Autor Wątek: Jaki olej ?  (Przeczytany 979974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2250 dnia: 03-08-2020, 02:32:49 »
Pęcherz też można opróżnić do bańki po oleju. Kolor dość podobny. W razie czego "olej" jeszcze jasny, bo mało na nim przejechane :grin:

Nie no lepkości nie będzie i oby nie mieli okazji wąchać  :laugh:. Choć w tym domowym też mogą  coś wywąchać ,ale lepkość będzie ok  <kucharz>
Ciekawe ile będzie czasu od zakupu obowiązywać kaucja , mam nadzieje że ponad rok . Dla kaucji wcześniej wymieniać mi się nie widzi .

O jak by takie coś obowiązywało w PRL to by się działo , kiedyś to auta oliwy na potęgę wcinały . Pgr- y , transport i autobusiarnie miały by nielichy problem .
« Ostatnia zmiana: 03-08-2020, 02:37:39 wysłana przez Rademenes »
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2251 dnia: 13-08-2020, 04:36:51 »
Będzie gorzej ,ale jeszcze nie teraz ,dopiero gdzieś od 2023 , będzie czas na wybory i zapasy .
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2252 dnia: 14-08-2020, 16:29:50 »
Wystarczy teraz nazbierać ze 2 bańki 5L i w czasie kaucji będzie jak znalazł . Przy kupnie nowego ,oddać stary i nawet nie zobaczymy co to kaucja . Tylko co dalej w warsztacie , oni też oddadzą i druga kaucja na te same litry będzie ?

Jaki shell ,są lepsze i gorsze ,a nawet jeden ma tendencje do ubywania .
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline wściekła mysz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 437
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2253 dnia: 14-08-2020, 20:08:23 »
Lepsze to oryginały, te co ubywają to z blendowni w Puszczy Białowieskiej.

Offline pluto

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
    • Auris
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2254 dnia: 14-08-2020, 21:01:57 »
Zdecydowałem się na Shell - silnik pracuje równo i cicho, jak nigdy dotąd.

Potwierdzam oleje Shell od wielu lat były w czołówce producentów dobrych olejów i wraz z nowymi seriami olejów poziom ich idzie w górę.
Potwierdzeniem tego jest nowy olej 0W-20 SN PLUS gdzie jest jak testujący olej opisali "Shell wypuścił kolejną wspaniałą bestię - zrobili prawdopodobnie najsilniejszy 0W-20 w swojej klasie". Bogaty pakiet dodatków Molibden, który sprawia, że olej jest bardziej ekonomiczny (chociaż przy tak gęstej lepkości niewiele to pomoże - temperatura krzepnięcia tylko -43 C) trochę dodatków przeciwzużyciowych na bazie fosforu i cynku, wapń + organiczny trójrdzeniowy Molibden MoDTC w celu zmniejszenia tarcia, który ma na celu zmniejszenie zużycia oleju i zużycia paliwa. Związki wapnia i magnezu jako dodatek neutralizujący detergenty + bezpopiołowy dyspergator w postaci sukcynimidu boru. Z tego wynika że olej dobrze nadaje się do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk w szczególności do aut japońskich i koreańskich.
Widmo Fouriera IR wskazało że to dalej GTL więc jest super. :good:

Dla mnie najważniejszym parametrem jest stabilność właściwości wraz z upływem czasu użytkowania niż czyste dane producenta nowego oleju.  A oleje Shell GTL są pod tym względem najlepsze, dlatego ja osobiście ich używam. Nigdy nie miałem problemów z autami (silniki pracowały/pracują cicho, stabilnie, a i spalanie paliwa jest wyraźnie niższe niż u innych użytkowników, oleje nie mają tendencji do ubywania).

Polecam niezdecydowanym, chodź wiem że każdy ma jakieś doświadczenie z olejami, przyzwyczajenia i żadne argumenty go nie przekonają jak się na jakimś oleju zawiódł - szanuję to i wpełni akceptuję.  :grin:


Toyota Yaris Hybrid Selection Style MY2022
Honda HR-V e:HEV Advance 2022r. 131KM Crystal Red Metallic 0,9 kWh
Mercedes GLC FL 200D 4Matic Business Edition 2019r. 163KM Mojave metalik

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2255 dnia: 15-08-2020, 03:45:04 »
Lepsze to oryginały, te co ubywają to z blendowni w Puszczy Białowieskiej.

Chodzi o różne rodziny olejów Shell , w zgodzie z ich różnymi nazwami na bańkach . Od HC do GTL .

