Autor Wątek: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V  (Przeczytany 17992 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #90 dnia: 13-01-2021, 23:32:31 »
czy tutaj chcemy powiedzieć, że samochód elektryczny jest napędzany silnikiem benzynowym?
paradoks ale prawdziwy ;) każda hybryda jest zasilana silnikiem spalinowym (poza Plug-in przez pierwsze 50km - wybaczcie nie chciałem użyć tego słowa)
bo tak naprawdę jedyna różnica to to, że honda ma mniejszą baterię, ale mocniejszy silnik spalinowy...
od RAVki silnik spalinowy ma słabszy

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #91 dnia: 13-01-2021, 23:40:03 »
ale raczej będą to właśnie skrajne przypadki i w większości sytuacji samochód będzie miał te 184KM a nie odwrotnie
będzie miał 184KM do dyspozycji (np. przy przyśpieszaniu) ale przez większość czasu będzie i tak jechał z mniejszą mocą

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #92 dnia: 13-01-2021, 23:45:02 »
Ogólnie to wątek niesamowicie się rozwinął - brawo Darek za jego uruchomienie.

Offline anyone

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 531
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #93 dnia: 14-01-2021, 00:02:24 »
Co do BMW i3 to podałeś doskonały przykład, że aby mieć ciągłe 170 KM potrzebna jest bateria o pojemności kilkunastu kWh, a na tym silniczku spalinowym to auto ledwo jedzie (jako dowód film 3:00).

no dokładnie, czyli silniczek 34KM jest w stanie pchać ten samochód 130 km/h - dlaczego tak trudno uwierzyć, że 5x mocniejszy silnik nie byłby w stanie szybciej doładowywać baterii, aby mieć więcej mocy? wiadomo, że samochód nie pociągnie tak cały czas, ale elektronika, odzyskiwanie energii itd dba o to, żeby silnik elektryczny zawsze miał te 184KM do dyspozycji i w typowym użytkowaniu nikt nie zauważy, że samochód ledwo żyje, bo silnik nie nadąża z ładowaniem...


Żeby nie było dla poparcia tego wywodu podam spalanie według normy WLTP dla cyklu mieszanego:
2WD, (4WD)
Toyota
5,5-5,8,(5,6-5,9)
Honda
6,9(7,3-7,4)

może wydział mechaniczny mijałem tylko idąc na swój wydział, ale coś mi się kiedyś obiło o uszy, że na spalanie ma nie tylko wpływ rodzaj napędu a także "parę" innych czynników, jak masa, współczynnik oporu powietrza a nawet szerokość opony

bo tak naprawdę jedyna różnica to to, że honda ma mniejszą baterię, ale mocniejszy silnik spalinowy...
od RAVki silnik spalinowy ma słabszy

porównywałem i3 z hondą...

ale raczej będą to właśnie skrajne przypadki i w większości sytuacji samochód będzie miał te 184KM a nie odwrotnie
będzie miał 184KM do dyspozycji (np. przy przyśpieszaniu) ale przez większość czasu będzie i tak jechał z mniejszą mocą

i właśnie o to w hybrydzie chodzi - żeby mieć odpowiednią moc kiedy trzeba i tak ten system jest sterowany; to, że samochód nie jedzie z pełną mocą, kiedy nie jest potrzebne jest normalne - robi tak rav4, bo przechodzi w EV, robią tak samochody benzynowe wyłączając część cylindrów, robimy tak w zwykłym samochodzie wrzucając bieg na wyższy...

wydaje mi się, że w tym całym wątku powinniśmy zacząć od zdefiniowania słowa "chwilowo" i można by oszczędzić pisania referatów, zatem chyba nie ma o czym dyskutować - wydaje mi się, że piszemy o tym samym tylko nie tak samo...

