Autor Wątek: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?  (Przeczytany 46968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline phantom

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 161
Cześć z tego co się zorientowałem po dotarciu (około 1000km) lepiej wymienić olej i zalecany to podobno 0W20. U mnie na liczniku dobija już 1400km i mam zamiar udać się na wymianę do ASO, ale zastanawiam się jaki tam olej wlać. Co polecacie jakie macie przemyślenia? Lejecie oryginalny olej Toyoty czy coś innego? Jakie macie doświadczenia z ASO w tym temacie?

Corolla 2019 HB Hybrid 1.8

Offline goldip

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #1 dnia: 06-02-2020, 10:41:47 »
Ile ludzi tyle opinii, podobno silniki docierało się w bardzo starych konstrukcjach gdzie części w silnikach były słabo spasowane. W obecnych czasach to rzadkość ale wiem, że zdarzają się wyjątki w niektórych nawet bardzo drogich markach gdzie po 300km pływa w oleju masa opiłków. Z opinii weteranów i wieloletnich użytkowników Toyoty u nas raczej nie ma z tym problemu i wystarczy do 3000 km starać się nie przekraczać gwałtownie 3 tys obrotów i silnik będzie jak ta lala, a za tą kasę kupić sobie dobrą whisky :good: Ja osobiście staram się szanować silnik, a za mną juz prawie pierwszy 1000 km, raczej nie zdecyduje się na wymianę przed 15 tys km.
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid [Executive]

Offline M.J.L.

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 117
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #2 dnia: 06-02-2020, 10:59:56 »
Cześć z tego co się zorientowałem po dotarciu (około 1000km) lepiej wymienić olej i zalecany to podobno 0W20. U mnie na liczniku dobija już 1400km i mam zamiar udać się na wymianę do ASO, ale zastanawiam się jaki tam olej wlać. Co polecacie jakie macie przemyślenia? Lejecie oryginalny olej Toyoty czy coś innego? Jakie macie doświadczenia z ASO w tym temacie?
Ja zmieniłem dla wewnętrznego spokoju na taki jaki jest w instrukcji.
Aso zdziwiło się, ale problemu nie robili.
Corolla TS 2.0 Executive

Offline phantom

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 161
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #3 dnia: 06-02-2020, 11:22:06 »
Zmieniałeś też filtr oleju?

Offline Monte

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 166
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #4 dnia: 06-02-2020, 11:44:35 »
Ja wymieniłem oliwę wraz filtrem przy 670 km na 5W30 w 1.2 ts.
Zadzwoniłem do ASO umówiłem się i nikt mi nie robił problemu i nie zastanawiał się czy warto, czy nie warto. Jest klient, życzy sobie i albo w tym, albo w innym da się to zrobić.
Pytano mnie jedynie, z jakiego powodu nie chcę fabrycznie zalanego oleju 0W20 to im odpowiedziałem, że wolę mieć skuteczniejszy olej na lato niż na syberyjską zimę, bo takiej u nas nie ma.  :-)

Offline yunior81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 665
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #5 dnia: 06-02-2020, 11:55:33 »
Zmieniałeś też filtr oleju?

A jak sobie wyobrażasz wymianę oleju bez filtra ?
Toyota Corolla SD 2018

Offline M.J.L.

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 117
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #6 dnia: 06-02-2020, 11:59:48 »
Zmieniałeś też filtr oleju?
Oczywiście, że tak.
Inaczej wymiana oleju nie miała by sensu ;-)
Corolla TS 2.0 Executive

Offline Portowiec

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 496
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #7 dnia: 06-02-2020, 12:26:40 »
Ja wymieniłem oliwę wraz filtrem przy 670 km na 5W30 w 1.2 ts.
Zadzwoniłem do ASO umówiłem się i nikt mi nie robił problemu i nie zastanawiał się czy warto, czy nie warto. Jest klient, życzy sobie i albo w tym, albo w innym da się to zrobić.
Pytano mnie jedynie, z jakiego powodu nie chcę fabrycznie zalanego oleju 0W20 to im odpowiedziałem, że wolę mieć skuteczniejszy olej na lato niż na syberyjską zimę, bo takiej u nas nie ma.  :-)

Jaki koszt w serwisie? I powiedz mi co to znaczy skuteczniejszy na lato? Średnio znam się na kolejach itp

Offline Monte

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 166
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #8 dnia: 06-02-2020, 12:54:41 »
Cytuj (zaznaczone)
Jaki koszt w serwisie? I powiedz mi co to znaczy skuteczniejszy na lato? Średnio znam się na kolejach itp
Za wymianę oleju z filtrem zapłaciłem jakieś 80 zł, ponieważ skorzystałem z punktów zgromadzonych za zakup auta. Cena po rabacie jakieś 290 zł wraz z olejem.
Poprosiłem o olej Toyoty (nalano nie z beczki tylko z bańki 4L) o lepkości 5W30 - taki olej równiez jest przewidziany w instrukcji auta, jako alternatywny.
W olejach jednym z ważniejszych parametrów jest lepkość, uzależniona jest od temperatury otoczenia i temp pracy. 5W oznacza lepkość 5 w zimie (Winter) druga cześć to lepkość w sezonie letnim. Im ten pierwszy parametr jest niższy, tym olej zachowuje lepszą lepkość (płynność) w niskich temperaturach (0W to jest ok -35 st C), im drugi parametr jest większy, tym lepkość oleju jest lepsza w sezonie letnim.
Porównując tabele dostępne w Internecie wynika, że olej 0W20 działa doskonale w przedziale od -25st C do +25 st C, olej 5W30 ma przedziały od ok -30/-25 st do +30 st C w lecie.
W praktyce oba oleje są wielosezonowe, ale może się okazać, że pod obciążeniem lub szybkościami autostradowymi w lecie przy oleju 0W20 nastąpi przerwanie filmu olejowego np na gładziach cylindrów oraz tym samym nastąpi pogorszenie smarowania jednostki. Drugą kwestią jest częsta zmiana oleju, ja będe trzymał się interwałów co 10 tys.
W ASO gościu nawet nie kwestionował pierwszej wymiany oleju, choć stwierdził, ze mogłem dobić do tysiaca.

