Autor Wątek: [instrukcja AVE T25] > rozbieranie centralnej części kokpitu / wymiana radia  (Przeczytany 36434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
INSTRUKCJA:
ROZBIERANIE CENTRALNEJ CZĘŚCI KOKPITU
TOYOTA AVENSIS T25 (2003-         )


Legenda:
kolor niebieski - miejsce 'uchwytu'.
kolor zielony - miejsca zaczepów poszczególnych elementów / miejsca mocowań tapicerki itp.
kolor czerwony - śruby do wykręcenia.

Legenda - opis kostek:
kolor brązowy - sterowanie klimatyzacja/nawiewem.
kolor szary - kostka głośnikowa oraz zasilająca radio.
kolor różowy - kostka od sterowania w kole kierownicy.
kolor filoetowy - kostka z listwy ozdobnej (immobilizer, sygnalizator pasów)



Nie ponoszę odpowiedzialności za korzystanie z opisanej tu instrukcji, każdy etap przeprowadzasz na własną odpowiedzialność.

Krótki opis:
Generalnie, jak w każdym aucie zasada rozbierania kokpitu jest bardzo prosta )ydeczdowanie prođciej niz np. w Yarisie.
Rozbieranie centralnej części kokpitu należy rozpocząć od odkręcenia gałki zmiany biegów.
Następnie łapiemy za mieszek drążka i ciągniemy do góry (najlepiej złapać w miejscach które zostały zaznaczone kolorem niebieskim na foto – należy śmiało pociągnąć). Po zdjęciu osłony należy pamiętać o odłączeniu zapalniczki (najpierw złącze zdjąć z obudowy, a dopiero później rozłączać wtyczki – będziecie wiedzieli o co chodzi jak już wyjmiecie ten element). Za osłoną znajdują się dwie pierwsze śruby (klucz nasadowy 10).
Następnie przystępujemy do zdejmowania listwy ozdobnej. Najlepiej otworzyć/zdemontować schowek i śrubokrętem dopychając zatrzaski ściągać listwę (zatrzaski są koloru żółtego – dobrze je widać patrząc od strony schowka). Listwę najłatwiej ściągać od strony drzwi (na zdjęciu nie są widoczne jeszcze dwa zatrzaski – jeden przy samym rogu deski, drugi bliżej środka auta). Po zdjęciu listwy należy odłączyć kostkę od lampek sygnalizacyjnych pasów pasażera / immobilizera. Pod listwą kryją się kolejne dwie śruby (rozmiar 10) do których potrzebny jest dosyć długi śrubokręt.
Podczas odkręcania ostatniej śruby należy przytrzymywać konsole centralna ponieważ nie trzyma się już ona na żadnych zatrzaskach! (tylko na dwóch bolcach – może się obsunąć).
Radio wraz ze sterowaniem klimatyzacja/nawiewem wyjmujemy pamiętając o odłączeniu kostek (5 szt.)
Po wyjęciu całości możemy oddzielić radio od sterowania klimatyzacja. W tym celu odkręcamy boczne blaszki (4 śruby srebrne – od radia, 2 śruby czarne od sterowania z każdej strony), a następnie ‘rozsuwamy radio ze sterowaniem (część górna – radio pchamy w prawo, część dolną – regulację klimy pchamy w lewo…).
W ten sposób wszystko mamy rozłożone na czynniki pierwsze.

Mam nadzieje że instrukcja pomoże niektórym użytkownikom w rozwiązywaniu wszelakich problemów i modyfikacjach przy aucie.

