Autor Wątek: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?  (Przeczytany 29367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roberto18

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« dnia: 06-05-2019, 22:44:17 »
Witajcie. Odebrałem Toyotę Aygo II FL 1.0 VVT-i z serwisu wczoraj, która była autem testowym pare miesięcy z symbolicznym przebiegiem i widziałem na wywieszce przy silniku, że olej w silniku to 5w30. W instrukcji samochodu pisze, że zalecany jest 0w16, ale również jest polecany 0w20 i 5w30. Jaki byś polecił olej do tego samochodu na pierwszy przegląd serwisowy, bo mogę mieć swój olej na wymianę. Chodzi mi głównie o lepkość, a nie o markę oleju. Wiem, że 5w30 jest olejem "sprawdzonym" i popularnym (sam mam millersa XF w swojej octavii II 1.9 tdi), jednak boję się troszkę o 0w20, gdyż może być za rzadki w upały, a 0w16 to już dla mnie w ogóle kosmos. Co polecacie, czy może nie potrzebnie martwie się o lepkość oleju? Jest to pierwszy nowy samochód i chciałbym od samego początku dbać o nie jak najlepiej. Auto głównie po mieście  na przemian z drogami szybkiego ruchu oraz czasem jedno dniowym wypadem gdzieś za miasto. Pozdrawiam

Offline JanB

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 595
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #1 dnia: 07-05-2019, 06:34:31 »
Żeby rozwiać kolegi wątpliwości warto poczytać np to: https://zmienolej.pl/pl/blog/top-news/100-000km-na-oleju-amsoil-0w20-signature-series-fotorelacja-po-rozebraniu-silnika
Na tej samej str są testy olejów 0W16 i 0W20.

Offline Meett

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: SUV
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #2 dnia: 07-05-2019, 09:14:21 »
Na L-ce miałem Yarisy 1.0 zalewane co 15 tys km olejami 5W30 Castrol, liqui moly, Valvoline, Total, miały 300 tys km na blatach i nie pobierały oleju, wszystko zależy od stylu jazdy, w moim przypadku nie widzę potrzeby zmian co 10 tys km

Offline pireus

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 4474
  • Samochód:: GLA 35AMG
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #3 dnia: 07-05-2019, 09:52:08 »
Ja zawsze stosuję olej pierwszego wyboru, zalecany przez producenta. Myślę, że producent wie najlepiej jaki olej należy stosować.

Offline Meett

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: SUV
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #4 dnia: 07-05-2019, 12:45:09 »
Myślę, że producent wie najlepiej jaki olej należy stosować.
. A ja myślę że producent kieruje się wyłącznie marketingiem niekoniecznie dobrym dla auta i konsumenta lub dobrym tj. mydlącym oczy np. interwałami. Myślisz że interwały long life co 30 a nawet 50 tys km lub co dwa lata są dobre dla auta? Czysty marketing. A wymiany filtrów, przecież większość z nas wymienia częściej niż zaleca producent. Tak samo z olejami, dzisiejsze oleje typu Eco, low saps czy nawet mid saps to śmieci podyktowane ekologią a nie dobrem silnika

300 tys na olejach wybranych przeze mnie i ani grama ubytków chyba o czymś swiadczy


Kontynuując - w niektórych skrzyniach automatycznych producent nie przewiduje wymiany oleju co jest bzdura, w manualach tak samo co jest bzdurą, w haldexach 4 i 5 generacji też nie ma interwału a po ich rozłożeniu jest mnóstwo syfu i opiłków, itd...
« Ostatnia zmiana: 07-05-2019, 12:51:51 wysłana przez Meett »

Offline pireus

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 4474
  • Samochód:: GLA 35AMG
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #5 dnia: 07-05-2019, 15:48:24 »
Ja napisałem tylko o oleju, bo tego dotyczył post. I o niczym więcej. Wymieniam co rok lub 15 tys. i też nigdy nie dolewałem, a stosuję olej w/g wyboru producenta, a nie mojego. Chyba też czymś to świadczy? Co prawda nie mam takich przebiegów bo samochody użytkuję max 5 lat lub do 100 tys. km.

