na autostradzie spalanie jest takie jak w benzyniaku o podobnych parametrach.

Na drogach krajowych jest niższe, ponieważ strefy z ograniczeniem do 50 oraz obstawione radarami zwykle pokonujemy na elektryku.

W miastach hybryda jest najbardziej ekonomiczna w stosunku do porównywalnych aut, oczywiście przy odrobinie dobrej woli prowadzącego; jeśli ktoś bezmyślnie ciśnie od świateł do świateł to nic nie pomoże..

W ogóle to jest jednak auto dla świadomego użytkownika, bo materialne korzyści z jego użytkowania nie są współmierne do poniesionych przy zakupie kosztów. Jeśli jednak ktoś ma już w garażu coś sportowego i coś w teren, taka duża hybryda do wożenia rodziny bardzo dobrze się sprawdzi; obie moje pasażerki, mała i duża, bardzo sobie cenią płynność jazdy i ciszę w tym aucie. W zasadzie z myślą o nich był ten zakup. Ale też dlatego, że wysoko cenię niezawodność i nie znoszę wszelkiej maści systemów oczyszczania spalin w dieslach..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Piotr Jacek w 09-01-2017, 19:30:58
Problem polega na tym, że porównanie spalania 2 różnych egzemplarzy jadących w różnych warunkach i innych miejscach MOIM ZDANIEM pozbawione jest sensu. Jedno auto waży 50 kg więcej niż drugie, jeden kierowca waży 70 kg, drugi 120, auta mają inne opony i jadą po innej nawierzchni (inne opory toczenia), jeden jedzie z wyżyny na niziny, drugi na odwrót, do tego klimatyzacja bo pierwszy jechał w upał z wiatrem, a drugi w deszcz i pod wiatr więc grzał kabinę a nie chłodził. Kiedy uwzględni się te wszystkie czynniki, okazuje się różnica wynosi ze 2 litry/100 km, a potem i tak na końcu nikt nie napisze, że pierwszy kierowca zrobił pomiar na odcinku 20 km i odczytał wynik z komputera pokładowego, a drugi jechał 200km i policzył spalanie po dotankowaniu.
Mnie różnica w spalaniu nawet o kilka litrów w ogóle nie dziwi i nawet nie próbuję porównywać spalania mojego auta z innymi egzemplarzami. Ważniejsze jest, czy w takich samych warunkach z tym samym kierowcą auto nie zaczyna nagle palić +50%, bo wtedy wiadomo, że coś jest nie tak. Pozdrawiam posiadaczy nowych, hybrydowych RAV i przyznam szczerze, że zazdroszczę wam waszych aut. Dla mnie to prawie auto ideał :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 09-01-2017, 19:48:22
Różne warunki na drodze, różna pogoda i różne wyniki. Teraz jest zimno i mam spalanie ok. 1L/100km większe niż wcześniej czyli ok. 7 na mojej trasie. Dla niedowiarków proponuję zamieszczać fotki komputera pokładowego (za chwilę będzie dyskusja, że źle pokazuje - wtedy tylko forumowa komisja weryfikacyjna zostaje  :-)). Po co mielibyśmy oszukiwać piszemy jak jest, w warunkach w których użytkujemy samochód. Na dzień dzisiejszy mam spalanie jak mój jeden z samochodów (kompakt) z wolnossącym silnikiem 1.8. Szybkich  przelotów autostradowych unikam (SUV i hybryda nie do tego jest).
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 10-01-2017, 14:27:59
Macie rację o rozbieżnościach wynikających z tego ile osób podróżuje, czy więcej jest z górki, czy się wyprzedza czy nie itp. Jednak jak ktoś pisze, że jego ravka hybrid spala przy 140km/h z kompletem pasażerów i bagażem 8 l/100km to nie specjalnie chce mi się w to wierzyć...
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-01-2017, 15:26:44
Muszę kiedy zrobić test bo 140 staram się nie jeździć. Pozostaje do określenia czy 140 to licznikowe czy z GPS, jaki wiatr wieje, jaka trasa, jaka pogoda. Czy prędkość średnia czy dominanta itp. W 8.x jestem w stanie uwierzyć, ale co test to test.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 11-01-2017, 13:44:37
Raczej nie chodzi tu o aptekarskie dane, tylko mniej więcej jak wypada spalanie przy jeździe autostradą czyli 140-150 km/h w aucie o sporych gabarytach gdzie opory powietrza przy tej prędkości są już spore. Wiem, że podwórko dla hybrydy jest głównie w mieście ale przecież wypady u jednych służbowe u innych wakacyjne też się zdarzają. Mam na myśli pomiar np na dystansie 100km, gdzie ustawiamy tempomat na 140 i auto sobie jedzie...
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 15-01-2017, 16:29:19
11l przy 140km/h wg GPS. Zacharoff ma w testach NX300h i tak mu wyszlo

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: iwostar w 16-01-2017, 08:47:37
Napiszcie Panowie, jakie jest to rzeczywiste spalanie w Waszych hybrydach  :-)
Ja mam zwykłą benzynówkę III long 2.0 w automacie i zadałem sobie trochę trudu, by sprawdzić realne spalanie na podstawie obliczeń z dolewania paliwa do pełnego baku. Pomiary robiłem kilka lat temu, od grudnia do końca września, na 18 tyś. km.
Wyszło mi tak:
Najwyższe średnie spalanie na 1 tankowaniu - 11,15 l/100 km (w zimie, w górzystym terenie)
Najniższe na 1 tankowaniu - 7,63 l/100 km
Średnie spalanie z 18 tyś km - 9,14 l/100 km

Auto było eksploatowane w różnych warunkach drogowych, przy średnio- ciężkim obciążeniu, w jeździe bez specjalnego zwracania uwagi na ekonomikę.
Na trasie na pewno jest możliwe zejście poniżej 7l/100 km
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 16-01-2017, 09:42:46
Tutaj coś mozna podpatrzec:
http://www.motostat.pl/search?type_id=1&make_id=85&model_id=1375&fuel_type_id=1&year_from=1900&year_to=2017&gearing_type=0&power_from=197&power_to=&club=0&search=Szukaj

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 16-01-2017, 16:37:09
oraz w wątku o rav4 hybrydowym taki temat był poruszany http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,39073.300.html, (http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,39073.300.html,) wyniki dość różnorodne ...
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 16-01-2017, 18:42:08
upieracie się przy liczbach, więc proszę:

autostrada 140-150 km/h - ok 11l/100km
drogi krajowe toruń-wybrzerze, kilkukrotnie - ok.5.7 l/100km
miasta toruń lub bydgoszcz - ok. 5.5 do 6.8 l/100km - zależne od pory dnia i okoliczności

wszystko w limicie prędkości plus 10 km/h, bez mandatów..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 19-01-2017, 12:24:51
Mitsubishi ASX 2WD 1,6 117KM pali też 11 l. przy 140gps. Mnie najbardziej zaciekawił diesel 4,2l Porsche  Cayenne jak mało pali. Sorry za off

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 19-01-2017, 12:44:49
Przy prędkościach autostradowych wyniki spalania różnych samochodów są podobne (tzn. diesle trochę mniej). Taki urok, oszczędzanie kończy się pewnie gdzieś przy 120km/h.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 19-01-2017, 12:55:44
Wspolczynnik CX daje o sobie znać. Ale Diesel ma spalanie na pewno niższe i tu się nic nie zmieni.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: tomac w 06-02-2017, 20:05:53
Zebrałem już trochę doświadczeń i mogę się nimi podzielić. Odnośnie eksploatacji w mieście - spalanie zależy w dużej mierze od przejeżdżanego dystansu i temperatury. Mój codzienny dojazd do pracy (3,5 km po mieście, zimny silnik) skutkuje spalaniem od 10 do 13l/100km (10l przy temperaturze plus 2 stopnie, 13l - minus kilka stopni). Jeśli silnik jest już rozgrzany to na tej samej trasie auto pali 6,7l/100km. Troszkę dłuższa trasa (Bytom - Tarnowskie Góry) skutkuje spalaniem 6,0l/100km przy zimnym silniku, 5,7l/100km przy ciepłym silniku. Najmniejsze spalanie na mieście, które uzyskałem wyniosło 5,4l/100km (start z rozgrzanego silnika). Spalanie - według komputera (za jakiś czas porównam spalanie z komputera z rzeczywistym, mierzonym tankowaniami i podzielę się wynikami).
Odnośnie zasad ekonomicznej jazdy - myślę, że podstawowe są takie: Na ile się da jeździć w dolnym zakresie ekonomizera (do napisu ECO) - wtedy pracuje tylko silnik elektryczny. I wcześniej rozpoczynać hamowanie - nie hamować tuż przed przeszkodą, ale zawczasu - tak, by ekonomizer nie schodził do samego dołu - w ten sposób cała energia z hamowania będzie odzyskiwana, bez wytracania na hamulcach.
Jeśli ktoś uważa, że zasady ekonomicznej jazdy są jakieś inne - zachęcam do podzielenia się uwagami na forum.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: iwostar w 07-02-2017, 12:53:07
Czyli wychodzi, że te oszczędności w paliwie są realnie niewielkie w stosunku wersji benzynowej. Najciekawsze jest to, jak większy koszt zakupu hybrydy i sprawa akumulatorów, ma wpływ na ostateczną kalkulację sensowności zakupu takiego samochodu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 07-02-2017, 14:20:14
Czyli wychodzi, że te oszczędności w paliwie są realnie niewielkie w stosunku wersji benzynowej. Najciekawsze jest to, jak większy koszt zakupu hybrydy i sprawa akumulatorów, ma wpływ na ostateczną kalkulację sensowności zakupu takiego samochodu.Zależy od sytuacji w moim przypadku spalanie mam na poziomie samochodu kompaktowego (6.0-6.7l/100km zimą) dodatkowo jakieś 4x4 i większy prześwit, do tego spalanie nie zależy silnie od warunków na drodze. Koszt sprawa drugorzędna - jak się kupuje samochód zawsze się traci. Akumulatory nie sprawiają problemu, dodatkowo gwarancja na nie też długa. Wiadomo, że hybrydy nie lubią zimna i autostrad trzeba brać to pod uwagę przy kupnie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 07-02-2017, 16:01:42
Koszt sprawa drugorzędna - jak się kupuje samochód zawsze się traci.

Nie do końca się zgodzę. Gdyby chodziło o porównanie do zupełnie innego modelu Toyoty czy tym bardziej innej marki to ok, trudno porównywać koszty bezpośrednio. Natomiast tutaj mówimy o tym samym samochodzie z innym napędem; a mamy taki wybór i w tej sytuacji porównanie kosztów jest łatwe i naturalne; sądzę nawet, że większość nabywców hybrydowej Ravki taką symulację sobie przeprowadza przy kupnie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 07-02-2017, 16:15:48
Hybrydy są jak iPhony☺ Co tam kalkulowac. Są po prostu idealne ☺

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Piotr Jacek w 07-02-2017, 16:21:22


Czyli wychodzi, że te oszczędności w paliwie są realnie niewielkie w stosunku wersji benzynowej.

To zależy jak rozumieć określenie "realnie niewielkie". Hybrydy najwięcej zalet, również w kwestii spalania, pokazują w ruchu miejskim. Ja uważam, że spalanie ok. 6 l w mieście to dla auta wielkości Rav'a duża realna różnica. Ale jeśli ktoś dużo jeździ z prędkościami autostradowymi, te różnice maleją.
Myślę, że istotnym przełomem (w kosztach) są auta z napędem elektrycznym plug-in. Obecnie zasięg na silniku elektrycznym to co najmniej kilkadziesiąt kilometrów i to jest bardzo widoczna oszczędność.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 07-02-2017, 16:22:53
Hybrydy są jak iPhony Co tam kalkulowac. Są po prostu idealne 

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tak napisać może tylko fanatyk ale czemu z HTC??? :D
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: fanatyk w 07-02-2017, 16:23:50
Bo działam tylko na androidzie. Aczkolwiek HTC nie ma filozofii iPhone zapewne

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 07-02-2017, 16:32:20
Hybrydy są jak iPhony☺ Co tam kalkulowac. Są po prostu idealne ☺ Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu TapatalkaCoś w tym jest  :)  Inne modele też mają swoje zalety, ważne że jest wybór bo użytkowanie samochodu jest różne.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 07-02-2017, 18:39:25
do wszystkiego trzeba dojrzeć: do ajfona w kieszeni, do maka na biurku czy do hybrydy - a i tak zawsze są to kompromisy i wypadkowa wcześniejszych doświadczeń. jedni wpadają na to stosunkowo szybko, inni wciąż bredzą o dwudziestoletnim tedeiku afn od niemca, w którym nic nie musieli naprawiać. tylko dlaczego nikt takich nie produkuje?

mnie cieszy fakt, że ktoś kto jedzie za mną, wdycha stosunkowo czyste powietrze. natomiast wku_rwia mnie to, że moja rodzina musi się truć gdy jedziemy za dieslem z wyciętym dpfem lub bez. to moim zdaniem najbardziej istotny argument za hybrydą, lecz..