Foto:

miejsca zaczepów oraz miejsce uchwytu:




miejsca śrub:


kostki:


Osobiście kokpit rozbierałem w celu zamontowania nowego radia.
Teraz mogę obiektywnie wypowiedzieć się iż fabryczny odbiornik to wielkie G obcinające (nie wiadomo czemu) dół i spore pasmo środka….
Na szczęście odkąd pojawił się AVE z nawigacja jest na to dosyć proste rozwiązanie (nie trzeba robić, ‘łapąć’ kształtów od podstaw pod nową ramkę do radia 2DIN). Wystarczy kupić ramkę z wersji od nawigacji (koszt AMX-Łódź – 160 zł) i lekko ją przerobić (jest ona szersza niż 2DIN wiec trzeba ja ‘zwęzić’).
Jak tylko dokończę prace związane z wyglądem kokpitu to na pewno zaprezentuje.
Zaznaczam również (to dla osób które są teraz na etapie zakupów AVE), ze dopłacanie 3,5 tyś do montowanego przez toyote systemu jest bezsensowne.  Za ta samą cenę można mieć coś znacznie lepszego i bardziej uniwersalnego, a po poprawnym montażu wyglądającego NA PEWNO nie gorzej niż seria!!!
Oczywiście kostki są identyczne jak we wszystkich innych toyotach, więc chcąc zainstalować nie fabryczne radio wystarczy zaopatrzyć się w przejściówke TOYOTA > ISO (koszt ok 10-15 zł).

Foto:

Wersja tymczasowa w celu sprawdzenia radyjka (pozostało jeszcze zwerzenie, 'dopracowanie' ramki):






Pozdrawiam
Red
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

skalis

  • Gość
Red Point, oddam Ci pół koła zapasowego i dodam dwa litry ropy, jak mi pomożesz w zakupie tej ramki. Co to jest :AMX, Łodź ? Też próbowałem ją kupić, podjechałem do dealera KONSEK w Sosnowcu i  zapytałem o ramkę jak do Avensis Gold z nawigacją, to tylko zrobili duże oczy.
Namęczyłem się z wygłuszeniem drzwi , nawtykałem kupę sprzętu ( głośniki Focal, wzmacniacz SINFONI bo idealnie pasuje do wnęki pod podłogą bagażnika ), ale kombinuję jak koń pod górę ze żródłem : aktualnie zmieniarka Alpine i sterownik przyklejony w kabinie. Ta ramka to wybawienie !
Czy możesz podać jakiś numer katalogowy ?
Pozdr

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
skalis ijak zakupy?
zaprezentowalbys jakies zabawki....:)
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

piov

  • Gość
A CZY ORYGINALNE RADIO JEST KODOWANE. JAK ROZłąCZE AKUMULATOR TO NIE BEDZIE RZąDAł KODóW.

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
radia nie sa kodowane
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

skalis

  • Gość
Tak byłem zajęty,że nie zaglądałem na forum.... No więc ramkę kupiłem, ale na razie leży w garażu. Postanowiłem najpierw zająć się bliżej głośnikami . Poprawiłem tłumienie drzwi, a zwłaszcza uszczelniłem przestrzeń między tapicerką a pierścieniami z MDF-u , na których  umocowany jest głośnik - teraz mniej "dmucha" pod tapicerkę. Przy okazji dołożyłem po jednym pierścieniu," wypychając " głośniki bliżej maskownic, co wymusiło rzeźbienie w plastikowej osłonie która jest wokół maskownicy.
 Postanowiłem wymienić tweetery z TN47 Focala na TN52, też focala. O ile TN47 mieścił się w "Fabryczne " miejsca, gdzie prowizorycznie je wepchałem,  to TN52 nie, a więc niedługo wkleję na forum zdjęcia mam nadzieję pięknych nowych powiększonych  trójkątów, obszytych skórą, z ukierunkowanymi TN52.
Przy okazji spostrzeżenie : głośnik wysokotonowy, nawet najlepszy,umieszczony w Ave w fabrycznym miejscu, grający poprzez fatalne gęste "sitko", gra jakby był zepsuty. Czekając na obszycie nowych "trójkątów" zamocowałem swoje stare TN 47 na blaszkach przykręconych w ich miejscach i ustawiłem je porządnie aby uzyskać jak najlepszy efekt : takiej rożnicy nie da nawet iwestycja w najdroższy wzmacniacz czy radio!
A wracając do ramki - myśle , że wyląduje w niej stacja multimedialna ALPINE lub Clarion.
Pozdr.