Dla mnie najważniejszym parametrem jest stabilność właściwości wraz z upływem czasu użytkowania

A jak to sprawdzałeś ,zawsze oddajesz olej przepracowany własny do analizy ?
Sugerowanie się wynikami takimi w innych silnikach , przypadkach jest mało miarodajne .

 
oleje nie mają tendencji do ubywania

Nie wiem tak wyczytałem ,może to odosobniony przypadek pod analizą tam był i nie mam co się sugerować . Moje myśli też w około Shella krążą .
« Ostatnia zmiana: 15-08-2020, 03:52:44 wysłana przez Rademenes »
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline mechu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 5252
  • Płeć: Mężczyzna
    • Meszyński Car Audio
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2256 dnia: 15-08-2020, 10:34:43 »
Dla mnie najważniejszym parametrem jest stabilność właściwości wraz z upływem czasu użytkowania niż czyste dane producenta nowego oleju.
Dla mnie minusem shella jest mała absorbcja syfu z silnika.
Jak go wlejesz do czystego to jest ok.
Natomiast jak w silniku się sporo odlozylo to shell sobie z tym nie poradzi.
Mówię to na podstawie swoich doświadczeń z poprzednim shellem - może w tym najnowszym coś się zmieni.

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2257 dnia: 19-08-2020, 01:46:04 »
Jako nieliczny Shell zawsze ma receptury stabilne ,ale od początku 19r weszły zmiany .
Aby takie twierdzenia miały sens ,warto by podać jaki to był Shell , są HC i GTL . Ogólnie dobre i chwalone ,choć ich W40 bliskie W30 , jednak GTL w dobrej cenie .

Kolega pluto auto ma od nowości , interwały dobre to Shell u niego radzi ,a nawet jak pamiętam po interwale niezły kolor ma .

Obydwaj napiszcie jaki Shell stosujecie/stosowaliście ,to będzie coś bliżej wiadomo  :o.


Co do kaucji za oleje , to w przepisach widać ,że wszystko spadnie na sprzedających :
1. Wystawianie kwitu za kaucję ,180 dni na rozliczenie ,oddanie starego .
2. Rozliczenie kaucji ,zwrot kasy i przyjmowanie starej oliwy .

Odzyskać kaucje będzie można wszędzie ,nie tylko tam gdzie się olej kupiło .

3. Sprzedający może odmówić przyjęcia oleju starego ,uwaga jeśli organoleptycznie stwierdzi że jest z czymś innym wymieszany .
4. Sprzedający musi stare oleje oddawać dalej sam ,lub przez inną firmę w odpowiednie miejsca .
5 . Co 3mc rozliczenie z fiskusem ,za błędy jest kara i to co zostanie leci na konto fiskusa .

A potem będą badać partię ,jak nie do odzysku to utylizacja całkowita .

Kary są srogie ,np. nie zgłoszenie handlu coś od 2tyś do 50tyś . Wszystko ma wchodzić stopniowo .

Tak więc już teraz trzeba zaczynać zbierać bańki starego , by potem bez kaucji czy papierologii  ,przy kupnie nowego ,było na wymianę  :song:.
« Ostatnia zmiana: 19-08-2020, 02:00:28 wysłana przez Rademenes »
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline yunior81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 665
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2258 dnia: 25-08-2020, 13:33:02 »
Dla mnie najważniejszym parametrem jest stabilność właściwości wraz z upływem czasu użytkowania niż czyste dane producenta nowego oleju.

Bravo !!! I o to chodzi :)
Toyota Corolla SD 2018

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2259 dnia: 26-08-2020, 11:52:36 »
Zależy jak potwierdzane są właściwości używanego oleju .
Czyste dane producenta są uśredniane i co partia zmienne ,więcej mówią i potwierdzają analizy nowego.   
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline pluto

