Autor Wątek: jakie buciki ??  (Przeczytany 11186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline simper

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Mężczyzna
jakie buciki ??
« dnia: 15-06-2005, 09:41:25 »
witam
zastanawiam sie nad kolami do yarisa?? mam teraz zwykle felgi i zurzyte troche opony takze opony i tak trzeba zmienic.. na zime mam 14 z poprzedniego to weszly by na metalowe...

a na lato zastanawialem sie nad alumami, i teraz jaki rozmiar ?? wiadomo ze im wieksze tym auto ladniej sie prezentuje, myslalem o 15, ale slyszalem ze 16 tez sie da wlozyc na niskim profilu ?? czy ktos to widzial albo mial ?? nie trze przy skrecaniu ?? jak auto sie zachowuje ??
a i jeszcze jedno czy ew jest sens kupowac uzywane czy nie ma sensu ???
no i jaka firma ?

Enrique

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #1 dnia: 15-06-2005, 10:48:06 »
wiadomo, że im większe tym fajniej wygląda
też zastanawiałem sięnad dużymi felgami ale w końcu kupiłem 14 i ...nie żałuje
może nie wygląda super extra ale jeżdząc po mieście szczególnie po zimie o mało co ich nie
połamałem na dziurach więc strach pomyśleć co by było z większymi
zapłaciłem za komplet z założeniem 1000 zł Ronal R7
miałem też dobre opony a przy zmianie na większy rozmiar musiałbym jeszcze inwestować w
większe gumy co podwaja koszty, a jeśli musisz kupić też opony to już trochęlepiej u Ciebie wygląda
musisz odpowiedzieć sobei na pyt czy stawiasz na praktyczność i koszy czy też wygląd
pozdro600

beep

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #2 dnia: 15-06-2005, 11:20:46 »
Use search ;)

opony...

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
jakie buciki ??
« Odpowiedź #3 dnia: 15-06-2005, 12:05:17 »
ano smigaja ludkowie na 16stkach......
co do obcierania itd to zalezy od yarisa......
u jednych kolo z takimi samymi parametrami obciera, a u innych nie (to dziwne ale prawdziwe!:/)

co do krzywienia itd, to ja zaluje jak colera ze nie kupielm jednak 17stek!! - teraz troche duzo sie straci przy wymianie 16 na 17stki ale i tak nad tym pomysle!!

co do giecia alu to jak sie kupi nie wiadomo co to owszem szybko padnie takie kolo......
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

Offline Sober

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
jakie buciki ??
« Odpowiedź #4 dnia: 15-06-2005, 12:57:44 »
W skrócie:
16-tki obcierają przy załadowanym autku
15-tki przy 195 mogą obcierać czasami (jeśli autko jest obniżone to obcierają)
15-tki przy 185 jest git :) (nie wiem jak by było przy obniżonym aucie)
14-tki nie warto, efekt wizualny mizerny, komfort niewiele lepszy niż przy 15
Seat Leon Cupra :D

lifeson

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #5 dnia: 15-06-2005, 13:07:25 »
bylo juz to wszystko!

gorek86

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #6 dnia: 15-06-2005, 19:27:11 »
Cytat: Sober
W skrócie:
16-tki obcierają przy załadowanym autku
15-tki przy 195 mogą obcierać czasami (jeśli autko jest obniżone to obcierają)
15-tki przy 185 jest git :) (nie wiem jak by było przy obniżonym aucie)
14-tki nie warto, efekt wizualny mizerny, komfort niewiele lepszy niż przy 15



w 14 efekt wizualny jest ok, bo ja takie mam  :)

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
jakie buciki ??
« Odpowiedź #7 dnia: 15-06-2005, 20:02:10 »
taaa 14stka to standard i efekt wizualny jest standardowy tzn lepiej niz na stalowkach ale zadna rewelacja.......
14stki mialem >> 16stki to byl prawie najleprzy zakup jakiego dokonalem do tego autka - prawie bo szkoda ze nie 17scie!!

co do obcierania 16 i 15 z oponami 195 to obcieraja tak samo bo to jedno i to samo.....
jesli 15 ma serokosc 7 i 16 ma szerokosc 7 to obie te felgi maja ET 38 a cale kolo ma ta sama srednice i obciera wszystko tak samo.....
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

CarinaGTI

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #8 dnia: 15-06-2005, 20:47:29 »
Cytat: Sober
15-tki przy 195 mogą obcierać czasami (jeśli autko jest obniżone to obcierają)

mam obniżone dokładnie o -35mm i nie obcierają na 195!! no chyba, że kltoś założy ET 35 zamiast seryjnych 38
na 16", cyzli 195/45/16 i sprężynkach - 30mm u wwtcka w 3 osoby nie obcierały, jak bardzo ostro wsze4dłeś w zakręt to czasami obtarły, miał ET seryjne

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
jakie buciki ??
« Odpowiedź #9 dnia: 15-06-2005, 20:53:07 »
CarinaGTI, cos tu zle piszesz......
jak zalozysz z et 35 to kola sa bardizej w srodku i wtedy napewno nie obciera....
a przyy tym jak okreslasz 'seryjnym' et 38 obcieraja w zaleznosci od yarisa......
nie wiem od czego to zalezy ale w jednych jarkach te same kola obcieraja a w innych nie....
cal afilozofia......

et 35 stosuje sie w yarise gdy felga ma szerokosc 7,5 cala - a wtedy i tak bedize obcierac mimo iz kolo jest bardziej w glebi niz przy et 38 - w koncu 0,5 cala to ponad 1 cm!
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

Offline Sober

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
jakie buciki ??
« Odpowiedź #10 dnia: 15-06-2005, 21:11:01 »
1. Red_Point, tutaj sięmylisz ET35 oznacza wysunięcie kół NA ZEWNĄTRZ o 3 mm w stosunku do ET38.