..toyota robie wiele, by nie był jedyny. z racji tego czym się zajmuję, mam okazję jeździć wieloma autami różnych marek na codzień. hybrydowe napędy, począwszy od 2.5hsd wzwyż naprawdę robią różnicę i jeździe się tym jak o klasę lepszymi autami..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 08-02-2017, 17:53:42
przepraszam za emocjonalny ton. wróciliśmy wieczorem z dłuższej trasy, w trakcie której jak tylko zwiększałem dystans za poprzedzającym dieslem, wskakiwał w nią inny, chyba jeszcze bardziej zużyty. trudno się po tej polsce jeździ..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 08-02-2017, 18:46:36
To jest całkowicie zrozumiałe; sam również nie cierpię diesli, praktycznie za wszystko. Jedyne auto z silnikiem od traktora miałem jakieś 15 lat temu i tak jak niczego nie można być w motoryzacji pewnym, to tego akurat jestem pewny na 100%, że pozostanie ono pierwszym i ostatnim w mojej karierze. Natomiast śmiem twierdzić, że moja Ravka, tak jak i inne auta z wolnossącymi silnikami benzynowymi trują tylko nieco bardziej niż hybrydy, a już na pewno nie śmierdzą jak się za nimi jedzie.

Kolejna sprawa to obliczenie, które auto jest faktycznie bardziej ekologiczne, czyli obojętne dla środowiska, łącznie z fazą produkcji i utylizacji. Tu hybryda wypada dużo gorzej od zwykłej benzyny biorąc pod uwagę ilość metali ziem rzadkich koniecznych do produkcji baterii, a w końcu za te 15-20 lat ilość odpadów pozostałych po jej utylizacji. Niestety spaliny to nie wszystko co się liczy w ekologii, choć na nie w pierwszej kolejności zwracają uwagę klienci.

Natomiast w "ekosystemie" Apple'a cała moja rodzina jest od lat, tyle tylko że nie ma to nic do rzeczy w tym wątku.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 08-02-2017, 20:17:08
Jeszcze co do tego, że hybryda jeździ jak lepszy model. Akurat w Ravce ten argument ma jak najbardziej sens, bo tak się składa, że w tym modelu hybryda jest topową wersją silnikową. Ale już w Camry (wszystko wskazuje, że w tym roku wreszcie wraca do Europy) czy Lexusie NX hybryda topową wersją nie jest. I jeśli pominąć koszty to zdecydowanie wolałbym jeździć Camry 3.5 V6 (ten silnik jest zresztą poza jazdą w korkach bardzo oszczędny) czy nawet NX 2.0T niż czterocylindrową hybrydą jaka jest dostępna w tych modelach. Z kolei w GS, RX czy LS znowu hybrydy są topowymi wersjami ale to po prostu wybór Toyoty związany z pozycjonowaniem tych aut a nie kwestiami technicznymi. Także wszystko zależy o jakim modelu mówimy.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 09-02-2017, 20:51:03
wątek apple poruszony został wcześniej, chyba w nieco snobistycznym i sarkastycznym kontekście. jednak zarówno ios/macos jak i technologia hybrydowa narzucają pewne ograniczenia, oferując jednocześnie wymierne korzyści. w takim sensie rozwiązania są analogiczne. kiedyś było to istotnie droższe, teraz konkurencja po prostu podniosła ceny nie oferując nic innowacyjnego w zamian.

co do uciążliwości przy recyklingu - myślę że zdecydowaną większość związków z baterii da się odzyskać i przetworzyć. przy okazji ktoś zarobi i da komuś robotę.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: tomac w 09-04-2017, 20:08:10
Zrobiłem już 4500km tym autem i porównałem spalanie wskazywane przez komputer z tym, co wlałem do baku. Wyniki są dość bliskie, choć komputer lekko zaniża. W ciągu tych 4500km średnie spalanie z tankowań wyszło 8,0l/100km, a komputer wskazał 7,9l/100km.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 08:27:36
Zrobiłem już 4500km tym autem i porównałem spalanie wskazywane przez komputer z tym, co wlałem do baku. Wyniki są dość bliskie, choć komputer lekko zaniża. W ciągu tych 4500km średnie spalanie z tankowań wyszło 8,0l/100km, a komputer wskazał 7,9l/100km.

U mnie podobnie, wyniki z komputera zgadzają się w granicy błędu z obliczeniami "przy dystrybutorze".  Zrobiło się ostatnio cieplej i spalanie spadło.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 10-04-2017, 09:00:12
Należałoby tylko spytać niejakiego "ko20" dlaczego tak mnie wcześniej zaatakował jak napisałem, że kupując wersję 2.0 zakładałem wyniki spalania średnio 10l/100 dla benzyny i 7.5-8l/100 dla hybrydy. Jak widać prognozy się potwierdzają. Choć oczywiście hybryda może palić mniej przy odpowiedniej technice jazdy, temperaturze na zewnątrz itd. Ale ja mam ciężką nogę i zupełnie nie myślę o spalaniu w czasie jazdy a i tak średnio 10l przekroczyć się u mnie praktycznie nie da. Jakbym jeździł delikatniej to spalanie byłoby mniejsze o co najmniej litr więc różnica tak czy inaczej zostałaby podobna.

To jest ciężki, duży i wysoki SUV, więc nie ma szans aby palił tyle co Auris, niezależnie od napędu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 09:22:57
Spalanie niestety silnie zależy od stylu jazdy, tasy i pogody dość silnie (w innych samochodach jakie miałem było bardziej stabilnie)  obecnie jest/było cieplej i wychodzi mi 5.7-5.8 l/100km (z całego zbiornika, tryb mieszany 55/45 trasa/miasto, spokojna jazda z umiarkowanymi prędkościami - jak to hybrydą na przedmieściach).  W sumie takiego spalania się spodziewałem , nawet uzyskałem na jazdach próbnych. Ale samochód kupuje się po siebie i nie każdemu się hybryda opłaca. 
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 09:27:26
To jest ciężki, duży i wysoki SUV, więc nie ma szans aby palił tyle co Auris, niezależnie od napędu.

Nie wiem ile Auris pali, ale w takich przy takich samych warunkach moja Honda Civic 1.8 paliła więcej.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 10-04-2017, 09:31:52
Auris hybrydowy pali średnio koło 5.5-6 litrów, choć to też oczywiście zależy od stylu jazdy. Czyli tyle co Twoja Ravka ;) Mój ostatni Civic to było nowe żelazko 1.6 110KM, bardzo oszczędny silnik, palił ok. 7l/100.

Moim zdaniem podawanie spalania na jakimś tam wybranym odcinku jest pozbawione sensu. Właśnie tak robią producenci i stąd później te rozbieżności między danymi a życiem. Spalanie powinno się sprawdzić na odcinku kilku tysięcy kilometrów jazdy w różnorodnych warunkach, tak jak zrobił to kolega tomac. Ja moje 10l/100 też podaję w ten sposób. Kasowałem licznik spalania tylko raz od kupna, po ok. 10 tys. km przebiegu i od tej pory zrobiłem kolejne 8 tys. Spalanie średnie jest takie samo na tych dwóch odcinkach, mimo rożnych pór roku i temperatur.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 09:52:06
Producenci podają wg. normy - pomiar z jazdą nie ma nic to wspólnego w przypadku hybryd błędy w stosunku do "reala" mogą być duże. Czy jest to zła norma to nie wiem, poprzednie samochody paliły mi średnio tyle ile było w katalogu (to co w trasie od święta, tzn. ze 2 razy dało się uzyskać). W przypadku hybrydy już tak prosto nie jest (poziom naładowania baterii, temperatura itp) i faktycznie mam spore rozbieżność. Dla PHEV to już całkowicie niemiarodajny wynik. Zwykle mierzę spalanie do tankowania do tankowania, czym większy odcinek tym ta średnia dokładniejsza (jak na 10kkm to już całkiem dokładnie). 
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 10-04-2017, 10:16:41
Oczywiście upraszczam; wiem że są normy a wynik z odcinka testowego to tylko składowa ostatecznego wyniku pomiaru ale chodzi mi o coś innego. Natura ludzka jest taka, że jak już się upewnimy że nasze auto ma oszczędny silnik i mało pali, to po sprawdzeniu tego na jakimś tam odcinku / czasie, później już szczęśliwi jeździmy normalnie, tak jakbyśmy jeździli od początku, naszym normalnym stylem jazdy i bez ciągłego sprawdzania ile nam aktualnie wychodzi. I dopiero wtedy okazuje się ile samochód w rzeczywistości nam pali. Dlatego wynik "życiowy" może dać tylko pomiar na dłuższym odcinku, w różnorodnych warunkach i na wielu zatankowanych zbiornikach. Styl jazdy jest silnie uzależniony od tego czy się kontrolujemy czy też nie i jest to nie do przeskoczenia. Inna sprawa, że hybryda wręcz zmusza do ciągłej samokontroli tymi wszystkimi grafami i wskaźnikami i to też ma duży wpływ na jej oszczędność. Ale oczywiście jeśli ktoś ma normalnie oszczędny styl jazdy i nie musi się do tego zmuszać czy pilnować to świetnie; wtedy rzeczywiście może mu palić tyle ile producent podaje. Z moją nogą to niestety nierealne w żadnym aucie.

To samo z warunkami jazdy. Fajnie jest się spokojnie kręcić przez tydzień czy dwa pod miastem ale później przyjdzie dłuższy przelot autostradą i wynik się szybko zmieni. Dlatego trzeba sprawdzać wyniki uzyskane średnio w dłuższym okresie czasu a unikać podawania najniższych wyników jakie uda się uzyskać w jakichś konkretnych warunkach; a tak niestety robi wiele osób.

Na wybranych odcinkach bez problemu potrafię uzyskać w mojej Ravce spalanie rzędu 7-8l / 100. Ale takich wyników nigdy bym nie podał bo nie mają one żadnego związku z rzeczywistością na dłuższych odcinkach, ergo są bezużyteczne dla czytających.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 11:48:32

To samo z warunkami jazdy. Fajnie jest się spokojnie kręcić przez tydzień czy dwa pod miastem ale później przyjdzie dłuższy przelot autostradą i wynik się szybko zmieni. Dlatego trzeba sprawdzać wyniki uzyskane średnio w dłuższym okresie czasu a unikać podawania najniższych wyników jakie uda się uzyskać w jakichś konkretnych warunkach; a tak niestety robi wiele osób.


Tyle, że w hybrydzie spalanie silnie zależy od warunków. Niekiedy warto wiedzieć jak spalanie (jak dla mnie bardziej liczy się zasięg) zależy od warunków, aby przydało się to np. przy planowaniu trasy. Sama średnia długoterminowa to bardziej do oceny ekonomiczności jest istotna. Wiadomo, że  na forum często ludzie podają minimalne (albo maksymalne spalanie), ale jeśli opiszą warunki to też jest to wartościowa informacja.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 10-04-2017, 12:21:24

Tyle, że w hybrydzie spalanie silnie zależy od warunków.

Zgadza się. I dlatego hybryda może palić znacznie mniej ale i też znacznie więcej niż te 7,5-8l/100. Zdaje się Janunio wcześniej pisał, że pali mu regularnie ok. 10l/100 i ten wynik też trzeba wziąć pod uwagę, choć z pewnością wynika on z połączenia ciężkiej nogi z mało sprzyjającymi hybrydzie odcinkami. Niemniej biorąc to wszystko pod uwagę jakąś średnią można dla hybrydy przyjąć i pewnie nie odbiega ona bardzo od wyniku podanego przez Tomaca, bo zdaje się, że już wcześniej kilka osób podawało wyniki takiego rzędu.

PS Dlatego też z uporem maniaka piszę o sprawdzaniu wyników na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów, bo czym dłuższy odcinek pomiarowy tym bardziej uśredniamy wszelkie warunki, które mają wpływ na spalanie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-04-2017, 13:27:08
Średnia po użytkownikach może tak wyjść, indywidualne mogą być dość różne. Kiedy muszę policzyć jak to u mnie wychodzi dlugoterminowo.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 10-04-2017, 18:12:24
zatem jak już zostało napisane, pali średnio 2,5 litra mniej niż 2.0 valvematic..
niemniej nie dla tej haniebnej oszczędności kupiliśmy wersję hybrydową; napiszcie proszę co skłoniło was do wyboru właśnie tej wersji?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 11-04-2017, 08:16:09
niemniej nie dla tej haniebnej oszczędności kupiliśmy wersję hybrydową; napiszcie proszę co skłoniło was do wyboru właśnie tej wersji?