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
    • Auris
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2260 dnia: 26-08-2020, 17:15:07 »
Analiza nowego oleju nic znacząco nie wnosi - tylko potwierdzi lub nie dane producenta, a w użytkowaniu oleju nie o to chodzi.
 To jakby przeprowadzić test nowego samochodu i powiedzieć że jest super autem, ma bardzo dobry silnik który nie ma wycieków, siedzenia lub deska nie skrzypią a tapicerka bardzo ładnie wygląda. Super ułatwia to wybór nowego towaru, ale jak pisałem wcześniej dla mnie liczy się bardziej opinie po jakimś czasie jego stosowania np. od użytkowników potwierdzone testami które weryfikują jakie parametry i w jakim stopniu ulegają degradacji, co ma znaczący wpływ na kondycję silnika.
Przykładem tego jest np. test oleju Amsoil 5w-30 gdzie po przebiegu 3500 km TBN drastycznie spadł z 12 do 6,29 czyli po kolejnych 1000-1500 km powinno by go wymienić. Być może wynikało to z zużycia silnika ale badane auto miało tylko 9500 km. Oczywiście można ratować się AR co wielu użytkowników tak robi.
Dlatego lepiej kupić olej o stabilnych parametrach w całym okresie jego użytkowania, niż łudzić się że pięknymi danymi technicznymi który podaje producent.
Chociaż zdecydowana większość z nas nie robi testów przepracowanego oleju, leje wybrany olej jeździ do kolejnej wymiany i nic się złego nie dzieje.   :grin:
Toyota Yaris Hybrid Selection Style MY2022
Honda HR-V e:HEV Advance 2022r. 131KM Crystal Red Metallic 0,9 kWh
Mercedes GLC FL 200D 4Matic Business Edition 2019r. 163KM Mojave metalik

Offline Rademenes

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2036
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Pierdziawka :)
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2261 dnia: 27-08-2020, 20:42:23 »
Wnioskuję ,że sugerujesz się w stabilności Shell po analizach przepracowanego oleju u innych .

Wybierając Shell na pewno brałeś pod uwagę ich stałość w formulacji , czyli jednak sugerowanie się danymi producenta było .

Analizy często gęsto odkrywają karty producenta , nawet odkrywają to o czym nie pisze producent , no i wykazać mogą czy coś jest sztucznie podnoszone i na krótko wystarczy ,lub czy w sposób naturalny powstało i starczy normalnie .

Tak obiektywnie powiem , mniejszy błąd/pomyłka jest pomiędzy danymi producenta a potwierdzeniem w analizie nowego .
Porównywanie przypadku ,innego silnika i pozostałych wartości w przepracowanym oleju to większa loteria .Co przypadek może być inaczej , inne warunki i jak wiesz nawet te same silniki w innych warunkach mogą inaczej zdegradować olej .

Choć nie ukrywam ,że im więcej takich analiz przepracowanego , to może się wyklarować jakaś pewna tendencja oleju . Dobry do 10tyś lub przy 7tyś lepiej wymieniać . Ale to musi być sporo przykładów ,z których wynikało by ,że wykres jest w jedną stronę a nie jak encefalogram (góra/dół) co chwila . 
« Ostatnia zmiana: 27-08-2020, 20:44:02 wysłana przez Rademenes »
Toyota Auris II 2013 wer. Start+Edition.
1.6, 132KM, 1ZR-FAE + ORLEN PLATINUM 5W30 MAX EXPERT DEX 1.

Offline epadno

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2262 dnia: 30-08-2020, 10:46:54 »
Co sądzicie o olejach TGMO z allegro (np. https://allegro.pl/oferta/oryginalny-toyota-5w30-5l-fuel-economy-tgmo-7044620881 )? Cena ok. 140zł jest atrakcyjna porównując do sklep.toyota.pl (https://sklep.toyota.pl/produkt/08880-83389-olej-syntetyczny-5-litrow-5w-30-c2.html ) gdzie taki olej kosztuje 350zł. Wygląd butelki trochę się różni.

Na ile można być pewnym, że taki olej będzie oryginalny? Jest jakiś sposób, żeby to sprawdzić?

Offline bodex4

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 323
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2263 dnia: 30-08-2020, 11:37:38 »

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #2264 dnia: 30-08-2020, 11:45:42 »
(https://sklep.toyota.pl/produkt/08880-83389-olej-syntetyczny-5-litrow-5w-30-c2.html ) gdzie taki olej kosztuje 350zł.
Toyota Auris
1.4 D (10/2012 - 11/2018)

ASO (cena ze strony Toyoty - Serwis Dobrych Cen):
Wymiana oleju  + filtr oleju + 5W-30 Premium Fuel Economy = 294 zł
W ASO to ten olej:
https://sklep.toyota.pl/produkt/08880-80845-olej-syntetyczny-5-litrow-5w-30.html
ten się nie nadaje, bo epadno ma chyba 1ND-TV , a do niego ma byc olej ACEA C2, inaczej uszkodzi DPF
Wygląd butelki trochę się różni.
to jest jakieś stare zdjęcie
Na ile można być pewnym, że taki olej będzie oryginalny?
z Allegro w ogóle nie można być pewnym
« Ostatnia zmiana: 30-08-2020, 11:52:38 wysłana przez bazi »


 

Beesafe.pl