Autor Wątek: Skrzynia automatyczna A541E - za wysoki stan po wymianie oleju. Cośjest nie tak.  (Przeczytany 5327 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Mechanik wymienił olej w skrzyni automatycznej. Wcześniej skoczyłem w Warszawie na Połczyńskiej do jakiegoś wielkiego serwisu skrzyń automatycznych (Coś na S.) i kupiłem zestaw składający się z filtra i uszczelki.
Mechanik odkręcił miskę i w ten sposób zlał olej.
Pytanie 1 : Czy w ten sposób zlał wszystko ? Twierdził, że tak zleci wszystko.

Po wlaniu nowego oleju (na oko. Powiedział że będzie lał aż będzie dobry poziom) poziom na gorącym wydawał się być ok.
Mierzę na spokojnie u siebie w garażu i oczom nie wierzę. Poziom oleju jest kilka centymetrów powyżej tej górnej miarki (nie pamiętam czy to jest HOT czy COLD)
Pytanie 2 : O co chodzi ? Przelany olej ?
Pytanie 3 : Jeśli tak to czym to grozi i co robić ? Zlać i zalać ponownie ?

Wybaczcie banalne pytania ale to moja pierwsza automatyczna skrzynia. Blade pojęcie o tym mam. Chętnie bym podjechał do fachowca wymienić ale sami wiecie jaki czas mamy a chce Tacie auto oddać w poniedziałek i nie chcę, żeby sam się z tym bujał.

Wesołych Świąt,
Butrym
Butrym

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Dwie dolne COLD, dwie górne HOT.

1. Tak, więcej nie spłynie przy statycznej wymianie.
2. Sprawdzasz przy pracującym silniku ?
3. Dobrze byłoby, gdyby na zimno było w okolicach dolnych kresek a na gorąco górnych.

Jeśli będziesz miał za dużo, to najłatwiej spuścić dyfrem.
3VZ.pl



Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Na zgaszonym sprawdzam.
Butrym

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
To sprawdź na pracującym i problem zniknie.
3VZ.pl



Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
To sprawdź na pracującym i problem zniknie.

To wszystko tlumaczy. Ciemna masa ze mnie. Sprawdze i dam znac.
Butrym

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Pamiętaj, że trochę trzeba pojeździć żeby olej się rozgrzał i rozszedł się po skrzyni.

Offline MAREK100

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2056
20 km wystarczy by prawidłowo ocenić stan oliwy.

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Pojechałem po ostatnie prezenty. Zrobiłem z 15 km z postojami. Mam nadzieję, że się rozgrzało. Sprawziłem na pracującym. Poziom wciąż wysoki.  W zasadzie taki sam jak był. Kilka cm ponad Max poziom dla HOT. Chyba zleje z korka ile się da i wleje raz jeszcze. Tylko ile wlać biorąc pod uwagę tzw. statyczną wymianę ?
Jestem po piwku więc ponownie stan sprawdzę dopiero jutro. Chciałbym wlać tyle ile tsza.
« Ostatnia zmiana: 23-12-2017, 22:34:36 wysłana przez Butrym »
Butrym

Offline MAREK100

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2056
Odciągnąć oliwę ze skrzyni można przez wlew.Wężyk od kroplówki,duuuża strzykawa i odciągasz nadmiar oliwy bez problemu.Robisz to na rozgrzanej skrzyni i pracującym silniku.(Zawsze stosuję tą metodę w przypadku zbyt wysokiego stanu)

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Dzięki za dobrą radę.  :good:
Mam gdzieś takie coś na półce. Ciekawe ile przelali. Wydaje mi się źe auto inaczej jezdzi. Przymula zrzucanie biegów. Jezdzil ostrzej przed wymianą. Subtelna to róznica ale wyczuwalna.
Butrym

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Przepraszam za długą przerwę w wątku ale się konkretnie rozchorowałem. Olej był przelany o ok. 2 litry. Trudno mi w to uwierzyć ale tak się stało. Odkręciłem śrubę spustową z dyfra. Tak az boku w osi półosi. Spuściłem ile się dało. Nie dałem rady tam nic wsadzić odpowiednio wąskiego aby odessać więcej. Z tego co mi wiadomo teraz jest jakieś 3-4 mm ponad maks.
1. Czy tak duże przelanie pociągnie za sobą jakieś nieuchronne skutki ?
2. Czy nadmiar 3-4 mm ponad maks uszkodzi skrzynię/uszczelniacze itp. w dłuższej perspektywie czasu ?

Butrym
Butrym

Offline MAREK100

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2056
Przelać 2 litry można jedynie po sporzyciu 0,5 litra.3/4 milimetry krzywdy skrzyni nie zrobi,choć ja zawsze mam idealnie na max.

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Przelać 2 litry można jedynie po sporzyciu 0,5 litra.3/4 milimetry krzywdy skrzyni nie zrobi,choć ja zawsze mam idealnie na max.

Też trudno mi to pojąć ale stało się. Traktuję tę wymianę jako płukankę. Następną chyba wykonamy jeszcze w tym roku w znającym się na rzeczy warsztacie z możliwie najlepszym olejem. Teraz jest zalane jakimś średniakiem.
Butrym

Offline MAREK100

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2056
Stosuje  Multi-ATF Motul. Nie narzekam.

Offline Butrym

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Stosuje  Multi-ATF Motul. Nie narzekam.

Dzieki za podpowiedz. O kupnie tego myslałem.
Butrym


 

Beesafe.pl