W pierwszej kolejności ciekawość napędu hybrydowego, szczególnie przy dość gęstym ruchu podmiejskim gdzie głównie się poruszam. Istotny bym dla mnie większy prześwit i napęd 4x4 - wcześniej miałem/mam takie samochody  i taka koncepcja się sprawdziła (nie chodzi o jazdę w terenie, ale o drogach słabej jakości czy nieodśnieżonych). Hybryda crossover to wychodzi RAV4 albo Lexus NX, RX - ale to już inna półka cenowa. Najbliżej Lexus NX, ale wg. mnie RAV4 jest bardziej praktyczny a wyposażenie praktycznie to samo. Osiągi RAV4 wystarczające, przesiadałem się z mocniejszego samochodu więc jakoś to nie porywa chyba, że zestawi się to z haniebnym zużyciem paliwa :-). Nie chciałem Diesla (głównie za kulturę pracy, hałas).
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 14-04-2017, 10:56:50
Dokładnie w ten sam sposób podszedłem do tematu przed zakupem mojej rafuni, z diesli się wyleczylem  boleśnie, wspanialy samochodzik komfort dynamika nic więcej nie trzeba ,ta wspaniala cisza w mieście trzeba się przyzwyczaić że ludzie cię nie slysza, pierwszy raz miałem okazję testować trasę południe północ S1 (wspaniała autostrada do samego Gdańska) prędkości 110 czasami 130 raczej spokojnie spalanie od 7.3 do 8 dla porównania mój drugi samochód mazda3 2.0 pali tak samo ale różnica w masie znaczna. Wracałem ostatnio z Norwegii i powiem wam że to jest hit sprzedaży   tyle ich tam jeździ. Owszem są małe cukiereczki ale wynikają one raczej może z moich braków tzn nie wiem dlaczego nie widzi mojego pendraiwa ,i od początku myślałem że mam tach&go 2 i funkcja wybierania glosowego będzie działać a tu zonk. Jeszcze jedno trzeba uważać na tempomat bo potrafi mocno schamowac i dynamicznie przyspieszyć

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: T.Wojtek w 14-04-2017, 20:36:57
A jak już schamowieje, to zaczyna Cię wyzywać?

tapatalk z windows mobile
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 15-04-2017, 08:22:53
Nie spoko jak do tej pory tylko raz się zaczerwienil, zupełnie niepotrzebnie 😆

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 15-04-2017, 09:58:15
i. Owszem są małe cukiereczki ale wynikają one raczej może z moich braków tzn nie wiem dlaczego nie widzi mojego pendraiwa ,i od początku myślałem że mam tach&go 2 i funkcja wybierania glosowego będzie działać a tu zonk. Jeszcze jedno trzeba uważać na tempomat bo potrafi mocno schamowac i dynamicznie przyspieszyć


Miałem obsługę głosową w poprzednim samochodzie i praktycznie nie używałem :-) Co nie zmienia faktu, że Toyota po cichu zmieniła specyfikację i Go Plus zanikło.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 15-04-2017, 16:46:20
toyota w ogóle w niejasny sposób kombinuje z multimediami i jestem coraz bardziej przekonany, że niestety chodzi o pieniądze. po roku używania nie mam uwag do jakości auta w sensie technicznym - nadwozie jest sztywne, zawieszenie pancerne, spasowanie elementów wnętrza dobre, wiązki elektryczne poprowadzone mądrze a sterowniki dobrze pochowane; wszystkie by denso, z wyjątkiem chińskiego radaru w tylnych błotnikach. niestety poziom stacji multimedialnej oraz jej oprogramowanie jest skandaliczne: jakość audio to dno, odczyt poprzez usb tak zamulony że zawiesza ekran przy cofaniu, oraz brak wsparcia dla jakiegokolwiek systemu operacyjnego, tudzież mirror link..

staram się być delikatny i się nie denerwować, jednak trzykrotnie tańsze auta oferują lepsze usługi. w czym jest problem toyoto?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 15-04-2017, 17:16:04
po roku używania nie mam uwag do jakości auta w sensie technicznym - nadwozie jest sztywne, zawieszenie pancerne, spasowanie elementów wnętrza dobre,


U mnie skrzypi na nierównościach cykor łapka absurdalnie umieszczona również po stronie kierowcy. Ponieważ jest na wysokości i zaraz obok ucha kierowcy mojego wzrostu, właśnie to zareklamowałem mimo że nie jestem szczególnie wrażliwy na różne skrzypienia z wnętrza. Ale tu odległość od ucha sprawia, że nie da się tego wytrzymać. W Toyocie potwierdzili, że faktycznie skrzypi jak cholera, powiedzieli że w każdej Ravce tak jest ale zamówili nową rączkę, żeby sprawdzić czy to pomoże.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 15-04-2017, 17:31:57
może hybryda jest inaczej usztywniona, w mojej kompletnie nic nie skrzypi. czasami słyszę tylko jak nieobciążone siedzisko fotelika córki podskakuje na tylnej kanapie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 15-04-2017, 19:05:50
Skrzypień u mnie też nie ma, na audio nie zwracam uwagi bo praktycznie nie słucham muzyki podczas jazdy. Z drobiazgów co jakiś czas podczas uruchomienia słychać głośne chrupnięcie, jakby przekaźnik - po świętach serwis więc może uda się zdiagnozować.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 15-04-2017, 19:47:23
może hybryda jest inaczej usztywniona,

Bez żartów, skrzypią mocowania plastikowej rączki do podsufitki, wystarczy ją wziąć w rękę i mocniej pociągnąć w różne strony. Fajnie, że u Ciebie nie skrzypi ale nie sądzę, żeby w hybrydzie ta rączka była wykonana z metali ziem rzadkich ;)

W każdym razie to, że rączka jednak nie musi skrzypieć daje nadzieję, że u mnie po wymianie też przestanie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 15-04-2017, 19:54:37
z wrażenia aż poszedłem do garażu i poszarpałem. rzeczywiście wtedy wydaje dźwięki, jednak podczas jazdy nigdy ich nie słychać.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 15-04-2017, 20:09:05
I niech tak zostanie :) mam nadzieję, że u mnie po wymianie rączki będzie tak samo.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 20-04-2017, 16:05:30
staram się być delikatny i się nie denerwować, jednak trzykrotnie tańsze auta oferują lepsze usługi. w czym jest problem toyoto?

To prawda, że Toyota na tle konkurencji jest zawsze parę lat do tyłu jeśli chodzi o nowinki technologiczne... Mnie np. irytuje to, że fotele są elektryczne, fajnie pięknie ale nie mają pamięci... Toż to u znajomego w mercedesie z 1993 roku są !  :laugh:
Ok to mercedes... Ale obecnie czy to Kia, czy Mazda czy VW, BMW czy Skoda czy Honda CRV... Wszędzie to jest !
Nie widziałbym tego problemu gdyby autem nie jeździła moja żonka, która jest malutka a ja zdecydowanie większy  :-P

Edit: Przepraszam... w USA mają wersję "Platinium".... Jednak Europa chyba nie zasługuje na takie "luksusy"  <zalamka>
(https://cdn-ds.com/media/websites/1577/content/2017_TOYOTA_RAV4_B3_o.jpg?s=124824)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 20-04-2017, 16:29:05
Dla mnie też zagadka dlaczego brak pamięci foteli i otwierania klapy bagażnika ruchem nogi. Może w następnym roku będzie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 20-04-2017, 17:46:21
ile gniazd usb jest w waszych ravkach?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 20-04-2017, 18:28:51
ile gniazd usb jest w waszych ravkach?

Aż jedno.

Głupie jest też to, że w dolnej części deski rozdzielczej bezpośrednio obok siebie zostały umieszczone dwa gniazda zapalniczki, natomiast w bagażniku zabrakło nawet jednego a przydałoby się dla lodówki turystycznej czy przetwornicy napięcia na 230V.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 21-04-2017, 02:24:35
Dokładnie !!! Z przodu obok siebie 2 szt, dla pasażerów z tyłu - 0, w bagażniku - 0 !  <zalamka>
Są to pierdoły ale wkurzają... Lodówki w bagażniku jeszcze nie wiozłem ale, żeby puścić bajki dziecku na ipadzie muszę ciągnąć jakieś przedłużki...  :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 21-04-2017, 08:58:43
Dla pasażerów z tyłu w RAV4 po liftingu jest już gniazdo zapalniczki za podłokietnikiem. W bagażniku będzie dopiero w kolejnej generacji, razem z drugim gniazdem USB. Nie wszystko naraz ;)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 21-04-2017, 16:58:29
to oczywiste, pasażerowie mogliby oszaleć z przepychu..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 22-04-2017, 01:33:34
To za 5 lat może zrobią nawiew dla pasażerów z tyłu a za 10 lat nawiew ze sterowaniem  :laugh:
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 22-04-2017, 09:17:46
Nie przesadzaj, takie rzeczy to tylko w Lexusie albo przynajmniej Skodzie ;)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Luki S w 22-04-2017, 17:17:50
No tak, jakby wypuścili Ravke z trójstrefową klimą, pamięcią foteli i zapalniczką w bagażniku to już by stała się konkurencją dla Lexusa  :cheesy:
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 22-04-2017, 17:35:28
przecież skoda to to samo co audi..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 23-04-2017, 00:00:29
Raczej odwrotnie ;)

Dzięki temu, że nie mamy tych wszystkich bajerów to się one nie psują... bo ich nie ma... always look on the bright side of life  :good:
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Romancad w 03-05-2017, 10:15:53
Witam Wszystkich
Przejechałem około 4 tys, wszystko na zimowych i nieco się zaniepokoiłem spalaniem. Stąd zaglądałem na to forum i wasze opisy mnie trochę uspokoiły. Zmieniłem opony i zrobiłem małą trasę - 130 km, z korkami, z odcinkami 120 km/h, sporo 90 km/h. Ustawiłem odczyt średniego spalania od startu, przejechałem trasę Gdynia Ustka. Wynik na końcu trasy zaskoczył mnie zupełnie - 5,5 l/100. Na powrocie objechałem korki dookoła i wynik 6,0 l/100. Wcześniej, przed zmianą opon, przejechałem A1 i  A2 do Warszawy (ok 130 km/h) - 10 l/100. Wracając trzymałem bliżej 140 km/h - 12 l/100.
Próbuję znaleźć rozwiązanie optymalne na dłuższe trasy, ale widać, że RAV4 H nie przepadają za autostradami.
Nie wiem, czy znalazł ktoś sposób na podświetlenie przełącznika zamykania lusterek. W ciemności jest trudny do znalezienia.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 03-05-2017, 17:15:00
SUVy nie lubią autostrad fizyki się nie oszuka, jedynie można wolniej jechać  :-). Hybrydy dodatkowo nie lubią monotonnej jazdy. Ostanio wróciłem z weekendowej trasy jakieś 800km w tym 600km po drogach krajowych, miasta wioski (prędkości przepisowe) na tych odcinkach spalanie było na poziomie 5.4 - 5.5, do tego kawałek autostrady ze 200km do 100-120 km/h i  razem z całości 5.6.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 03-05-2017, 17:44:16
Jak ty to robisz? Ja raczej nigdy takich wyników nie osiagne najlepszy to na s1 światła prędkość do 110 wynik 6l, autostrady prędkość do 120 to 7.3l , jak jechałem z Gdańska na południe temp.135 wynik 8.7 myślę że było to spowodowane dynamicznym przyspieszaniem tempomatu.

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 03-05-2017, 18:21:07
spokojnie osiągniesz taki wyniki. odkąd mam tą ravkę, czterokrotnie jechałem nad morze, raczej na zachodnie wybrzeże, lecz w cztery różne miejsca. zwykłymi drogami z torunia. za każdym razem po dotarciu do celu miałem 5,7 od startu. prędkość taka by prawka nie stracić: to co dozwolone plus 10 do 20, jedynie przy wyprzedzaniu więcej.
być może pomaga mi w tym piesek, który wymiotuje powyżej 120:)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 03-05-2017, 19:23:42
Zobaczymy będziemy się starać o lepsze wyniki, nasz labrador odkąd nauczył się wchodzić na tylną kanapę śpi i podróżuje w komfortowych warunkach

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 03-05-2017, 20:30:57
Jak ty to robisz? Ja raczej nigdy takich wyników nie osiagne najlepszy to na s1 światła prędkość do 110 wynik 6l, autostrady prędkość do 120 to 7.3l , jak jechałem z Gdańska na południe temp.135 wynik 8.7 myślę że było to spowodowane dynamicznym przyspieszaniem tempomatu.

