Autor Wątek: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim  (Przeczytany 34594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Mowa o klasycznym module, takim jak stosowane w grupie VW, Fiat itp., że jak skręcamy (moduł wykrywa skręt kierownicy z magistrali CAN, w autach wyposażonych w ESP), to zapala się to światło p.mgielne (przednie) po stronie, w którą skręcamy: w prawo, to prawe - w lewo, to lewe. System działa do 40 km/h.
Moduł produkuje polska firma Quasar o oznaczeniu CLM02-CAN http://quasarelectronics.pl/?co=products&act=show&id=288&l=pl
Moduł posiada dodatkowe funkcje jak: załączanie przednich czujników cofania przy prędkości poniżej 10 km/h (czyta z CAN prędkość), funkcję follow me home (która mimo że teoretycznie w Verso jest, ale umówmy się, że w praktyce to tak jakby jej nie było, bo świecą się tylko lampki pod lusterkami) oraz funkcję realizacji świateł dziennych poprzez świecenie światłami drogowymi (długimi) z intensywnością zmniejszoną o ok. 70%. Ta ostatnia jest IMHO mocno dyskusyjna albo mówiąc wprost po prostu - nielegalna i niezgodna z przepisami.
Z tego co udało mi się ustalić, to mimo iż w wykazie kompatybilności modułu nie ma naszego Verso (i jak zeznał Quasar nigdy nie będzie, bo to auto... niszowe - no fakt, nie tak masowe jak Golf :cheesy:), to:
- jest RAV4 i Avensis obecnej generacji;
- program (dla każdego auta wgrywa się inny) dla tych 2 modeli jest ten sam;
- sam Quasar przypuszcza (bez 100% pewności), że powinien działać, a już na pewno w razie niepowodzenia nic nie uszkodzić.
W ASO Toyoty twierdzą - i do tego stanowiska na podstawie własnej wiedzy się przychylam - że będzie działać z większością Toyot (ale uwaga - MUSI być ESP! Musi, bo z niego CAN czyta, w którą stronę kręcimy kierownicą!).
Do powyższych warto dopowiedzieć - o czym większość tu obecnych już wie, ale liczy się kontekst! - że tempomat jest wspólny dla wielu modeli Toyot, a sygnał z niego jest przesyłany nie inaczej jak 2 kabelkami czyli magistralą CAN.

Na tej podstawie twierdzę, że na 99,9% moduł będzie u nas też działał: ESP mają wszyscy (u Toyoty VSC+), p.mgielne większość. :)
Moduł kosztuje ok. 300 zł, a robocizna zależy od ASO lub elektryka - podejrzewam, że od ok. 100 u elektryka do 200-250 zł w ASO. Albo samemu na podstawie schematów z netu z Toyoty - wbrew pozorom to nie takie straszne. Choć zależy co kto lubi :)
Pytania są? Aha! Ja jeszcze nie mam, ale... strasznie mi się to podoba, bo w poprzednim aucie miałem skrętne biksenony, a tutaj trochę... kupa. A koszt (jak na wygodę) nie taki znowu straszny. :)

P.S. Jakby ktoś zamontował szybciej i przede mną - proszę o wrażenia i opis!  :-)

Offline kingcin

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 520
  • Płeć: Mężczyzna
    • Auris
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #1 dnia: 01-02-2013, 18:13:54 »
Temat bardzo ciekawy

Przesłali Ci może jakiś pdf z instrukcją montażu do ravki/ ave ?

Auris E15 1.6 '07 SOL + w rodzinie: Avensis T27  Wagon '12 1.8 Executive,  Yaris P1 FL '03 1.0 Luna

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #2 dnia: 01-02-2013, 18:41:44 »
Nie mam, ale póki co nie potrzebuję.
A podpina się normalnie: do wszystkich urządzeń i do CAN - schematy można sobie samemu ściągnąć z Toyota tech :)

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #3 dnia: 02-02-2013, 15:16:21 »
Co do CAN: to są dwa przewody: Can High i Can Low - ot, cała filozofia :)

Offline mgenek

  • Moderator
  • Toyot Chodzacy
  • ******
  • Wiadomości: 1015
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #4 dnia: 02-02-2013, 15:23:33 »
+ zasilanie. To takie USB.
pzdr.
Michał

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #5 dnia: 02-02-2013, 15:26:13 »
Tak, ale tych wtyczek trzeba trochę podłączyć więcej niż w USB i tylko zasilanie. :cheesy:
Do świateł jednych, drugich, ew. do ręcznego i parę innych:


Offline mgenek

  • Moderator
  • Toyot Chodzacy
  • ******
  • Wiadomości: 1015
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #6 dnia: 02-02-2013, 15:30:06 »
Chodziło mi, że sama komunikacja z komputerem to takie usb, reszta to niby wiadomo, ale obrazuje też jak bardzo ten CAN jest ubogi. Gdyby nie był, wystarczyłoby komputerowi przez CAN właśnie kazać włączać i wyłączać przeciwmgielne itp, bez rzeźby którą teraz trzeba zrobić.
pzdr.
Michał

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #7 dnia: 22-02-2013, 15:15:34 »
Zamontowane i działa! :-) <taniec>


Prośba do admina - może by tak przenieść ten wątek do działu tuning i modyfikacje, żeby nie zaginął? :)
« Ostatnia zmiana: 22-02-2013, 15:25:58 wysłana przez sanchopan »

Offline mgenek

  • Moderator
  • Toyot Chodzacy
  • ******
  • Wiadomości: 1015
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #8 dnia: 22-02-2013, 15:45:37 »
BTW.
Może wybierzemy kogoś ma moda naszego działu?

