Autor Wątek: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu  (Przeczytany 30990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piasek

  • Gość
1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« dnia: 12-02-2015, 14:15:41 »
Witam - fakt posiadam Peugeota 107 2-Tronic ale silnik to dzieło Toyoty zatem tutaj z pytaniem trafiam bo tak chyba najlepiej będzie.
Na co dzień kobieta nim śmiga a te (w większości) to wiadomo, jak się ogień z pod maski nie pokaże to wszystko OK.
Przejechałem się autem i pojawił się niepokojący dźwięk którego wcześniej nie było - stukanie.
Pojawia się wyraźny i głośny metaliczny stukot w momencie zmiany obciążenia silnika, np przy zmianie obrotów przy zmianie każdego biegu.
1, ruszam, ciągnie do 2500obr np zmiana biegu i w tym momencie stuk, stuk, stuk... szybko i metalicznie do momentu aż zapnie 2kę i znowu pojawi się obciążenie. I tak przy każdej zmianie biegów.
Na wolnych obrotach biegu jałowego tego nie słychać ale np już po przygazowaniu i odpuszczeniu znowu się pojawia. Zawsze w momencie zmiany obciążenia silnika. Wyraźnie dobiega to z lewej strony silnika, z okolic rozrządu, a przykładając rękę do obudowy metalowej czuć wyraźnie że tam coś stuka. Co to może być - jakiś napinacz łańcucha czy coś ?? Albo sam łańcuch... jakby był wyciągnięty i bez obciążenia zaczynał postukiwać o obudowę.
Te silniki 3-cylindrowe Toyoty cierpią na jakąś przypadłość ?
Przebieg pojazdu to 106tyś km - udokumentowany
Silnik świeżo po wymianie oleju na zalecany 5W-30
Filtr oleju Mann
« Ostatnia zmiana: 12-02-2015, 14:26:30 wysłana przez Piasek »

Robsajson

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: 12-02-2015, 14:43:03 »
Poszukaj na forum, bo tematów(Dział Yaris) z rozciągniętym łańcuchem rozrządu jest trochę  :good:
Prawdopodobnie w Twoim przypadku jest to samo.

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #2 dnia: 12-02-2015, 15:06:07 »
Ok, dzięki. Miała wcześniej Yarisa ale na 4-cyl silniku i tam się nic niedobrego z rozrządem nie działo. Myślałem że tym razem podobnie będzie a tu taka skucha  :shock: :thumbdown:

Edit:
poczytałem wszystko co tam tyczy się problemów z łańcuchami ale większość dot. silników 4-cylindrowych :o
« Ostatnia zmiana: 12-02-2015, 15:47:06 wysłana przez Piasek »

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #3 dnia: 21-02-2015, 12:31:58 »
Znalazłem filmik obrazujący mniej-wiecej to co u mnie się dzieje tyle że u mnie nie ma całej tej masy różnych innych dźwięków rumocących, silniczek pracuje cicho
https://www.youtube.com/watch?v=K1YSV_jAx-g&feature=youtu.be
pojawia się tylko to charakterystyczne tłuczenie ale nie w takim zakresie jak na tym filmiku, u mnie tylko w opisanym przypadku.

Dla mnie: wrażenie jakby zbyt luźny łańcuch tłukł o obudowę, pokrywę rozrządu. ALe jak pokazuje poniższy schemat
http://salko.pl/69165-thickbox_default/rozrzad-lanc-C1-107-1-0-lancuch-OPR11813-oryginal-Peugeot.jpg
za bardzo nie ma jak tłuc o tą obudowę - no chyba że prowadnica już mocno wypiłowana i one są źródłem tego stukania/pukania.
« Ostatnia zmiana: 21-02-2015, 12:37:54 wysłana przez Piasek »

Robsajson

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #4 dnia: 21-02-2015, 13:24:11 »
Łańcuch albo panewki.Innej możliwości nie ma.

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #5 dnia: 21-02-2015, 13:47:47 »
Czyli innego wyjścia nie ma jak rozbiórka i dopiero oględziny i kontrola czy to rozrząd wyrąbany czy może wspomniana panewki.
Rozrząd kpl (bez KZFR) ok 360zł kosztuje - to nie są jakieś duże pieniądze. Oby to tylko to.

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #6 dnia: 04-03-2015, 14:48:48 »
Zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość: na zimnym tego nie słychać... dopiero po rozgrzaniu.

Robsajson

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #7 dnia: 04-03-2015, 15:33:30 »
Na gorącym silniku łańcuch się rozciąga.

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #8 dnia: 04-03-2015, 15:42:54 »
A dysponuje ktoś katalogiem silnika 3-cyl. żeby zobaczyć co tam jeszcze trzeba zamówić/wymienić przy okazji wypatroszenia tego rozrządu ?
Bo rozrząd kpl - wiadomo - ale czy nie przychodzą tam gdzieś jakieś uszczelki na składanie czy uszczelniacze które przy składaniu trzeba założyć nowe ?