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu TapatalkaHybryda jest bardziej efektywna przy zmiennym ruchu, na S czy A pali tyle co zwykły samochód. Te wyniki jakie dostałeś są bardzo dobre tyle palą benzynowe kompakty a nie SUV  :-). Na polskich krajówkach  już hybryda ma co optymalizować i zejście poniżej 6 jak najbardziej możliwe.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 05-05-2017, 08:38:43
Spokojna jazda w trybie mieszanym, licznik zerowany przy tankowaniu odcinek 116km, 5.2 wg. komputera  (w granicach błędu pokazuje prawidłowe wartości).

(https://images84.fotosik.pl/549/fe9e04fe469c334emed.jpg)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 05-05-2017, 19:12:28
w trybie eco to możliwe, choć tak szczerze, to mnie on denerwuje - używam na śliskim only.  za to standardowy jest ok w sensie reakcji napędu na wciśnięcie pedału gazu..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 09-05-2017, 15:25:12
w trybie eco to możliwe, choć tak szczerze, to mnie on denerwuje - używam na śliskim only.  za to standardowy jest ok w sensie reakcji napędu na wciśnięcie pedału gazu..

Kiedy muszę sprawdzić inne tryby, w poprzednim samochodzie ECO czy nie różnicy w spalaniu nie było.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 11-05-2017, 10:57:46
Ja niestety nigdy nie zejdę do takich wartości wynika to bezpośrednio ze stylu jazdy i oczywiście rodzaju. Codziennie do pracy mam 10km autostrady i 6 miasta i za cholere nie mogę zejść poniżej 7,4 l Ale oczywiście to bardzo dobry wynik porównując z suvami podobnej masy ,

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 15-05-2017, 17:01:30
Tryb mieszany na dłuższym odcinku głównie dojazdy do pracy (poprzednio zamieszczam obrazek z trasy). Jest cieplej więc wyniki lepsze (wcześniej miałem 5.7-6.3 w zależności od temperatury) średnia prędkość (ok. 65km/h)

(https://images84.fotosik.pl/571/1cbde0ed35856d59med.jpg)

Droga ze stacji benzynowej (obszar zabudowany praktycznie cały czas, średnia prędkość w okolicy 40-50km/h), spalanie nie za długo do utrzymania.

(https://images82.fotosik.pl/572/146fca1654cc845bmed.jpg)

Hybryda potencjał oszczędzania przy lekkiej nodze ma  :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 19-05-2017, 17:45:44
Dobi, trochę nie wierzyłem, lecz dziś po dwugodzinnej jeździe po mieście mam 5,1L/100. Chyba się mój sprzęt dotarł; bez zwracania uwagi na styl jazdy nigdy tak mało nie spaliłem..
przy okazji, zwróciliście uwagę na to, jak dynamiczne jest nasze auto przy cofaniu?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 19-05-2017, 18:10:54
Ciepło się zrobiło i od razu dobre wyniki, dotarcie też ma wpływ. Teraz jestem w trasie i jak na razie 5.3-5.4 co ciekawe wcześniej na tej same drodze było bliżej 6.0. Chyba, że na przeglądzie coś poprawili i jest lepiej  :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 22-05-2017, 09:19:49
Powrót z trasy: tryb mieszany na drogach krajowych (zgodnie z przepisami, średnia z całości w okolicy 60-65km/h), ale mało "hybrydowych" odcinków. Zasięg do rezerwy (zaświecenie się lampki) ok. 800km całkiem przyzwoity jak na benzynowego crossovera.

(https://images81.fotosik.pl/586/165f9762a24215d1med.jpg)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Mieciu w 29-05-2017, 13:57:14
http://www.portalniezalezny.pl/uwaga-toyote-hybryda-miala-palic-5-litrow-a-pali-razy-wiecej-poznaj-oficjalna-odpowiedz-toyoty/ (http://www.portalniezalezny.pl/uwaga-toyote-hybryda-miala-palic-5-litrow-a-pali-razy-wiecej-poznaj-oficjalna-odpowiedz-toyoty/)
taka ciekawostka...
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 29-05-2017, 14:22:04
http://www.portalniezalezny.pl/uwaga-toyote-hybryda-miala-palic-5-litrow-a-pali-razy-wiecej-poznaj-oficjalna-odpowiedz-toyoty/ (http://www.portalniezalezny.pl/uwaga-toyote-hybryda-miala-palic-5-litrow-a-pali-razy-wiecej-poznaj-oficjalna-odpowiedz-toyoty/)
taka ciekawostka...

Znaczy tyle, że spalanie to bardzo indywidualna sprawa - warunki i styl jazdy bardzo silnie wpływają na wyniki co było dość szczegółowo opisane w tym wątku. Testy można zrobić w różny sposób i pokazać co ma wyjść (bez problemu można osiągnąć wyniki jak na fotkach w sposób powtarzalny). Mnie tam Toyota nie oszukała :-).
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 29-05-2017, 20:32:42
dziwna sprawa, nie wyobrażam sobie jak osiągnąć 15 litrów na setkę moją ravką; zwłaszcza w zgodzie z przepisami..
to prawda, 5.1 wymaga skupienia, niemniej jest osiągalne w normalnym miejskim ruchu przy rozgrzanym silniku. 6.6 to chyba norma bez skupienia. 7.7 jeśli się spieszy. lecz 15 to pedał w podłodze..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 29-05-2017, 20:55:07
Dla mnie też dziwne wyniki, może to jazda na krótkich odcinkach lub mocno nieprzepisowa. Tak samo nie wiadomo na jakim odcinku były testy robione przez tego rzeczoznawcę i jak mierzone spalanie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 30-05-2017, 09:27:13
Jeśli chodzi o miasto to taki przykład (ok. 20-25km, w trybie miejskim start przy w miarę ciepłym silniku, korki światła, kawałek "przelotówki" itp). W każdym razie wynik na poziomie 5l/100km jest dość powtarzalny.

(https://images83.fotosik.pl/602/db8adad9a8528711med.jpg)

Wyniki w okolicy 10l/100km i więcej, można zobaczyć chwilę po starcie (kilka km jazdy), gdy hybryda stara się podładować baterię trakcyjną.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 31-05-2017, 17:54:25
no, 4.8 to już w wyniku bardzo specjalnych starań, pewnie trochę na ciebie trąbili:)

to jako ciekwostka: z domu do firmy mam ok. 1000 metrów i dwie możliwe trasy. pierwsza, krótsza, z krótkim zjazdem i długim podjazdem. spalam na niej średnio 8 l/100. druga, dłuższa, z krótkim podjazdem i długim zjazdem daje 6 l/100. druga jest ok. 500 metrów dłuższa od pierwszej.

co tu wybrać Dobi?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 31-05-2017, 19:37:34
Nie trąbili, tak wolno nie było raczej równe tempo w okolicy 40-50 km/h i trochę farta bo najgorszy korek w całości na EV. 1000m to bym z buta pokonał :-). Mniej paliwa w pierwszej, wiecej przyjemności w drugiej :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 04-06-2017, 14:44:47
Panowie, nie bądźmy dziecinni. Dla odmiany wrzucę zdjęcie z 2-litrówki z automatem. Bez szczególnych starań, w trybie normalnym a nie Eco, którego nie używam; wynik uzyskany przy pierwszym lepszym podejściu bo normalnie nie zwracam uwagi na wyniki spalania od startu czy ostatniego zatankowania a tylko od resetu. Przy większych staraniach można by spokojnie zejść niżej, np. do 6 litrów. I teraz zagadka, chyba niezbyt trudna : dlaczego zawsze piszę, że Ravka pali mi 10 a nie 6 litrów? ;) dla ułatwienia dodam, że jakbym na co dzień jeździł nie korzystając z nawet tych dość skromnych możliwości dynamicznej jazdy, które daje Ravka, to nie byłbym zadowolony :)

(https://s3.postimg.org/nngbq9u67/IMG_3360.jpg) (https://postimg.org/image/nngbq9u67/)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 04-06-2017, 16:49:54
Milos, przecież tak sobie żartujemy..
Niemniej miałem taki 2.0 i wiem, ze te 6,4 to już przy korzystnym wietrze..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 04-06-2017, 17:01:36
Masz podaną średnią prędkość... nawet wyższą niż na większości przejazdów Dobiego :P Dodam, że jechałem przez centrum stolicy, tyle że niezbyt zatłoczone z racji święta. Poza tym podejrzewam, że z CVT pali mniej niż z manualem. Ale tak jak pisałem - ja absolutnie nie twierdzę, że ona tyle pali na codzień tylko że bez specjalnych starań można tyle zrobić na wybranym odcinku płynnej jazdy. Na rzeczywistość tak jak piszesz przełożenie ma to średnie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 04-06-2017, 17:17:12
Dobi lubi jechać na wynik, więc ma dobre liczby:)

godzinę temu wróciłem z weekendowej wyprawy w malownicze rodzinne strony szanownej małżonki: w piątek po pracy, gdy spieszyło się mi na grilla, średnia 6.6l/100 oraz 77 km/h - maltańczyk zwymiotował dwa razy. dzisiaj powrót, średnia 72 km/h, spalanie 5,7 - maltańczyk nie zwymiotował:)

powyżej licznikowej 120 pies wymiotuje.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 04-06-2017, 21:16:06
Jak sama nazwa wskazuje wątek jest o jeździe ekonomicznej więc cyfra musi być odpowiednia: dodatkowo powtarzalna i liczona na całym zbiorniku paliwa  :-).  A serio. Dziś fotek nie ma bo wynik na poziomie 5.5l/100km to nie rekord, za to udało się uzyskać zasięg praktyczny a poziomie ok 810km w trybie mieszanym (jeszcze komputer pokazywał zasięg ze 40km do rezerwy tzn. dolałem ok. 44.3l więc paliwa jeszcze było sporo, lampka zaświeciła się wcześniej co jest trochę mylące  - po odbiorze samochodu z salonu wlewałem 47l - nie próbuje schodzić mniej). Z tymi osiągami to oczywiście zabawa, a jako że mi się nie spieszy w trasie to jest  jak jest.   
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 14-06-2017, 09:08:06
Ostatni powrót z weekendowego wypadu. Spokojna, płynna jazda na trasie. Jak mi się przypomniało, że mam oszczędzać i przełączyłem na odpowiedni wyświetlacz, zobaczyłem tam cyfrę 6.6. Tyle było bez myślenia o oszczędnej jeździe. Bez większych problemów zszedłem więc jeszcze trochę.

(https://s14.postimg.org/up77nhuzl/IMG_3940.jpg) (https://postimg.org/image/5j69gntp9/)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 14-06-2017, 12:50:08
Ostatni powrót z weekendowego wypadu. Spokojna, płynna jazda na trasie. Jak mi się przypomniało, że mam oszczędzać i przełączyłem na odpowiedni wyświetlacz, zobaczyłem tam cyfrę 6.6. Tyle było bez myślenia o oszczędnej jeździe. Bez większych problemów zszedłem więc jeszcze trochę.

Tak naprawdę w oszczędzaniu największy wkład ma kierowca :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 22-06-2017, 20:06:29
Tak może trochę poza tematem ,zamierzam załadować mocno moja rav4 hybrid I teraz pytanie o ciśnienie powietrza dobić coś extra?

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 23-06-2017, 10:23:39
Tak może trochę poza tematem ,zamierzam załadować mocno moja rav4 hybrid I teraz pytanie o ciśnienie powietrza dobić coś extra?

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu TapatalkaWg. instrukcji nie dobiera się ciśnienia do obciążenia, jedynie podczas holowania przyczepy zwiększa się o 0.2 bara.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: morfek w 25-06-2017, 22:27:34
Ok dzięki dojechałem dodałem 0.2 bar Tak na wszelki , zrobiłem z toyki dostawczaka a pytanie zrodziło się z powodu braku wyszczegulnienia na naklejce info ciśnienia jak to zazwyczaj można wyczytać u producentów innych  maŕek. Zapytalem tutaj bo odpowiedź na to pytanie w niektórych Aso nie była taka oczywista.

Wysłane z mojego SM-T719 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 12-08-2017, 16:15:13
trochę pojeździłem po kraju tego lata i jestem zaskoczony spalaniem. 5.2-5.3, choć przyznaję że nie znoszę autostrad. średnia prędkość ok 62km/h. chyba się bateria uformowała, albo komputer tak zaniżył - w każdym razie w roli rodzinnego woła roboczego ravka is the best.
mój mini cooper 1.6 spala dwa litry więcej..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 14-08-2017, 08:17:05
trochę pojeździłem po kraju tego lata i jestem zaskoczony spalaniem. 5.2-5.3, choć przyznaję że nie znoszę autostrad. średnia prędkość ok 62km/h. chyba się bateria uformowała, albo komputer tak zaniżył - w każdym razie w roli rodzinnego woła roboczego ravka is the best.
mój mini cooper 1.6 spala dwa litry więcej..