* wytaptane tapatalkiem.

pzdr.
Michał

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #9 dnia: 22-02-2013, 19:40:57 »
A kto się zgłasza - tylko ja?  :cheesy:

Offline kingcin

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 520
  • Płeć: Mężczyzna
    • Auris
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #10 dnia: 23-02-2013, 19:43:18 »
a jakieś fotki z montażu, filmik z działania ? :)

Auris E15 1.6 '07 SOL + w rodzinie: Avensis T27  Wagon '12 1.8 Executive,  Yaris P1 FL '03 1.0 Luna

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #11 dnia: 23-02-2013, 20:38:07 »
No więc fot z montażu nie ma, bo jak zobaczyłem auto ze zdemontowanymi: zderzakiem, lampami, grillem i czym tam jeszcze, to... uciekłem, żeby tego nie widzieć. :cheesy:
A tak poważnie, to:
Montaż w ASO, gdzie w pewnym sensie mi wyszedł jakieś 90 zł, więc byłoby szaleństwem nie skorzystać <taniec> Czemu w pewnym sensie? Bo tak:
- moduł jeśli kupiłbym samodzielnie w Quasarze, to z wysyłką ok. 340-350 zł,
- do tego montaż w ASO gdzieś ok. co najmniej 200 zł.
Dlatego wziąłem go z ASO, gdzie cenę całościową ustaliłem na 500 zł (moduł już mieli), wybrałem trochę punktów z ToyotaMore i zapłaciłem niewiele ponad cztery stówki.
Poza tym nie ukrywam, że ważne były 2 fakty:
- jakby ktoś coś popsuł przez przypadek, to nie ja :cheesy:
- jeśli moduł by nie działał, to nie montujemy i nie płacimy (ja nie płacę).  :-)
Co prawda zderzaka i lamp demontować nie trzeba tak naprawdę, a moduł jest zamontowany w kabinie przy bezpiecznikach, ale w ASO zdemontowali, bo faktycznie było im wygodniej wtedy robić - wiązkę halogenów trzeba rozciąć, bo muszą mieć oddzielne (siłą rzeczy) sterowanie każdy z osobna.
Nie montowałem "dogodności" obecnych w tym module w postaci dziennych, których funkcję spełniają świecące na ok. 30% mocy lampy drogowe, bo raz że mam LEDy, a dwa - jest to ewidentnie niezgodne z przepisami. W ogóle pod tym względem Quasar to dziwna firma: antynapadówek też nie wolno, a produkują. :-o
Moduł podpięty został do: halogenów, do mijania (lub postojówek), zasilania, CAN (Low i High - 2 przewody) oraz sygnału z włącznika świateł drogowych - działa wtedy DODATKOWA funkcjonalność w postaci FOLLOW ME HOME na 30 sek. (można zaprogramować też na 60 sek.) i świecą wtedy halogeny p.mgłowe, po czym przygasają płynnie (ładnie).
Jest tam dodatkowy PIN w module, do którego można podłączyć DOWOLNE inne światła (12V/1A) świecące jednocześnie przy funkcji Follow me Home, chciałem podpiąć te lampki pod lusterkami, ale próba podpięcia zakończyła się... wyciem alarmu. :laugh: :cheesy: Bo to to sterowane jest masą i owszem, da się, ale komplikować nie chciałem. A oświetlenia pod podwoziem akurat nie mam. :cheesy:
Do wykorzystania w przyszłości został wolny PIN przeznaczony do przednich czujników cofania, gdzie pojawia się 12V/1A poniżej 10 km/h - fajna sprawa, może kiedyś. :)
Filmiku nie mam, jak będzie więcej chętnych to nakręcę, ale... nie ma co kręcić. :song: Bo po prostu jeden halogen się zapala jak skręcę w wybraną stronę kierownicą, z tym że muszą być spełnione naraz wszystkie warunki:
- włączone światła mijania,
- prędkość 0-40 km/h (na postoju też),
- silnik włączony,
- kierownica skręcona o co najmniej 90', generalnie skręt nieduży do zakrętów, a jednocześnie na tyle mały, że jadąc niezbyt prostą drogą, nie włączają się co chwilę.

Uff! :) To tyle. :)
Jakby coś, to proszę pytać :)

Jestem bardzo zadowolony. :) Bardzo fajnie to działa. :)
« Ostatnia zmiana: 23-02-2013, 20:41:17 wysłana przez sanchopan »

Offline vigo84

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Modu� do�wietlania zakr�t�w �wiat�em p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #12 dnia: 01-03-2013, 18:18:05 »
w jakim serwisie aso to robiłeś?
fajna sprawa chyba też się wybiorę do mojego serwisu i zapytam o takie cacko. :-)

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Modu� do�wietlania zakr�t�w �wiat�em p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #13 dnia: 01-03-2013, 18:24:17 »
Poszedł priv :) Ale oficjalnie nie ma tego w ofercie Toyoty, jakby coś :) To takie indywidualne trochę jest.

Offline vigo84

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Moduł doświetlania zakrętów światłem p.mgielnym przednim
« Odpowiedź #14 dnia: 01-03-2013, 18:25:37 »
szkoda myslalem ze mozna cos takiego normalnie zrobic w aso


 

Beesafe.pl