Offline marmanik

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Samochód:: CR-V Hybrid
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #94 dnia: 14-01-2021, 08:12:45 »
Dokładnie tak. Fajnie, że dyskutujemy i rozwijamy temat wszystkich silników w naszych samochodach, ale tak naprawdę dla większości z kupujących lub już użytkowników "lepszy" napęd to będzie ten, który:
- da lepsze, odczuwalne przyspieszenie przy starcie, przy wyprzedzaniu, przy jeździe pod górkę - podczas jazdy nikt z nas nie mierzy już czasu tylko mamy albo fun z przyspieszenia albo pewność, że kogoś wyprzedzimy itp. -  a to z jaką mocą i który silniczek nam ją daję, to nas raczej wtedy mało interesuje, czy jest to 145KM, czy prawie 180, czy 184 czy jeszcze więcej - tak jak kolega wyżej napisał i tak wszystkim steruje sterownik, a my tylko możemy się mu grzecznie podporządkować ;)
- będzie realnie mniej spalał, a większości z nas na tym jednak zależy, a jeśli już pali trochę więcej to czy mogę iść na kompromis i to przełknąć? bo na przykład inne rzeczy też są dla mnie ważne w danym samochodzie, a w drugim czegoś takiego być może brakuje,
- będzie bezawaryjny, nie przeszkadzał podczas pracy i umożliwiał jazdę w trybie EV - bo przecież też po to kupujemy hybrydy, ciszę i komfort jazdy w tym trybie, choćby w korkach, po parkingach doceni chyba każdy.

A tak btw, osobiście to czekałem na taki temat, porównania obu tych napędów. Chociaż wybrałem "ten drugi" i tak naprawdę o jego wyborze zdecydowała u mnie beznadziejna obsługa w salonie Toyoty w Bielsku-Białej. O CR-V nawet nie miałem pojęcia jeszcze rok temu, nie mówiąc już o hybrydzie Hondowskiej. Od roku nastawiałem się na zakup nowej RAVki, którą jeździcie. Odwiedziłem salon, byłem na 2 jazdach próbnych i lekceważące podejście pracowników a potem trochę i sama jazda zapaliła u mnie lampkę, że może w tych ogromnych dla mnie pieniądzach jest jakaś jeszcze alternatywa? I akurat u mnie, gdyby sprawa w salonie Toyoty potoczyła się lepiej, zaraz na samym początku, to jestem pewny na 1000%, że dzisiaj bym udzielał się na tym forum zachwalając pod niebiosa RAV4 i jej napęd, a o CR-V nadal bym nie miał bladego pojęcia ;)
Cieszę się ze swojego wyboru pod tym względem, że napęd Hondy daje mi tą radość z jazdy, daje mi wystarczające dla mnie super przyspieszenie, daje mi komfort jazdy w ciszy, nauczył jazdy spokojniejszej, cieszę się z niższego spalania niż w poprzednim dieslu Focusa przy większej ilości miejsca w środku, cieszę się z wyposażenia i systemów dzięki, którym czuję się w aucie bezpieczniej.
I mając tylko nadzieję na bezawaryjność tego rozwiązania, mając ciągle na uwadze, że napędy Toyoty są bardzo mało lub wręcz bezawaryjne i to, że napęd Hondy również nie jest jej pierwszym, a po prostu u nas mniej popularnym oraz również japońskim, to ze względu na to jestem spokojny i cieszę się z każdego km pokonanego CR-V, tak jak bym się cieszył z każdego km w RAV i tak jak na pewno Wy się cieszycie :)

Ale i tak będę bardzo ciekawy czy ktoś w tym wątku udowodni jaką maksymalną stałą moc mają te napędy przy dużym obciążeniu  :cheesy:

Offline Krisman

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 9249
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV-4 V 2.0 AWD
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #95 dnia: 14-01-2021, 08:58:19 »
Ale jakie tak naprawdę ma znaczenie "stała" moc? Ile razy i jak długo w jakimkolwiek samochodzie ja się wykorzystuje? Dla mnie to tylko czysto akademickie rozważania, bo w realu wykorzystuje się niski i średni zakres, a maksymalny zdecydowanie incydentalnie.

Wysłane z mojego BAH-L09 przy użyciu Tapatalka


Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #96 dnia: 14-01-2021, 09:01:07 »
porównywałem i3 z hondą...
ok

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #97 dnia: 14-01-2021, 09:07:27 »
Ale jakie tak naprawdę ma znaczenie "stała" moc? Ile razy i jak długo w jakimkolwiek samochodzie ja się wykorzystuje? Dla mnie to tylko czysto akademickie rozważania, bo w realu wykorzystuje się niski i średni zakres, a maksymalny zdecydowanie incydentalnie.
Zgadzam się, tyle że bardzo często porównujemy napędy licytując się mocami, momentami, spalaniem, ... - jakimi ? podawanymi przez producenta.