Wynik jak najbardziej realny w przypadku jazdy bez autostrad. Z moich obserwacji komputer pokazuje prawidłowe wartości (w granicy błędu +/-0.1l/100km), raz tylko miałem nico większe przekłamanie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 15-08-2017, 15:52:21
noo, dla mnie w ubiegłym roku nierealny. bardzo podobny dystans 2000km oraz podobne warunki: 5.7 vs 5.2
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: tomac w 24-09-2017, 10:00:35
Zrobiłem trasę z Bytomia pod Kołobrzeg i z powrotem (trasą 11). Jazda nad morze - auto spaliło 5,6l/100km (wg komputera). Powrót - spalanie 6,1l/100km. Jazda spokojna, przepisowa, w obie strony. Powrót był przy nieco niższej temperaturze zewnętrznej, niż jazda nad morze, w dodatku padał deszcz. Drugą rzeczą jest inna stacja benzynowa - jadąc nad morze tankowałem na Shellu, wracając - Lotos Optima. Zastanawiam się, co mogło wpłynąć na różnicę w spalaniu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: arturp w 24-09-2017, 10:20:35
Zeby rzeczywiscie zmierzyc roznice miedzy dwoma paliwami trzeba by uzyc Hybrid Assistanta na trasie i zobaczyc STFT/LTFT. Wedlug mnie, jesli paliwo nie bylo podrabiane, roznice powinny byc marginesowe.

Natomiast deszcz czy wiatr moze wplynac na spalanie, tak jak i temperatura.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 25-09-2017, 08:24:59
Hybryda ma dość duży rozrzut wartości spalania, przy w miarę podobnym stylu jazdy różnica +/- 0.5 jest raczej normalna (wiatr, deszcze, różnice temperatury czy wysokości, rodzaj opony). Paliwo to chyba ostatni powód.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Miran w 25-09-2017, 13:56:18
Witam
Mnie bardzo interesuje ile paliwa mieści się w zbiorniku,oczywiście jak wszyscy wiemy w specyfikacji jest że 56l choć spotkałem się że przy okazji jakiś testów ktoś podawał że 47. Dwa razy lałem pod korek i sprawdzałem średnie spalanie zgadzało się prawie idealnie ze wskazaniem komputera. Teraz mam przejechane jakieś 740km średnie spalanie 6,2 co daje góra 46l komputer pokazuje że mam paliwa na 14km gdzie się podziało 10l??
Kiedyś tankowałem na początku rezerwy i weszło mi niewiele ponad 40l a z kolei po zapaleniu rezerwy komputer pokazywał mi do przejechania około 70km.
Wszystko się to kupy nie trzyma czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej sprawie , wszyscy tak macie?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 25-09-2017, 14:36:15
Zasięg liczony jest do rezerwy (niecałe 10l) , na wskaźniku paliwa jest R a nie E czy 0 (czyli niby logicznie bo liczone  jest nie do pustego tylko do pewnego poziomu). Lampka zapala (niski stan paliwa) się w okolicy 50-70km u mnie, jak dojadę z zasięgiem do 0 wlewa się ok 47l. Nie próbowałem jeździć więcej, patrząc na testy Zachara można przejechać jeszcze ponad 100km jak nie więcej.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Miran w 25-09-2017, 14:47:20
Dzięki czyli w praktyce jak będę miał 0 do przejechania na komputerze to powinienem mieć jeszcze całą rezerwę.
To powinno być jeszcze spokojnie 100km nawet biorąc pod uwagę że do zera baku nie da się osuszyć.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 25-09-2017, 15:08:00
Niby tak, ale warto to przetestować  kto wie ile on ma naprawdę :-). Gdzieś widziałem na portalu ze statystykami spalania że maksymalne wlewy paliwa były na poziomie 50l. Z drugiej strony rezerwa to jest to co się ma i korzysta tylko w szczególnych okolicznościach (najwięcej zatankowałem 47l chwilę po odbiorze samochodu z salonu), zwykle tankuję 42-45l przy moim spalaniu to ok 730-800km między tankowaniem.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: WIT w 28-09-2017, 10:42:25
Jak odbierałem auto z salonu od razu pojechałem na stacje.
Salon wlał 5l i pewnie fabryka z litr.
Mi weszło niecałe 50.
Ostatnio dojezdziłem do zasięgu 0 i weszło 46... czyli rezerwa faktyczna to jakieś 9-10 litrów....
Troche szkoda, że zasięg nie jest do 0 pokazywany tylko do początku rezerwy...

Ale teraz wiem, że 100km jeszcze przelecę jak już zasięg 0 :D
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: jeryf w 28-10-2017, 18:09:23
Witajcie,
To mój pierwszy post na forum. Mam Rav4 w hybrydzie od września 2017 i postanowiłem podzielić się z wami moimi wynikami spalania. Z moich obserwacji lepsze wyniki można osiągnąć w trybie normal nie ecomode - co zresztą widać na poniższych zdjęciach. Zasada jest taka, aby nie starać się za wszelką cenę ruszać na silniku elektrycznym (no chyba że podjeżdzamy wolno i niewielki dystans np. w korku). Natomiast starać się ruszać w miarę dynamicznie na silniku spalinowym (dynamicznie to nie pedal w podłodze, ale dolny zakres power a lepiej srodkowy lub górny eco tak aby nie trąbili na nas  :cheesy: ) i po rozpędzeniu Ravki do przepisowej prędkosci miejskiej odpuscić pedal gazu i dac sie toczyc na silniku elektrycznym. Dzięki temu zużywamy mniej z naladowanej baterii a wręcz nawet doładowuje się ona podczas ruszania. Najwięcej energii z baterii jest zużywane własnie na ruszanie (masa samochodu) natomiast mniej podczas podtrzymywania predkosci do 70 km/h przy rozpedzonym już samochodzie. Niestety bateria w naszych Rav4 ma moim zdaniem troche za małą pojemnosć a silnik elektryczny za małą moc na taką masę samochodu. Dodatkowo zauważyłem, że w trybie normal bateria jest częsciej, dłużej i szybciej ładowana z silnika benzynowego niż ma to miejsce w trybie ecomode. To pozwala dłużej jechać na baterii i nawet jeżeli silnik spalinowy częsciej doładowuje baterię, to per saldo jadąc dłużej na czesciej doładowanej baterii można osiągnąć lepszy wynik spalania.

Trasa ok 20 km trochę miasta, trochę poza bez "S" i "A". Okolice Piaseczna.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/292a5fb3a263565f7939af7697ac71ae.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171028/dae1622a5045e072016910fdeb40b188.jpg)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 30-10-2017, 10:36:50
A jakie wyniki na dłuższym dystansie np. na jednym zbiorniku? Ja na razie męczę ECO, spróbuję pojeździć na NORMAL i porównać.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: bober0 w 09-11-2017, 23:01:55
Widzę w katalogu że spalanie w wersji 4x2 jest mniejsze niż 4x4. Z czego to może wynikać skoro obie przyśpieszają tak samo (8,3 sekundy)?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: tomac w 09-11-2017, 23:16:15
Widzę w katalogu że spalanie w wersji 4x2 jest mniejsze niż 4x4. Z czego to może wynikać skoro obie przyśpieszają tak samo (8,3 sekundy)?
Prawdopodobnie dodatkowy silnik napędzający tylną oś wprowadza dodatkowe opory toczenia. Są one na tyle małe, że różnica w przyspieszeniu jest poniżej 0,1 sekundy, natomiast wpływ na spalanie jest już zauważalny.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: bober0 w 10-11-2017, 08:25:51
Widzę w katalogu że spalanie w wersji 4x2 jest mniejsze niż 4x4. Z czego to może wynikać skoro obie przyśpieszają tak samo (8,3 sekundy)?
Prawdopodobnie dodatkowy silnik napędzający tylną oś wprowadza dodatkowe opory toczenia. Są one na tyle małe, że różnica w przyspieszeniu jest poniżej 0,1 sekundy, natomiast wpływ na spalanie jest już zauważalny.

Myślisz że jest zauważalny też w normalnym użytkowaniu?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 10-11-2017, 10:35:15
Widzę w katalogu że spalanie w wersji 4x2 jest mniejsze niż 4x4. Z czego to może wynikać skoro obie przyśpieszają tak samo (8,3 sekundy)?
Prawdopodobnie dodatkowy silnik napędzający tylną oś wprowadza dodatkowe opory toczenia. Są one na tyle małe, że różnica w przyspieszeniu jest poniżej 0,1 sekundy, natomiast wpływ na spalanie jest już zauważalny.

Myślisz że jest zauważalny też w normalnym użytkowaniu?

Jest, ale nie jest to duża różnica.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: jeryf w 20-04-2018, 18:22:56
A jakie wyniki na dłuższym dystansie np. na jednym zbiorniku? Ja na razie męczę ECO, spróbuję pojeździć na NORMAL i porównać.
Na dłuższych dystansach, to dużo zależy od trasy. Ale rekord trasa Ok 100 km ze spalaniem 4,9. Sporo jazdy przez teren zabudowany i kawałek trasą szybkiego ruchu.
Nie mierzę na pełnym baku, bo rzadko tankuję cały bak i do końca spalam.
Natomiast zauważyłem, że zimą jest dramat. 2l więcej.  Dochodzą zimowe kapcie - mam Nokiany WRSUV i są fatalne. Miała być ta sama klasa ekonomiczności co fabryczne kapcie Bridgestone Ecopia a jest o wiele gorzej. Żałuję że nie kupiłem zimowek Bridgestone. A kolejne 1l to rozgrzanie silnika i niechętne przełączanie się na silnik elektryczny dopóki silnik się nie rozgrzeje. Załączanie ogrzewania/ klimy dodatkowo potęguje spalanie do czasu rozgrzania silnika i powoduje że silnik elektryczny się nie chce załączać.

Teraz pogoda lepsza i spalanie 2l mniej. Podczas zimy na tej samej trasie Wwa Szczęśliwice -Piaseczno przez obwodnice, Janki i Magdalenkę trudno było zejść zima poniżej 6l - było pomiędzy 6 i 7. Teraz piękna pogoda i spalanie 5,1- 5,6. Oczywiście toczenie się zgodnie z przepisami sprzyja hybrydzie i spalaniu.Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 20-04-2018, 18:58:21
Wg. moich obserwacji wzrost zużycia paliwa to wpływ temperatury a nie opon - jak jest to mały. Mam ten sam zestaw. Zakładam, że ciśnienie w oponach ustawione poprawnie. Jeżdziłem na zimówkach gdy było ciepło i na letnich gdyz zimno :-). Niestety hybrydy tak maja, że nie lubią niskich temperatur.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Marcs w 20-04-2018, 20:57:30
A próbował ktoś z was w okresie zimowym zakładać osłonę na chłodnicę? Na http://www.rav4world.com/forums/ są wątki gdzie ludzie z Kanady piszą, że zakładają. Zastanawiam się tylko czy są jakieś dedykowane gotowce czy trzeba coś kombinować coś samemu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: marekp w 17-05-2018, 09:25:02
Nie mam co prawda RAV4 Hybrid ale mam Yaris Hybrid i RAV4 diesel stary bez filtra (bo z 2007 roku). Yaris jest nowy i pali okolo 5l w Warszawie (nie napisalem ze w miescie celowo bo to nie jest jazda w miescie tylko w ekstremalnych korkach). Zuzycie licze tak: napelniam zbiornik do pelna (pierwsze odbicie - potem wyjasnie dlaczego nie warto cisnac paliwa) zeruje licznik i jezdze az sie zapali stacja benzynowa. Jade - tankuje znow do pelna. Wiem ile litrow z licznika odczytuje ile przejechalem i dziele jedno przez drugie czyli litry przez kilometry i wiem ile spalil. To daje mi wynik teraz ok. 5l. W zimie jest ciut wiecej bo silnik sie nagrzewa. Pomaga troche wylaczenie klimy i ogrzewania. Bo jesli wlacze auto w klimie to samochod probuje za wszelka cene uzyskac np. 20 stopni - wtedy silnik pracuje niemal caly czas jesli jest mniej niz zero. To o Yarisie Hybrid. To co on pokazuje na komputerze jest prawie dobrze ale troche mniej niz jest naprawde. Na plus toyocie ze mozna w jakims stopniu zaufac temu co jest na wskaznikach.
Drugi samochod. RAV4 diesel 2.4l bez filtra czastek stalych. Ten w miescie pali tyle ile wleje ropy. Wiec duzo. Okolo 10 l. Ja nim jezdze za miasto drogi mieszane troche autostrady troche drog szybkiego ruchu no i polowa mniej wiecej to drogi lokalne 100 lub 90 km/h. To pali 7.2 l/100. Komputer pokazuje litr mniej. Czyli 6.3 albo 6.4l/100.
Szwagier ma RAV4 Hybrid i mowi ze pali mu 8l/100. On ma nowe auto.