2. CarinaGTI, może o tym nie wiesz ale masz założone gumki ograniczające wygięcie sprężyn :D:D Bez nich obcirało wg Tomka_Paseo :)

3. Red_Point, wydaje mi sięże 16-tki (a już na pewno 17-tki) w porównaniu z 15-tkami przy tej samej szerokości opon i felg mogą troche bardziej obcierać. Średnica koła oczywiście zostanie taka sama, ale przekrój koła z oponą będzie bardziej prostokątny a jak wiadomo nadkola nie mają przekroju prostokątnego więc może to zrobić troche różnicy, zwłaszcza przy szerokich felgach.

4. gorek86, źle to ująłem. Efekt jest ok, ale bez rewelacji ;-) dużo zależy od kształtu felg.
Seat Leon Cupra :D

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
jakie buciki ??
« Odpowiedź #11 dnia: 15-06-2005, 21:58:30 »
Sober, http://www.alcar.pl/cgi-bin/evoweb.dll/wheels.61E19998989118fe0db769206e2f5b3be7e4dde?form=web_framecontent&page=730&layerakt=1039&random=0.19427180894611168 - tutaj masz opisane co to offset-et - i na rysunku pokazane jest jak jest mierzone....

'Jest to odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną, którą obręcz styka sięz płaszczyzną montażową pojazdu.' - z tego wynika ze 38 to oleglosc punktu mocownai felgi do punktu symetri felgi i im wiekszy jest ten parametr tym dalej punkt mocowania felgi znajduje sie od jej punktu symetri..... a co za tym idzie po zalozeniu kola kolo 'wpada' glwbiej w samochod........
ja tak to rozmumiem, tak interpretuje i tak kupowalem felgi, a przed zakupami duuuzo to studiowalem!!

ad 3 to maz racje..... o tym myslalem ale za duzo pisania zeby to wytlumaczyc....
zalezy jeszcze od tego jaka opona....a dokladniej od tego jak gleboki ma rant zabezpieczajacy felge.....
co prawda to tylko milimetry ale jednak......
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

tomek_paseo

  • Gość
jakie buciki ??
« Odpowiedź #12 dnia: 15-06-2005, 22:34:44 »
Carinka, Sober ma racje - przecież bez gumek obcierały - czasami nawet w dwie osoby :)
W cztery nie dało sięjechać   :wink:  
Gumki ograniczające ugięcie diametralnie to zmieniły, przy czym nie zauważyłem różnicy w charakterystyce tłumienia.

Red Point: Sober ma racje - im mniejsze ET, tym felga jest bardziej wysunięta na zewnątrz.

Faktycznie, logicznie rzecz biorąc z rysunku możnaby wywnioskować inaczej, ale jest tak, jak napisałem, niezmiennie, od zawsze :)
Felga ET 35 będzie bardziej "wystawać" na zewnątrz, niż ET 38.
Potwierdzone opinią przynajmniej kilku sklepów z felgami, kilkunastu zakładów wulkanizacyjnych, serwisu Toyoty, dziesiątkami stron internetowych, wieloletnim doświadczeniem moim i moich znajomych, no i oczywiście próbami, kiedyś, kiedy jeszcze miałem opla corsę, testowałem ronale (195/45/15)  - jedne miały et 28, drugie 38. Obcierały oczywiście tylko te pierwsze...

Offline Sober

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
jakie buciki ??
« Odpowiedź #13 dnia: 15-06-2005, 23:14:58 »
Cytat: Red_Point
'Jest to odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną, którą obręcz styka sięz płaszczyzną montażową pojazdu.'


Nie ma tutaj sprzeczności z tym co napisałem. Też sięnad tym kiedyś zastanawiałem i musiałem sobie rozrysować ;-) Za punkt odniesienia przyjmij sobie płaszczyznęmontażową bo ten punkt w aucie masz na stałe. Ta płaszczyzna nie pokrywa sięz symetrią felgi ale jest bardziej wysunięta do zewnątrz. i teraz im mniejsze ET tym bardziej środek felgi jest jej bliżej czyli de facto jest bardziej wysunięty na zewnątrz :)
Seat Leon Cupra :D

Offline simper

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Mężczyzna
jakie buciki ??
« Odpowiedź #14 dnia: 16-06-2005, 10:39:30 »
dzieki i sorki ze to ze chyba poruszylem temat ktory juz kiedys byl :|


 

Beesafe.pl