Offline zzabot

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 321
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #9 dnia: 06-03-2015, 15:53:18 »
Peżot ma przecie pięknie zrobiony katalog on-line. Tam bym zaczynał.

Rejestracja jest darmowa.

http://public.servicebox.peugeot.com/pages/index.jsp

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #10 dnia: 11-05-2015, 13:40:22 »
Już finalizuję sprawy i z tego co widzę to jedynie pod pokrywą zaworów jest uszczelka - w pozostałych miejscach (jak to japończyk) składany na kleje silikonowe. Jest coś specjalnego dobrego na to czy klasyczne Dirko z Elringa wystarczy ?

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #11 dnia: 04-06-2015, 21:23:45 »
No i niestety pudło.
Wszystko wskazywało na odgłos tłukącego się o obudowę lub ślizg łańcucha rozrządu.
Zamówiłem zestaw, ustawiłem termin z mechanikiem, wstawiłem auto, po 3h telefon:
- słuchaj, otworzony silnik, oglądam to, tutaj nic nie wskazuje na zużycie zespołu rozrządu: napinacz niewiele wychodzi, prowadnice bez jakiegokolwiek śladu tarcia, podobnie wszelkie obudowy, zębatki niczym się nie różnią od tego co nowe w pudełku leży. Zmieniać ?
- zmieniaj - nie po to kupowałem żebym teraz odsyłał
Po godzinie kolejny telefon:
- przymierzyłem łańcuchy: stary może ze 2mm dłuższy ale... pewności nie mam że precyzyjnie ułożyłem. Zmieniać ?
- zmieniaj.
Po 4h kolejny telefon:
- jak nie siedzisz to usiądź: zero różnicy. Po zgrzaniu jak dzwonił tak dzwoni. Moja rada: zalejmy w silnik coś gęstszego i zobaczymy jak zareaguje. Wlaliśmy najtańsze 10W-40 jakie było pod ręką, różnica tak ok 60-70% ciszej niż na dotychczasowym, zalecanym 5W-30.
Dłużej jest cicho a po rozgrzaniu w znacznie mniejszym zakresie (krócej po prostu) słyszalny jest ten sam rumot, dzwonienie.
I teraz podejrzenia są dwa:
1) panewa - skłania się ku temu dwóch na trzech pytanych speców od silników
2) KZFR - twierdzi tylko jeden.
Na moje - KZFR (jego awaria) inaczej powinna się objawiać - to jest sterowane ciśnieniem olej zatem powinno być słyszalne na zimnym, zwłaszcza zaraz przy rozruchu a nie dopiero po mocnym rozgrzaniu silnika i tylko w bardzo wąskim zakresie obrotów.

Na dniach zwalamy miskę i odkręcamy stopy wału po kolei bo to kosztuje najmniej. Tylko nie wiem czy jeżeli okaże się że to jednak panewka to będzie powód do radości (że nie kosztowne kzfr) czy płaczu bo to będzie o wiele bardziej kosztowne.

Co Wy na to ?

Offline n3wsreader

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #12 dnia: 01-11-2015, 21:55:03 »
Czesc kolego, mam podobny problem w moim 107, udalo sie tobie rozwiazac usterke? ja czytalem ze moze to byc miedziana rurka pod wtryskiem, ja jestem umowiony z mechanikiem za pare dni, zobaczymy...

Daj znac, Dzieki!

filmik, taki dzwiek, jak glosny diesel :]

https://www.youtube.com/watch?v=8HNl7nbIaVU&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: 01-11-2015, 22:26:30 wysłana przez n3wsreader »

Piasek

  • Gość
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #13 dnia: 17-12-2015, 12:14:28 »
Panewka główna - pierwsza od strony rozrządu. Po pomiarach wszystko nominał tylko panewa się wytrzaskała. Skutki jazdy na zbyt niskich obrotach (sęk w tym że to 2-Tronic, on sam zmienia biegi kiedy uzna za stosowne czyli jeżdżąc spokojnie - bardzo nisko). Wymieniłem kpl na nominalne, silnik zalany 5W-30 i cisza jak w kościele po śmierci organisty. Silnik zaczął nawet bez obciążenia wyraźnie przyjemniej dla ucha pracować.
Rada dla tych co mają w manualu: nie spuszczać tych silników poniżej 2 tyś obr pod obciążeniem.

Offline yaven

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Odp: 1.0 3-cyl - stukanie z okolic rozrządu
« Odpowiedź #14 dnia: 24-12-2015, 09:43:42 »
Witam. Proszę wybaczyć błędy ,ale jestem nowy,mam pytanie do kolegi n3wsreader . Mam dokładnie takie same stuki w toyocie yaris mojej żony i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić,proszę o pomoc.


 

Beesafe.pl