Dlaczego nie warto dobijac paliwa? Bo na ogol po prostu dolewamy paliwo do zbiornikow stacji. Tam sa odpowietrzniki i jak jest za duzo to paliwo wraca do zbiornika stacji. To czy ktos w to wierzy czy nie nie jest bardzo istotne. Po prostu tak sa zbudowane te saturatory z paliwem. Wiec takie "dociskanie" to jest zysk dla stacji jedynie. Jak ktos chce to niech sobie sprawdzi jak to jest.

Przepraszam za brak ogonkow. Ale tak dlugo pisze na komputerach (od czasow kiedy nie bylo po prostu ogonkow) ze sie tak przyzwyczailem i tak jest mi wygodniej. Jesli moderator uzna ze maja byc ogonki to bede pisal z ogonkami.

Pozdrawiam

MarekP
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: carinae20gli w 17-05-2018, 11:20:11
Dlaczego nie warto dobijac paliwa? Bo na ogol po prostu dolewamy paliwo do zbiornikow stacji. Tam sa odpowietrzniki i jak jest za duzo to paliwo wraca do zbiornika stacji. To czy ktos w to wierzy czy nie nie jest bardzo istotne. Po prostu tak sa zbudowane te saturatory z paliwem. Wiec takie "dociskanie" to jest zysk dla stacji jedynie.

Jak to ustaliłeś?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: marekp w 18-05-2018, 08:38:05
Jak ustaliłem. Dawno dawno temu miałem Dacie Logan - tez Diesel. Tam byl zbiornik 60l. Kiedys podjechalem na stacje i zaczalem tankowac. Weszlo ponad 70l i wygladalo ze nadal moge lac. Spojrzalem pod samochod - sucho. Wiec napisalem skarge do Orlenu (wtedy to byla normalna organizacja). Wtedy mi wyjasnili spece, ze tak moze sie zdarzyc. Przez przewody ktore zbieraja opary benzyny mozna lac z powrotem do zbiornika. Wiec to dolewanie na sile nie zawsze ma sens. Stad ta moja "tajemna" wiedza.

MarekP
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 18-05-2018, 12:11:06
https://youtu.be/TFKOD3KRkZs
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 21-10-2018, 12:38:56
Witam odświeżę temat ;-) Wczoraj przejechałem trasą Kielce-Warszawa (Ursynów) gaz do oporu czyli w prędkościomierzu max. 190km/h (Gps 182km/h) z nową obwodnicą Radomia z czasem max.90 min. (AVG:175km/h) Spalanie max. ile się dało to niestety 21-22l./100km w 4 osoby z bagażem. Powrót Warszawa-Kielce jazda między Eco a Prv czyli w połowie wskaźnika (AVG: 97km/h) czas 120-130 min. 8,0l/100km. Korzystniejsze jest ostatnie kiedy tylko pół godziny straty, a koszty paliwa są dużo mniejsze.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 21-10-2018, 18:12:05
Fizyki się nie oszuka opory aerodynamiczne (pośrednio spalanie) rosną z kwadratem prędkości a czas jazdy maleje liniowo wraz z nią :-). W każdym razie wniosek taki, że nie opłaca się jeździć szybko no chyba że stawka jest tego warta. Robiłem taki eksperyment z dojazdem do pracy - zysk na czasie mniej niż 10min a spalanie o 1.5L/100km większe. Przy spokojnej jeździe (ale średnia podobna tzn. koło 100km/h) da się zejść do poziomu 6.5-6.7L/100km (trasa Wawa-Wrocław) - tylko płynnie trzeba jechać.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 22-10-2018, 17:45:58
Da się zejść , bo jechałem nad morzem jak wcześniej kiedyś opisałem , ale zwróć uwagę z tą różnicą gdzie spaliła mi 8l./100km gdzie musisz włączyć klimę czy też ogrzewanie samochodu temp. 23 stp. i tak miałem w niedzielny zimny poranek 4stp.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 23-10-2018, 07:50:23
Da się zejść , bo jechałem nad morzem jak wcześniej kiedyś opisałem , ale zwróć uwagę z tą różnicą gdzie spaliła mi 8l./100km gdzie musisz włączyć klimę czy też ogrzewanie samochodu temp. 23 stp. i tak miałem w niedzielny zimny poranek 4stp.

Klimatyzacja ma mały wpływ na spalanie. Jak już to temperatura powietrza czy wiatr. Sama średnia prędkość nie opisuje też dynamiki jazdy - więc zależy to czy jechałeś płynnie utrzymując średnią czy jednak bardziej dynamicznie z większą rozpiętością prędkości (niby średnia ta sama, a spalanie już nie).  Z moich obserwacji hybryda ma też duży rozrzut spalania i bywa że przy podobnym stylu jazdy wyniki mocno różne.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 23-10-2018, 13:45:41
Niestety płynnie jak możliwe. Zdaję sobie sprawę z dynamiczną jazdą. Stawiam na wiatr lub jakość paliwa bo ostatnio to w Shell , a wcześniej w K Circle

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 29-10-2018, 08:48:59
W weekend miałem trochę jeżdżenia tak ok. 800km po Polsce, tyle że pogoda taka sobie (wiatr, deszcze, opony już zimowe itp) spalanie od razu w górę czyli 6.7-7.0l/100km prawie litr więcej niż przy dobrej pogodzie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: menx w 31-10-2018, 17:52:58
Witam kolegów.mam hybryde od lipca 2018, moje spalanie to ok 5,7 l/100 km-od poczatku- dystans ok 5000 km., nie sciemniam, ale jazdze wolno, ponizej 100 km/godz. mozna osiagnac wynik podany przez Toyotę, kiedys jechalem  z Bytowa do Tczewa, spalanie 4,5/serio/, a z powrotem do bytowa 5.5 l /100 km, a jechalem niby tak samo , popatrzalem w internecie i wyszlo ze tczew jest nizej o 300 m od bytowa :), teraz jest zimniej i EV sie włącza  wiele poźniej po ruszeniu, potwierdzam ze hybryda lubi ciepło.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: menx w 31-10-2018, 18:05:49


Czyli wychodzi, że te oszczędności w paliwie są realnie niewielkie w stosunku wersji benzynowej.

To zależy jak rozumieć określenie "realnie niewielkie". Hybrydy najwięcej zalet, również w kwestii spalania, pokazują w ruchu miejskim. Ja uważam, że spalanie ok. 6 l w mieście to dla auta wielkości Rav'a duża realna różnica. Ale jeśli ktoś dużo jeździ z prędkościami autostradowymi, te różnice maleją.
Myślę, że istotnym przełomem (w kosztach) są auta z napędem elektrycznym plug-in. Obecnie zasięg na silniku elektrycznym to co najmniej kilkadziesiąt kilometrów i to jest bardzo widoczna oszczędność.
Tylko ile kosztuja hybrydy plug-in? taka Kia Niro kosztuje 30 000 zl wiecej niz zwykła hybryda,
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 18-11-2018, 23:55:21
Trasa Kielce - Kraków i powrót łącznie 250km jazda Eco - Prv w połowie , 4 osoby prędkość ok. 100km/h (70-130km/h) wyszło 6,6l./100km.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: miksell w 23-11-2018, 20:03:22
W 11 mc przejechałem 50 tys km. Z racji iż każde tankowanie jest na FV to spisuje sobie spalanie z każdej wizyty na stacji benzynowej.

POMIERZONE SPALANIE
- spalanie z 50 tys km: 7,76
- spalanie MIN: 9,93
- spalanie MAx: 6,23

Spalanie minimalne: cały bak na trasie po drogach krajowych i gminnych z prędkością do 90km/h
Spalanie maksymalne: Autostrada z prędkościami 140-150km

OCZYWIŚCIE:
jadąc chwilami komputer pokazuje spalanie od startu na poziomie 4,8 ale trzeba rozpatrywać spalanie z całego baku.

WNIOSKI:
Zależy gdzie się jeździ ale najbezpieczniej jest stwierdzić: RAV4 HYBRYDA PALI NIECAŁE 8 LITRÓW/100KM
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: bankroot w 24-11-2018, 11:33:20
- spalanie MIN: 9,93
- spalanie MAx: 6,23
chyba odwrotnie :)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 24-11-2018, 21:44:06
WNIOSKI:
Zależy gdzie się jeździ ale najbezpieczniej jest stwierdzić: RAV4 HYBRYDA PALI NIECAŁE 8 LITRÓW/100KM

Potwierdzam niecałe 8 litrów w moim przypadku gdzie teraz już sezon zimowy , ale ponad 400 godzin jazdy w okresie letnim 6,9l./100km nie skasowane z kompa. Jak się zaczął sezon zimowy to niestety częściej załącza spalinowy silnik w celu ogrzewania wnętrza mimo pełnego naładowania akumulatora po mieście wzrasta ok. 8l.-10l./100km
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 25-11-2018, 11:09:52
Moja poniżej 8,2l nie schodzi, a zimą 8,5l
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 26-11-2018, 08:43:57
Spalanie silnie zależy od warunków jazdy bardziej niż w nie-hybrydzie. U mnie średnia roczna na poziomie 6.0l/100km (średnia prędkość 60km/h - z komputera). Latem 5.7-5.8 powtarzalnie (5.5 od czasu do czasu), zimą 6.2-6.5l/100km (bywa że okolice 7.0, ale sporadycznie). Tyle, że u mnie brak szybkiej jazdy autostradą i w zasadzie brak krótkich odcinków tzn. większość przejazdów > 40km z jednym razem. Tryb mieszany, po samy mieście to w zasadzie nie jeżdżę.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 26-11-2018, 17:56:10
spalanie zaprezentowane przez miksell jest prawdziwe dla tych, którzy użytkują auto normalnie, w miarę zgodnie z przepisami, oraz nie starają się oszczędzać. to trzy litry mniej od podobnego wolnossącego benzyniaka.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 26-11-2018, 19:36:35
spalanie zaprezentowane przez miksell jest prawdziwe dla tych, którzy użytkują auto normalnie, w miarę zgodnie z przepisami, oraz nie starają się oszczędzać. to trzy litry mniej od podobnego wolnossącego benzyniaka.

Dokładnie to niecałe 2 litry mniej od 2.0 CVT, które pali mi średnio 9.6L. Styl jazdy taki jak opisałeś..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 27-11-2018, 17:48:39
miałem na myśli benzyniaka pod 200 koni:)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 28-11-2018, 07:53:14
miałem na myśli benzyniaka pod 200 koni:)

To by się zgadało, nawet nie koniecznie z 2 litrów :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 28-11-2018, 08:11:32
To by się zgadzało, a pierwszy przykład który przychodzi na myśl to Lexus NX 200t, gdzie różnica w spalaniu wobec hybrydy jest taka jak piszesz lub nawet większa..
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 30-11-2018, 17:12:48
nx200t pali jak smok; każdy sprint powoduje zauważalny ruch wskazówki poziomu paliwa, tak jak tsi od vw. tylko jazda poprzez muskanie pedału gazu powoduje znośny poziom spalania. hybryda pozwala na dobre przyspieszenia bez nadmiernego stresu w tej kwestii i choćby za to da się lubić.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: marekp w 11-12-2018, 12:39:59
Nie mam co prawda RAV4 hybrydowego ale mam diesla  bez katalizatora. Szwagier ma RAV4 Hybrid. Ciekawe jest porownanie. Ja mam zuzycie srednie ok. 7.5l/100 - troche miasto troche poza czasem autostrada. Szwagier ma podobnie. Tez 7.5l/100. Teraz co prawda na mam drozej bo ropa nieludzko droga. W miescie jezdze zwykle Yarisem Hybrid. Wiec cos na temat hybryd wiem. Zwykle sprzedawcy reklamuja to swoje zerowe zuzycie paliwa. Acha. Srednia w moim RAV4 jest 54km/h.

MarekP
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 11-12-2018, 14:01:25
Czyli hybryda pali w trybie mieszanym tyle co Diesel, mam podobne odczucia. Obecnie muszę poruszać się Nissanem Qashqai 1.2 DIG-T całe 115KM, benzyna, napęd na przód, manul, lekki samochód i spalania na poziomie RAV4 Hybrid 4x4 no może trochę lepiej (tzn. jak hybryda latem). Trasy te same.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: SylB w 11-12-2018, 18:04:19
8.2-8.5 l/100 
I jest to spalanie 1.3-1.5 mniej niż Outlander z silnikiem diesla i 3-4 l mniej niż Mondeo z silnikiem benzynowym.
Po mieście, jest oczywistą oczywistością, że nic nie fika do hybrydy.
Co do trasy.
Jednopasmowa droga pozamiejska lub dwupasmowa ale bardzo, bardzo spokojna i płynna jazda (tempomat adaptacyjny świetnie to ułatwia)= spalanie jak outlander.Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 11-12-2018, 18:08:00
Czyli hybryda pali w trybie mieszanym tyle co Diesel, mam podobne odczucia. Obecnie muszę poruszać się Nissanem Qashqai 1.2 DIG-T całe 115KM, benzyna, napęd na przód, manul, lekki samochód i spalania na poziomie RAV4 Hybrid 4x4 no może trochę lepiej (tzn. jak hybryda latem). Trasy te same.