Offline Monte

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 166
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #9 dnia: 06-02-2020, 12:57:50 »
Nie mogłem zmodyfikować, nie wiem, errata
Cytuj (zaznaczone)
Porównując tabele dostępne w Internecie wynika, że olej 0W20 działa doskonale w przedziale od -25st C do +25 st C
0W20 działa doskonale w przedziale od -35st*

Offline Portowiec

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 496
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #10 dnia: 06-02-2020, 13:26:47 »
Cytuj (zaznaczone)
Jaki koszt w serwisie? I powiedz mi co to znaczy skuteczniejszy na lato? Średnio znam się na kolejach itp
Za wymianę oleju z filtrem zapłaciłem jakieś 80 zł, ponieważ skorzystałem z punktów zgromadzonych za zakup auta. Cena po rabacie jakieś 290 zł wraz z olejem.
Poprosiłem o olej Toyoty (nalano nie z beczki tylko z bańki 4L) o lepkości 5W30 - taki olej równiez jest przewidziany w instrukcji auta, jako alternatywny.
W olejach jednym z ważniejszych parametrów jest lepkość, uzależniona jest od temperatury otoczenia i temp pracy. 5W oznacza lepkość 5 w zimie (Winter) druga cześć to lepkość w sezonie letnim. Im ten pierwszy parametr jest niższy, tym olej zachowuje lepszą lepkość (płynność) w niskich temperaturach (0W to jest ok -35 st C), im drugi parametr jest większy, tym lepkość oleju jest lepsza w sezonie letnim.
Porównując tabele dostępne w Internecie wynika, że olej 0W20 działa doskonale w przedziale od -25st C do +25 st C, olej 5W30 ma przedziały od ok -30/-25 st do +30 st C w lecie.
W praktyce oba oleje są wielosezonowe, ale może się okazać, że pod obciążeniem lub szybkościami autostradowymi w lecie przy oleju 0W20 nastąpi przerwanie filmu olejowego np na gładziach cylindrów oraz tym samym nastąpi pogorszenie smarowania jednostki. Drugą kwestią jest częsta zmiana oleju, ja będe trzymał się interwałów co 10 tys.
W ASO gościu nawet nie kwestionował pierwszej wymiany oleju, choć stwierdził, ze mogłem dobić do tysiaca.

No to umówiłem się na jutro na wymianę oleju na 5w30. Aktualnie mam przejechane 1400km. A z tym olejem z beczi a z bańki to jest jakaś duża różnica?

Offline phantom

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 161
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #11 dnia: 06-02-2020, 13:34:38 »
No to umówiłem się na jutro na wymianę oleju na 5w30.
Dlaczego kiedy instrukcja zaleca 0W20? Czytałem, że przy systemie start-stop i jeździe po mieście, gdzie często silnik jest wyłączony 0W20 szybciej się rozprowadza i szybciej zapewnia optymalne smarowanie.

Offline Portowiec

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 496
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #12 dnia: 06-02-2020, 13:50:11 »
No to umówiłem się na jutro na wymianę oleju na 5w30.
Dlaczego kiedy instrukcja zaleca 0W20? Czytałem, że przy systemie start-stop i jeździe po mieście, gdzie często silnik jest wyłączony 0W20 szybciej się rozprowadza i szybciej zapewnia optymalne smarowanie.

Dzwoniłem do serwisu i powiedzieli że 5w30 też jest przewidziany do tego silnika (1.6 PB) Jeżeli chodzi o system start-stop to ja tego nie mam.

Offline dempsej

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 107
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #13 dnia: 06-02-2020, 13:59:14 »
Dlaczego kiedy instrukcja zaleca 0W20? Czytałem, że przy systemie start-stop i jeździe po mieście, gdzie często silnik jest wyłączony 0W20 szybciej się rozprowadza i szybciej zapewnia optymalne smarowanie.

Bo Portowiec ma wolnossące 1.6 w benzynie ;)

Offline Monte

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 166
Odp: Po ilu km pierwszy raz wymienić olej i jaki poleciacie?
« Odpowiedź #14 dnia: 06-02-2020, 14:18:16 »
Tak jest w istocie, że producenci muszą stosować kosmiczne oleje i technologie po to, aby ich nowinki technologiczne wprowadzane "dzięki" Unii Europejskiej działały (rzeczony start stop) kosztem długowieczności silnika...
W 1.2 rownież S&S nie ma i jestem wniebowzięty. Alleluja.
Krążą opinie, że te oleje z beczki nie są tej samej jakości co z bańki, nie wiem jak to faktycznie jest.  :-) są pewnie tańsze vs produkcja/pakowanie.
Skoro są tańsze to może i gorsze, bo przeznaczone na inny rynek, nie wiem? Może ktoś ma doświadczenie i będzie się mógł wypowiedzieć.


 

Beesafe.pl