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
no to bedzie sie dzialo....

do mnie dzisiaj dotarl boczek 'testowy' i bede kombinowal na nim umieszeczenie sredniotonowki...
co do 3jkatow to oczywiste ze KAZDY weeter musi byc wyciagniety przed fabryczna maskownice i ukierunkowany....
co do obcinania tapicerki przy boczkach to ja rowniez ja u sibie obcinalem aby zblizyc glosnik do tapicerki...:) - wiedze ze podobne sposoby!;)
jak na razie nie sa nawet zalozone maskownice na 16stki, bo napewno fabryczne rowniez nie zostana, mimo iz woofer bedzie gral tylko 60-600 Hz....

czkamy na relacje z montazu tweeterow...
u mnie wszystko z robota stanelo ze wzgledu na prace mgr!:/
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

skalis

  • Gość
Czyli że zamierzasz pójść na całość , coś jak na zdjęciu poniżej ?

Ja na razie odpóściłem. Ale tweetery będą coś jak na zdjęciu  ( zdjęcia ze strony Car Audio Reda )

Pozdrawiam i miłej pracy nad pracą mgr.!


skalis

  • Gość
Shit, za małe żeby coś było widać...
ale można zobaczyć duże na http://www.caraudioreda.pl/index.php#g18
Pozdr

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
tweeter bedzie u mnie tez wygladal wlasnie tak....
co do woofera (bo chyba to przedstawia pierwsze foto), to bedzie on w seryjnym miejscu, tylko za inna maskownica....

chodzi mi o montaz srednitonowki, ktory bedzie zaraz pod listwa ozdobna (jakby n akoncu podlokietnika....)
niestety wymaga to wymiany glosnika, bo obecnie mam taki 87 mm srednicy i sie nie zmiesci....

ale mam juz na oku cos mniejszego.... tapicerka tez juz czeka wiec po skonczeniu pracy mgr wezme sie za to...
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

MisiekAMXTOYOTA

  • Gość
temat troche odkopany, ale moze sie komus przyda numer tej ramki pod navi toyotoskie (konkretnie pod model tns700)
55405-05160 - koszt na chwile obecna 227,46 :)

pozdrawiam

p.s polecam tez http://www.compotech.eu/01car/dettaglio.asp?id1=2&id2=69#
« Ostatnia zmiana: 11-02-2009, 10:48:56 wysłana przez MisiekAMXTOYOTA »

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
MisiekAMXTOYOTA - czy amx dobrze kojarzy mi sie z amx lodz?

co do ceny ramek to toyote juz totalnie powalilo...

ja kupowalem ja w czasach jak jeszcze w salonach nawet nie montowali 700 i zaplacilem za nia 130 zl (kupowalem w amx), a teraz 227...

szczerze powiem, mam nadziejej ze nikt tego nie kupi....

taka mala uszczypliwosc...

txh za link do ramek, bojest przekonkretny wybor....

pzdr
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

MisiekAMXTOYOTA

  • Gość
Zgadza sie :) pracuje w AMX. Ceny ustala TMPL i niestety my nie mamy to wplywu. Ja ze swojej strony moge jedynie powiedziec ze klubowiczom moge zalatwic rabacik 10% :).

Jakby mial ktos jakies problemy w AMX to smialo zapraszam do akcesorzysty (czyli do mnie) i prosze sie powolac na klub.

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
MisiekAMXTOYOTA, ja naprawde nie mam pretensji o ceny do Ciebie, czy nawet salonow....

zdaje sobie sprawe ze generalnie 'cena' powstaje gdzies jeszcze wyzej, a 'wy' silom woli nie sprzedajecie tego bez swojego zarobku (nieraz bardzo malego...)

martwi mnie tylko fakt, ze przez cos takiego koncerny same napedzaja szara strefe....

gdybym mial zakupic wszystkie wymienione elementy w ASO, smie watpic ze nie zamknalbym sie w 5-7 tys, znajac ceny niektorych, naprawde pierdolek...

pozdrawiam i jak bede w amx napewno napewno sie odezwe...
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

060882m

  • Gość
Podpowiedźcie mi co to jest te 2DIN. Czy ta oryginalna ramka z serwisu będzie odpowiednia. Czy może kupić na allegro co mi Red_point podpowiedział (dzięki)


 

Beesafe.pl