Jakie masz wrażenia z jazdy świeżo po przesiadce z ravki?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 11-12-2018, 20:50:46
Jakie masz wrażenia z jazdy świeżo po przesiadce z ravki?

Jeśli chodzi o jazdę i jej komfort to jestem miło zaskoczony: fajne wyciszenie np. nie słychać prawie opon, zawieszenie dość miękkie jak dla mnie w sam raz (komfortowe). Nieco więcej miejsca z przodu np. szerszy fotel (z tyłu już jest ciaśniej niż w RAV4), mały bagażnik, wysoki próg załadunku.  Panel nawigacji jak dla mnie za nisko. Silnik dobry tzn. brakuje mocy przy większych prędkościach, ale w jeździe mieszanej wcale nie czuć niedoboru mocy, nie "zadusza" się jak puszcza się gaz na biegu np. jazda w korku.   Skrzynia manualna (6 biegów) dobrze zestopniowana, tylko dość długi skok lewarka. Jest to wersja zdaje się N-Connecta - brakuje mi asystentów jazdy (martwe pole + kontrola ruchu poprzecznego), automatu, trochę 4x4 (o kilku lat mam tylko 4x4 i teraz bywa, że tacę trakcje przy ruszaniu jak jest ślisko). Z ciekawostek: ręczny jest elektryczny sam się zapina przy wyłączeniu samochodu i odpuszcza przy ruszeniu, do tego jest funkcja autohold (a manul jest). Duży zbiornik paliwa. Przejechałem jakieś 400km pewnie będę go używał do końca tygodnia. Pali jak na razie koło 5.9l/100km, przy jeździe pozamiejskiej (do 90km/h) można zejść w miarę powtarzalnie do 5.3-5.5l/100km w mieście rośnie. Trochę teraz łapie wilgoć (parują szyby) w RAV4 tego nie było w takim stopniu. Jakość wykonania dużo słabsza niż w RAV4, źle nie jest, ale coś tam skrzypi jak się złapie drzwi, guziki przy radiu takie "chybotliwe".
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 11-12-2018, 21:04:35
I jeszcze słabe kamery układ taki jak w rav4. Na plus dość bogaty komputer pokładowy.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 11-12-2018, 21:28:22
Powiem szczerze Nissan powinien żałować współpracy z Renault

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 12-12-2018, 08:31:48
Powiem szczerze Nissan powinien żałować współpracy z Renault

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Mam podobne odczucia, miałem już raz Renault nie wiem jak dużo jego przelało się do Nissana.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: pireus w 12-12-2018, 13:34:42
Powiem szczerze Nissan powinien żałować współpracy z Renault
Tylko , że gdyby nie ta współpraca, to nie jest pewne, czy by jeszcze istniał. Mitsubishi też musi ratować Renault
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: ko20 w 13-12-2018, 09:33:56
Czyli hybryda pali w trybie mieszanym tyle co Diesel, mam podobne odczucia. Obecnie muszę poruszać się Nissanem Qashqai 1.2 DIG-T całe 115KM, benzyna, napęd na przód, manul, lekki samochód i spalania na poziomie RAV4 Hybrid 4x4 no może trochę lepiej (tzn. jak hybryda latem). Trasy te same.
Mam dobre porównanie bo miałem RAV4 D4D 2.2, ale mi go rozbili. Za pieniądze z ubezpiecznia (GAP) praktycznie kupiłem RAV4 hybrid. Chyba 2tys dopłaciłem. Oba w wersji 4x4.
Ci sami kierowcy. Takie same trasy. Diesel wychodził coś koło 1L wiecej według komputera. Spalanie średnie "nigdy nie kasowane".
Diesel miał formalnie 150KM.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 13-12-2018, 10:10:54
A czy przy prędkościach autostradowych przewaga hybrydy malała czy utrzymywała się na podobnym poziomie? 
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Arst w 18-12-2018, 07:26:10
Podzielę się swoimi obserwacjami dot. spalania. U mnie komputer pokazuje średnie zużycie na poziomie 8.2 - 8.8 l/100km przy ciągłej jeździe po mieście (Szczecin). Bez ciągłego deptania gazu w podłogę (choć czasem trudno się powstrzymać <taniec>), ale też bez zamulania ruchu. Moje poprzednie auto (obecnie jeździ nim żona) - Fiat Grande Punto 1.4 16V 95KM w takich samych warunkach pokazuje spalanie 8.4 l/100km.

Natomiast miałem okazję zrobić ostatnio krótką trasę po Niemczech, lokalna droga jednopasmowa, przez wioski i miasteczka, spokojna jazda do 100km/h i na dystansie 50km wyskoczyło mi spalanie 4.9 l/100km przy średniej prędkości 47km/h. Jestem w lekkim szoku, że ten kiosk na kołach potrafi naprawdę tak mało spalić. Punciakiem w trasie nigdy nie udało mi się zejść poniżej 6.0 l/100km (mimo 6-biegowej skrzyni).

Po Nowym Roku zapowiada mi się wycieczka Szczecin - Białystok - Szczecin szlakiem S3 - A2 - S8, a więc zobaczymy jakie wyjdzie spalanie na ekspresówce/autostradzie na dystansie 2x750km.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: ko20 w 21-12-2018, 15:47:53
czy przy prędkościach autostradowych przewaga hybrydy malała czy utrzymywała się na podobnym poziomie? 
Jeśli to było pytaie do mnie to nie wiem. Nie robię tak dokładnych statystyk. Podawałem średnie zużycie z komputera, któego nigdy nie kasuje. Wieć średnia 2 letnia powiedzmy. Sa w tym i drogi lokalne i S-ki choć raczej mało autostrad. Teraz od kwietnia mam świerdnią po 13.000km, chyba 6.7. Ale średnia z tankowania przy okolo 0C, wychodzi już kolo 7.4 Na koniec zimy pewnie średnia podkoczy do 7, może 7.1-2.

Jechałem raz hibryda latem Warszawa-Chorwacja. A1 u nas, potem CZ, A, SLO. U nich limity 120-130 i tak jechałem grzecznie na tempomacie, żeby nie bulić ich drogich mandatów. Z całej trasy 3000km wychodziło coś koło 8l/100.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 21-12-2018, 16:45:58
z ostatniego wypadu autostradą nad morze: z tempomatem tam 125 - 8.0L/100, z powrotem 150 - 11L/100.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 25-12-2018, 20:17:28
Trasa Kielce-Duszniki Zdrój pełen bagaż wyjazd rodzinny 4 osoby średnia 8,2l./100km
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: bankroot w 18-01-2019, 09:29:22
Wczoraj jechałem hybrydą (nie RAV ale Yarisem - chyba bez znaczenie w kontekście mojego pytania) i zauważyłem, że wskazówka CHARGE opada tylko nieco poniżej granicy ECO-CHG w przypadku hamowania bez użycia pedału hamulca, natomiast opada zdecydowanie niżej przy nawet delikatnym przytrzymywaniu hamulca (zakładam, że wtedy jest "mocniejsze" doładowywanie akumulatora trakcyjnego).
Skąd to się bierze ?
czy wynika to z faktu, że naciskając hamulec jakiś czujnik przekazuje informację do komputera sterującego, aby mocniej doładowywał baterię czy to tylko sam fakt większego opóźnienia w przypadku używania pedału hamulca ?
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 18-01-2019, 09:46:23
czy wynika to z faktu, że naciskając hamulec jakiś czujnik przekazuje informację do komputera sterującego, aby mocniej doładowywał baterię czy to tylko sam fakt większego opóźnienia w przypadku używania pedału hamulca ?

Naciskając hamulec (w zależności od siły) w pierwszej kolejności aktywuje się odzysk energii a następnie klocki hamulcowe - działa to bardzo płynnie i praktycznie nie czuć co w danej chwili hamuje.  Samo puszczenie "gazu" symuluje opóźnienie jakie by dawała konwencjonalna skrzynia, jest to trochę inaczej jak w samochodach elektrycznych gdzie ten odzysk bywa silniejszy i może zastąpić hamowanie.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 18-01-2019, 19:25:11
Jeżeli odczytujecie wskazania zużycia paliwa jadąc (z górki) tylko w jedną stronę, to potem są takie rewelacje.
 
miałem okazję zrobić ostatnio krótką trasę po Niemczech, lokalna droga jednopasmowa, przez wioski i miasteczka, spokojna jazda do 100km/h i na dystansie 50km wyskoczyło mi spalanie 4.9 l/100km przy średniej prędkości 47km/h. Jestem w lekkim szoku,
Na autostradzie hybryda nie działa, chyba że ktoś jedzie poniżej 60km/h.
Duże spalanie autostradowe rekompensuje tyko dojazd i zjazd z autostrady, przy prędkościach 130-150  wychodzi średnio 12l, a z dojazdami do niej 9l.
Przy jeździe z maksymalną prędkością na autostradzie, odcinek okolo 60km,  siorbało 20,7l 
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 18-01-2019, 19:33:00
Jeżeli odczytujecie wskazania zużycia paliwa jadąc (z górki) tylko w jedną stronę, to potem są takie rewelacje.
To powiem co u mnie spotkało w wielkim szoku jak byłem w górach Duszniki Zdrój, a Zieleniec to była większa rewelacja z górki potrafię przejechać ponad 15-20km i wskaźnik 0,00l./100km  :-)
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 18-01-2019, 19:54:20
Ja najwięcej 7 km tak ujechałem.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: compucar w 19-01-2019, 20:48:20
jesienią założyłem crossclimate od michelin; opony są świetne zarówno na czarnym jak i na białym. ciche jak dobre letnie i niewrażliwe na jakość asfaltu, a na śniegu przyczepne jak niezłe zimowe; naprawdę nie ma strachu. jednak nie jestem w stanie uzyskać na nich takiego spalania jak na ecopia - średnio plus 0.5L/100km przy takim samym użytkowaniu auta.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: krzych w 21-01-2019, 17:25:40
Witam. Również założyłem takie opony ale przed samą zimą. Rzeczywiście jak na razie są znakomite a mieszkam w górzystym terenie. Na śniegu zachowują się super. Wcześniej miałem dunlopy wielosezonowe ale po drugiej zimie już się źle jeździło w śniegu czy błocie pośniegowym. Nie mam hybrydy ale odczucie co do większego spalania mam takie samo. Tylko zwaliłem to na warunki zimowe, zobaczymy jak będzie latem. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Arst w 17-04-2019, 12:39:48
W ub. tygodniu zrobiłem ~1500km RAVką.
Trasa Szczecin - Białystok - Szczecin. Jednak zrezygnowałem z jazdy autostradą (nie uśmiecha mi się stać w korkach na remontowanej obwodnicy Poznania i jeszcze płacić za tę "przyjemność"). Więc pojechałem "klasycznie" szlakiem: DK10/S10 -> DK60 -> S8.

Na ekspresówce tempomat ustawiony był cały czas na 130km/h (choć przy wyprzedzaniu bywało i 170km/h chwilami :grin:), a przez resztę czasu jazda tempem 100-110km/h przerywana terenem zabudowanym (50-70km/h).

Spalanie wyszło na poziomie 7.14, więc komputer po zaokrągleniu nie skłamał:
(http://i65.tinypic.com/13zmolh.jpg)

Porównując do drugiego auta - Fiat GP na tej samej trasie pokazywał zawsze spalanie średnie w przedziale 6.7 - 6.9 (przy podobnym tempie, choć wtedy S8 była jeszcze w budowie). Przy 130km/h chwilowe spalanie pokazywało na poziomie 8.8, więc zakładam, że jadąc tak całą trasę miałbym spalanie średnie na poziomie 9L.

Co do hałasu - kwestia tego, kto czym jeździł wcześniej. Podejrzewam, że w BMW, czy Mercedesie byłoby ciszej, ale że niby eCVT wyje? Ja tam silnika przy takiej prędkości nie słyszałem (tylko szum wiatru i opon). A w Fiacie przy 130km/h mam 4200obr/min (6-biegowa skrzynia!) i silnik słychać baaardzo wyraźnie.
Więc jak dla mnie - rewelacja.

