Autor Wątek: Filtr przeciwpyłkowy kabinowy pyłkowy klimy klimatyzacji wymiana Carina E !  (Przeczytany 13872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Perzan

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2637
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.perzan.com
Czołem.
Co chwilę jak bumerang wraca pytanie o filtr kabinowy, przeciwpyłkowy, pyłkowy, węglowy, klimy, klimatyzacji, czy jak go tam jeszcze zwał.  <zolta>
Postanowiłem więc zrobić instrukcję krok po kroku gdzie to jest, co to jest i jak się to wymienia na podstawie filtra kabinowego marki JC Premium.
Na początek musimy zaopatrzyć się w nowy filtr kabinowy. Kompletny filtr składa się z dwóch części:


Na każdej z części, a na pewno na dolnej, są oznaczenia, którą stroną to się wsadza do góry. Trzeba je tylko dokładnie obejrzeć.
Górna część:


Dolna część:


Stary filtr lub też puste miejsce na niego znajdziemy obok pedału gazu w kanale wentylacyjnym, schowany pod klapką.


Klapkę należy wyjąć ściskając dwa widoczne zatrzaski, lekko ochylić górą, a następnie wyciągnąć do góry.
Po wyjęciu klapki miejsce na filtr wygląda tak:


Jeżeli starego filtra nie ma, jak na zdjęciu, to jedziemy dalej krok po kroku. Natomiast jeśli stary filtr tam siedzi, to tak czy inaczej należy prześledzić tą instrukcję do końca żeby wiedzieć co tam siedzi i  jak.
Montaż nowego filtra zaczynamy od jego górnej części, wsuwając ją w otwór do samego końca. Górna część wchodzi tak:


Po wsunięciu górnej części całkowicie w otwór należy przesunąć ją w otworze do samej góry. Bardzo pomocne w tej czynności są uchwyty oklejone gąbką widoczne na zdjęciach.
Górna część filtra wpasowana na swoje miejsce prezentuje się od zewnątrz tak:


Jak widać, niewiele widać. Widzimy jedynie ledwie wystający uchwyt z gąbką u samej góry otworu.
Nadszedł czas na część dolną, którą analogicznie wsuwamy do oporu w otwór tak jak to zrobiliśmy przed chwilą z częścią górną.
Dół wjeżdża tak:


Kolejny obrazek przedstawia zainstalowany kompletny filtr kabinowy. Obie części na swoim miejscu:


Pozostaje nam tylko zmknąć klapkę wsadzając ją najpierw od góry:


a następnie dociskając górną jej część do kanału wentylacyjnego aż zaskoczą obydwa jej zatrzaski.
I gotowe !

Uwagi do montażu:
1. Górna część filtra w 90% przypadków nie trzyma się tak elegancko jak na zdjęciach. Na ogół spada w dół i wtedy przydałyby się 3-4 ręce żeby to wszystko upchać. Spadająca góra, przeszkadzający dywanik, pedał gazu który trzeba trochę wcisnąć żeby nie zawadzał... To wszystko trzeba jakimś cudem ogarnąć i jednocześnie przytrzymywać. Jedynie ok. 10% przypadków to takie gdy góra się trzyma, a my możemy w miarę spokojnie zająć się dolną częścią i przeszkadzającymi nam elementami :grin:
2. Czasem dolna część nie chce wejść do końca. Trzeba ją trochę wysunąć i próbować do skutku. Nieraz trzeba przy tym poruszać jednocześnie częścią górną. Ale ogólnie rzecz jest wykonalna. ;)
3. Jeżeli pierwotnie nie było filtra, dobrze jest zdemontować z drugiej strony cały wentylator wraz z jego obudową i wyssać odkurzaczem lub wydmuchać stertę liści, jaka zapewne zdążyła się tam nazbierać. (instrukcję demontażu wentylatora wraz z obudową być może przygotuję przy okazji jakiegoś kolejnego napadu weny twórczej ;) )

Uwagi ogólne:
Od momentu opublikowania tej instrukcji, będę krzyczał na każdego, kto w dziale Carina lub dowolnym innym będzie pytał o umiejscowienie lub sposób wymiany filtra kabinowego w Carinie E.
Wszelkie uwagi dotyczące powyższej instrukcji proszę kierować na priv, ale raczej zmian nie przewiduję. Jeżeli ktoś nie jest na tyle kumaty żeby wymienić ten filtr na podstawie powyższych zdjęć i opisu, to nie powinien się za to w ogóle zabierać tylko jeździć, lać paliwo i odwiedzać serwisy.
Pozdro.


Prośba do moderatora:
Proszę o zablokowanie tego wątku i usunięcie wszystkich komentarzy, opinii, uwag itd. jakie pojawią się w międzyczasie. Wątek powinien zostać jednopostowy. W razie potrzeby zmian wiem gdzie zastukać.
« Ostatnia zmiana: 29-06-2009, 16:46:47 wysłana przez Miche »
*
*** Czytając forum często odnoszę wrażenie, że ludzie nie chcą aby im pomóc, choć wydaje się że pomocy potrzebują. ***
*
*
*** Try not. Do or do not. There is no try. ***
*


 

Beesafe.pl