Offline marmanik

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Samochód:: CR-V Hybrid
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #98 dnia: 14-01-2021, 09:20:48 »
Ale jakie tak naprawdę ma znaczenie "stała" moc? Ile razy i jak długo w jakimkolwiek samochodzie ja się wykorzystuje? Dla mnie to tylko czysto akademickie rozważania, bo w realu wykorzystuje się niski i średni zakres, a maksymalny zdecydowanie incydentalnie.
Właśnie nie wiem, dla mnie chyba żadne. Ktoś tu zaczął ten temat i próbował tym udowadniać wyższość jednego napędu nad drugim i tylko dlatego mnie to zaciekawiło czy można jakoś udowodnić tą tezę.

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #99 dnia: 14-01-2021, 09:31:29 »
Porównywanie dwóch różnych aut jest problematyczne, tak na prawdę trzeba by mieć do dyspozycji obydwa auta i jeździć naprzemiennie obu przez np. tydzień, ... miesiąc.


Offline Krisman

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 9249
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV-4 V 2.0 AWD
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #100 dnia: 14-01-2021, 10:22:48 »
Dokładnie,  te same warunki pogodowe, tor, kierownik, stan naładowania baterii, test długodystansowy, obciążeniowy itp.
Cieszmy się ze swoich wyborów bo tak szybko je się zmienia.
Cytując klasyka, jednemu się podoba kary, a innemu gniady"
« Ostatnia zmiana: 14-01-2021, 10:25:31 wysłana przez Krisman »

Offline darek60

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1168
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #101 dnia: 14-01-2021, 11:03:36 »
Ogólnie to wątek niesamowicie się rozwinął - brawo Darek za jego uruchomienie.

zastanawiam  sie nad zakupem auta, i moim pierwszym wyborem była CRV 160KM diesel automat. Niestety podaż od pierwszego właściciela minimalna, no i model który już oglądamy na ulicach od 2013 r.
Szukałem dalej , i 2 wyborem jest Ravka 4  generacji. Benzynowy motor za słaby , zostaje tylko hybryda ,  Ale za ładny egzemplarz trzeba zapłacić 95tys , do tego drugie opony ,coś tam jeszcze i prawie 100tys się zrobi. (za auto 4-5 letnie )!!!

I wtedy zobaczyłem nowiutką CRV hybrydę za 125tys  i stąd ten temat
https://www.otomoto.pl/oferta/honda-cr-v-hybryda-comfort-2-0-i-mmd-184-km-2020-dwa-kolory-ID6Dx6kY.html?
Niestety auto ma bardzo ubogie wyposażenie , dlatego jeszcze nie stoi w moim garażu.

Gdyby Krisman nie odkrył że nowa Ravka , ma nadprodukcję oleju, i nie wiadomo jak to dalej się rozwinie , to pewnie JEDNAK kupiłbym  ravkę generację 5 z silnikiem benzynowym. Na razie czekam , jak sprawa sie rozwinie .............

Markid na zakończenia mam prośbę , mógłbyś w paru słowach podsumować temat, zalety i wady każdego napędu hybrydowego ??
RAV4 2.5 hybrid

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #102 dnia: 14-01-2021, 11:11:49 »
Markid na zakończenia mam prośbę
Sorry ale nie czuję się na siłach, takim znawcą to ja znowu nie jestem, 
... a i nie chcę prowokować następnych 7 stron burzliwych dyskusji:  który model lepszy

Offline darek60

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1168
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #103 dnia: 14-01-2021, 11:30:51 »
Markid na zakończenia mam prośbę
Sorry ale nie czuję się na siłach, takim znawcą to ja znowu nie jestem, 
... a i nie chcę prowokować następnych 7 stron burzliwych dyskusji:  który model lepszy

nie chodzi który lepszy , ale o zaletach i wadach każdego . Czym sie przejmujesz że paru idiotów będzie sie pluło i udowadniało że ziemia jest płaska??? Olej to  <diabel>
RAV4 2.5 hybrid

Offline Markid

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3905
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 2.5 2020
Odp: Który napęd hybrydowy ,lepszy -wydajniejszy Rav4 vs CR-V
« Odpowiedź #104 dnia: 14-01-2021, 11:36:42 »
nie chodzi który lepszy, ale o zaletach i wadach każdego. Czym się przejmujesz że paru idiotów będzie sie pluło i udowadniało że ziemia jest płaska??? Olej to  <diabel>
Ja w to nie wchodzę, szczególnie, że obrażasz innych.


 

Beesafe.pl