BTW. Jeżdżąc ostatnio po Szczecinie i stosując zasadę pulse & glide udaje mi się osiągać spalanie na poziomie 5.9L i to przy dynamicznym ruszaniu. A wcześniej starałem się ruszać jak emeryt (jak najdłużej w EV) i wychodziło mi 8.2. Tak więc hybrydy trzeba się nauczyć...

PS. Aaa i zapomniałem dodać, że auto wciąż ma założone zimówki (Nokian WR SUV). Na Ecopiach pewnie urwałoby się jeszcze z 0.1-0.2L z tego spalania.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: SylB w 17-04-2019, 18:37:52
eCVT sama z siebie nie wyje, tylko podczas dynamicznego przyspieszania.
Wczoraj wieczorem, zrobiłem przejazd zakopianką w trybie SPORT (ale to chyba nie miało jakiegoś znaczenia) i skrzynia w trybie S.
No banan na twarzy i zero tzw. wycia, + 1l od normalnej jazdy tej. zgodnie z przepisami.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 22-04-2019, 10:01:45
Z ciekawostki zrobiłem test spalania. 4 osoby prawie pełny bagaż trasa Kielce - Grójec na maxa : AVG 136km/h (jechałem chwilowo czasem do ograniczenia licznika prawie 190km/h) czas 58 min. spalił mi niestety 12,8l./100km  :o . Droga powrotna Eco : AVG 85km/h czas okropny, ale dla cierpliwych wyszło mi 90 min. wyszło niecałe 5,9l./100km  :good:
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Dobi w 23-04-2019, 08:02:02
Wszytko zależy czy 32min oszczędności czasu to dużo czy mało :-). Ostatnio miałem dwie trasy po jakieś 600km i jakbym nie jechał to było pod wiatr, prędkości umiarkowane (średnia coś koło 80km/h) przy spalaniu 6.5-6.7l/100km bywało lepiej na tej trasie - fizyki się nie oszuka.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 01-05-2019, 21:28:33
Wszytko zależy czy 32min oszczędności czasu to dużo czy mało :-). Ostatnio miałem dwie trasy po jakieś 600km i jakbym nie jechał to było pod wiatr, prędkości umiarkowane (średnia coś koło 80km/h) przy spalaniu 6.5-6.7l/100km bywało lepiej na tej trasie - fizyki się nie oszuka.

To fakt i dziś kolejny test spalania w tym samym odcinku, ale inną prędkością. AVG100km/h prędkość do 120km/h wyszło 7,5l./100km. Z powrotem AVG 94km/h prędkość podobnie chwilowo 120km/h, ale częściej 110km/h 6,4l/100km  :o
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: strzmiele w 01-05-2019, 22:04:15
Z ciekawostki zrobiłem test spalania. 4 osoby prawie pełny bagaż trasa Kielce - Grójec na maxa : AVG 136km/h (jechałem chwilowo czasem do ograniczenia licznika prawie 190km/h) czas 58 min. spalił mi niestety 12,8l./100km  :o .
A ja chcialbym wiedziec gdzie sa takie odcinki gdzie ograniczenie predkosci nie obowiazuje, bo z tego co powszechnie wiadomo na drogach ekspresowych obowiazuje do 120 km/h a na autostradach do 140km/h. Swiadome lamanie przepisow ?   :thumbdown:
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 01-05-2019, 22:10:07
Świadomie zgadza się , ale to był jednorazowy test max. możliwości i tylko poinformowałem o zużyciu jakie ma możliwości Hybryda.

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: SylB w 01-05-2019, 23:06:23
Ja zrobiłem 15,4l/100 na trasie Kraków-Warszawa.
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: m_r w 04-05-2019, 09:14:55
Witam,

Ubogacę wątek o wpis ze spalania Nowej Rav4.
Średnie spalanie po pierwszym baku wyszło ok 5,9 i zrobiłem ok 783 km tankując 46 litrów paliwa. Trasa - miasto 30% + pozamiastem 70% (nie autostrady).
Z takich może oczywistych uwag o stylu jazdy to po kilkudziesięciu tysiącach innymi hybrydami stosuje dla uzyskania niskich wartości dynamiczną jazdę przy rozpędzaniu, a następnie utrzymywanie prędkości z niewielkim spadkiem prędkości (o 5-10 km/h).
Duże znaczenie ma również przewidywanie drogi i terenu. Ale to znajdziemy w każdym teście na YT.
W nowej Rav4 jest znacząco lepiej bo tryb EV działa dłużej i włącza się również przy wyższych prędkościach.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 04-05-2019, 11:41:17
Ja zrobiłem 15,4l/100 na trasie Kraków-Warszawa.
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia.
Jadąc po autostradzie, a jeżdżę często, raz miałem 21,7l/100, dopiero po oszczędnej jeździe poza, dojazd  do celu, zbiłem do 15,3l.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Milos w 04-05-2019, 12:48:37
Ja zrobiłem 15,4l/100 na trasie Kraków-Warszawa.
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia.
Jadąc po autostradzie, a jeżdżę często, raz miałem 21,7l/100, dopiero po oszczędnej jeździe poza, dojazd  do celu, zbiłem do 15,3l.

Nie wiem z jakimi prędkościami jeździsz ale takiego wyniku nigdy mi się nie udało osiągnąć w RAV4 2.0 benzyna z automatem. Max na trasie przy szybkiej jeździe to jakieś 12-14 litrów, które potem i tak zbijałem w okolice 10 po lekkim zwolnieniu.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 04-05-2019, 15:04:54
To była prędkość maksymalna, na dłuższym odcinku trasy, najpierw było 14l potem 17l następnie 19l i tak rosło, aż do tamtego wskazania,  więcej nie wzrosło, czy mogło nie wiem, bo miałem zjazd z autostrady. 
Dodam, że spieszyłem się gdzieś, to była jazda raczej płynna, bez korków i nie wciskałem trybu "sport".
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: m_r w 05-05-2019, 11:15:15
Może jechałeś w trudniejszych warunkach typu wiatr. 21 litrów to i wskaźnik paliwa musiał spadać z minuty na minutę :)
Lexus GS kiedyś weekendowo tak mnie puścił z torbami :) chyba 4 razy tankowałem w 3 dni.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 05-05-2019, 14:20:58
Wskaźnik paliwa rzeczywiście szybko opadał, a zasięg szacowany, mocno nie zgadzał się z rzeczywistością, trzeba było być czujnym, pierwszy raz  przez  ten zasięg, rezerwa momentalnie mi się skończyła i do stacji paliw dobiłem już na elektryku, co do wiatru trudno powiedzieć, ale bocznego  nie czułem.
Uczucie takie, że zbiornik paliwa dosłownie jakby się skurczył.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: m_r w 05-05-2019, 14:30:06
Przypomniałeś mi jedna kwestię na którą w salonie nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Jak zabraknie nam paliwa to samochód przechodzi w tryb awaryjny czy coś w tym rodzaju?
Raz i to Aurisem miałem sytuację w podróży że może litr paliwa mi został w baku. Ostatkiem sił dotarłem do stacji i zatankowałem tyle ile fabrycznie bak miał pojemności.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 05-05-2019, 14:44:57
Wskaźnik paliwa rzeczywiście szybko opadał, a zasięg szacowany, mocno nie zgadzał się z rzeczywistością, trzeba było być czujnym, pierwszy raz  przez  ten zasięg, rezerwa momentalnie mi się skończyła i do stacji paliw dobiłem już na elektryku, co do wiatru trudno powiedzieć, ale bocznego  nie czułem.
Uczucie takie, że zbiornik paliwa dosłownie jakby się skurczył.
Ja to robię inaczej lampka rezerwy zaświeca to przechodzę w tryb B resetuje km i wtedy na spokojnie mogę przejechać 50 km więcej (częściej mi do 65-70km) to już mam wlane max. 46,5l. mimo instrukcji pisze 54l. baku. Więc sporo zostaje paliwa.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 05-05-2019, 15:12:57
Najpierw wyskakuje rezerwa i wiadomo monit o tankowaniu, myślałem że mogę jeszcze bujnąć się tak do 50 kilometrów, ale paliwo  z rezerwy jakby szybko zniknęło, zdałem sobie sprawę za późno, wskoczyło coś po angielsku było na czerwonym tle i chyba pulsowało, ale sobie nie przypomnę co, bo to była nerwówka, 11 w nocy, mogłem zrobić zdjęcie, teraz bardziej uważam, pamiętam za to minę osoby siedzącej obok.  :o   
Na rezerwie jednak trzeba zwolnić, jechać ekonomicznie, wtedy będzie to wyglądać inaczej.
Silnik już nie pracował, nie jestem w stanie ocenić czy się wyłączył z braku paliwa, ale już do stacji się nie włączył, a prądu ledwo starczyło, wykorzystywałem wzniesienia.     
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: m_r w 05-05-2019, 16:26:26
W nowej Rav4 w instrukcji jest zapis że kontrolka paliwa zapala się przy 8,3 L w baku. Ciekawe
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: przmor w 05-05-2019, 17:19:01
W Aurisie skonczylo mi sie paliwo, na elektryku dojechalem do stacji ale przy wjezdzie skonczyl mi sie prad. Dotoczylem sie sila rozpedu pod dystrybutor. Tankujac paliwo zastanawialem sie jak ruszy spalinowy skoro bateria trakcyjna pusta, okazalo sie jednak, ze po wcisnieciu przycisku zapalil jak gdyby nigdy nic. Co ciekawe komputer zapisal w pamieci blad braku paliwa.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: mleni w 05-05-2019, 17:57:32
Nie wiem jak u was ,ale u mnie sprawdziło się w 100% że zawsze bez problemu dojadę i to już rok minął aż 30 prób.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: animuss w 05-05-2019, 19:58:59
Tankujac paliwo zastanawialem sie jak ruszy spalinowy skoro bateria trakcyjna pusta, okazalo sie jednak, ze
Pewnie jest tak samo jak w Ravce, jest bateria trakcyjna i akumulator w innym miejscu zamontowany.
Zastanawiam się teraz co ładuje ten akumulator w bagażniku, pewnie jest jeszcze jakiś alternator.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: przmor w 05-05-2019, 21:58:13
W Aurisie i zapewne w Rav4 rowniez ten maly akumulator nie odpala silnika, on tylko stawia system po wlaczeniu auta a dalej prad czerpany jest z baterii trakcyjnej. Napiecie z baterii trakcyjnej, ktore wynosi ok. 200V zamieniane jest m.in. na 12V zasilajace systemy auta i wlasnie tym napieciem ladowany jest maly akumulator 12V. Prad do rozruchu silnika dostarcza falownik (inwerter), ktory zamienia stale 200V z baterii trakcyjnej na trojfazowe bodajze 650V. Maly akumulator nie jest wiec w stanie uruchomic silnika spalinowego.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: ko20 w 19-05-2019, 13:34:17
W Aurisie i zapewne w Rav4 rowniez ten maly akumulator nie odpala silnika, on tylko stawia system po wlaczeniu auta a dalej prad czerpany jest z baterii trakcyjnej. Napiecie z baterii trakcyjnej, ktore wynosi ok. 200V zamieniane jest m.in. na 12V zasilajace systemy auta i wlasnie tym napieciem ladowany jest maly akumulator 12V. Prad do rozruchu silnika dostarcza falownik (inwerter), ktory zamienia stale 200V z baterii trakcyjnej na trojfazowe bodajze 650V. Maly akumulator nie jest wiec w stanie uruchomic silnika spalinowego.
Dodam tylko, że rozładowanie akumulatoa 12V unieruchamia auto. Nie odaplimy go nawet jeśli akumulator trakcyjny pełny.
Zostawiłem kiedyś na tydzień auto, bylo zapalone śwaitełko w bgażniku :-( Nie odpalił, trzeba było doładować akumultor 12V.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: SylB w 20-05-2019, 17:46:29
Dodam tylko, że rozładowanie akumulatoa 12V unieruchamia auto. Nie odaplimy go nawet jeśli akumulator trakcyjny pełny.
Zostawiłem kiedyś na tydzień auto, bylo zapalone śwaitełko w bgażniku :-( Nie odpalił, trzeba było doładować akumultor 12V.
No, niestety tak jest, ale podobno wystarczy powerbank (taki do aku. samochodowych) aby to ruszyć i akumulator doładuje się z trakcyjnego.
Tytuł: Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
Wiadomość wysłana przez: Jurek1960 w 21-05-2019, 10:03:21
Jestem posiadaczem RAV4 Hybrid  Executive FWD od 24 kwietnia. Po przejechaniu (głownie w mieście i po próbach testowych kilku kierowców na trasie), 700 km,  średnie zużycie po tankowaniu do pełna (wg obliczeń, a nie wskazań kompa) wyniosło 6,25/100. Myślę, że nie jest źle. Pozdrawiam użytkowników.