Offline Meett

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: SUV
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #6 dnia: 07-05-2019, 19:12:39 »
Moje Lki miały nieco ponad 3 lata i ponad 300 tys km :P

Offline roberto18

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #7 dnia: 07-05-2019, 21:30:29 »
Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Myślę, że za miesiąc podczas pierwszego przeglądu serwisowego przejdę na olej zalecany przez producenta 0w20, bo podobno silnik jest do tego przystosowany i jest wytwarzany w najnowszej technologii. Przekonał mnie post pokazujący silnik po 100 tyś na oleju 0w20. Interwały skrócę oczywiście do 10 tyś, bo zawsze w każdym aucie co tyle km wymieniam olej wraz z filtrem oleju + powietrza. Filtr paliwa wymieniam co drugą wymianę paliwa. Boję się wszelkich produktów z nazwą lub użytymi wyrazami "eko" lub "przyjazny dla środowiska" bo zazwyczaj jest to coś kosztem czegoś, czyli w tym przypadku lepsze dla środowiska, ale gorsze dla silnika. Myślę, że tym razem spróbuję 0w20, który jest bardzo ekologiczny w każdym rodzaju :)
« Ostatnia zmiana: 07-05-2019, 21:33:16 wysłana przez roberto18 »

Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 920
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #8 dnia: 08-05-2019, 09:17:04 »
i jest wytwarzany w najnowszej technologii.

jak parówki
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław

Offline roberto18

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #9 dnia: 08-05-2019, 21:42:04 »
Znaczy ze co, w złej technologii? Technologia zawsze idzie do przodu, a nie wstecz. Tyle samochodów jeździ na 0w20 i nie słyszałem jeszcze negatywnych skutków. Może faktycznie nowe silniki toyota są ciasno spasowane i powinno się lac rzadki olej.

Dzwoniłem do serwisu i pytałem jaki olej powinien być w tym aucie i usłyszałem, że zalecany jest 0w20, ale jak będzie zalany 5w30 to też się nic nie stanie i taki właśnie olej rekomenduje pracownik serwisu toyota ASO. Ciekawe, że producent pisze jedno, a serwis robi drugie. Pewnie leją 5w30 bo jest łatwiej dostępny, tańszy i wolą kupić go więcej, aby móc go zastosować w innych modelach Toyoty, a nie "żonglować" olejami. Bardziej jest za olejem 0w20, bo tak pisze producent, a nie ASO.

Offline Meett

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: SUV
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #10 dnia: 08-05-2019, 23:12:16 »
Cytuj (zaznaczone)
Technologia zawsze idzie do przodu, a nie wstecz.
To że idzie do przodu nie znaczy że w dobrym kierunku

Co do oleju to weź pod uwagę że są różne strefy klimatyczne i nie można jednoznacznie narzucić z góry, że 0W20 jest jedynym słusznym wyborem. Toyota Gdynia też zaleca 5W30
« Ostatnia zmiana: 08-05-2019, 23:13:58 wysłana przez Meett »

Offline pireus

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 4474
  • Samochód:: GLA 35AMG
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #11 dnia: 09-05-2019, 07:48:19 »
Co do oleju to weź pod uwagę że są różne strefy klimatyczne i nie można jednoznacznie narzucić z góry, że 0W20 jest jedynym słusznym wyborem. Toyota Gdynia też zaleca 5W30
A Toyota Marki poleca 0w20, podobnie jak centrala czyli  TMP, a strefa klimatyczna chyba jest ta sama. Instrukcja obsługi wydrukowana dla Polski, też pisze o 0W20.

Offline roberto18

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #12 dnia: 09-05-2019, 09:46:27 »
No właśnie, wszyscy polecają co innego, chociaż oba oleje są syntetyczne to jednak 0w20 jest bardziej rzadszy. Może faktycznie te silniki są ciasno spasowane i rzadszy olej szybciej i głębiej wejdzie w różne zakamarki silnika, nawet podczas wysokich temperatur. Filmiki na YouTube tez pokazują szybsza ochronę silnika podczas startu w niekoniecznie niskich temperaturach. Sam już nie wiem.

Offline JanB

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 595
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #13 dnia: 09-05-2019, 12:56:23 »
Sam już nie wiem.
Roberto, dałem ci linka do testu praktycznego oleju 0W20 w silniku 2,0 benzyna ciasno spasowanym jak Twój. Nic już nie teoretyzuj tylko zalewaj porządny olej, zmieniaj co 10 tys. km i ciesz się z dobrze smarowanego silnika.

Offline roberto18

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jaki olej do nowej Aygo 1.0 VVTi?
« Odpowiedź #14 dnia: 09-05-2019, 17:45:41 »
Chyba tak tez zrobię. Ciekaw jestem, czemu nie zalecają takiego ?mixa? tych dwóch olejów w postaci 0w30. Ciekawe czy ktoś na takim rzadkim oleju zrobiłem 200 lub 300 tys km.


 

Beesafe.pl