Autor Wątek: Klocki hamulcowe i tarcze  (Przeczytany 98303 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sesjusz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #150 dnia: 02-01-2014, 14:27:31 »
Jest różnica, napisali że można będzie dociąć te podkładki do kształu, dobra sprawa. Jeśli będzie mi piszczeć nie będę zwlekać i zamówię, a wtedy zrobię tutoriala i puszczę na forum.

Offline rafi075

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 176
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #151 dnia: 02-01-2014, 20:00:34 »
ja takie podkładki miałem w verso,  przy zmianie klocków nie zakładałem podkładek  i nie piszczą nowe klocki

Offline mirko

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 364
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #152 dnia: 02-01-2014, 21:22:24 »
Gadałem z mechanikiem i pytałem czy coś jeszcze mam kupować prócz klocków i tarcz to mówił że nie i jeszcze się śmiał "a co byś jeszcze chciał tam wkładać" ;)

Ja u siebie miałem podkładki metalowe przy starych klockach, kupiłem inne klocki i blaszki nie pasowały (nie wchodziły).
Aktualnie mam te EBC wycinane i jest super, nic nie piszczy.
Zmierzam do tego, że jeżeli coś było fabrycznie montowane to jest potrzebne.

Offline Sesjusz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #153 dnia: 03-01-2014, 10:39:56 »
U mnie wyjęli wczoraj klocki i tarcze, klocki były z logiem toyoty, mówili że prawdopodobnie od nowości je miałem (130 tyś przebiegu), nie było podkładek (Yaris II). Zestaw klocki + tarcze TRW nie piszczą. Jednak był problem, założyli tarcze i klocki, grubość elementu hamującego znacznie wzrosła, założyli stalową felgę a ta się nie dociskała by ją przykręcić. Okazało się że felgi mam nie od yarisa, za małe wybrzuszenie w miejscu zacisków hamulcowych. Miałem zdarte klocki i tarcze i inne felgi wchodziły, po założeniu nowych tarcz i klocków felga nie wchodziła, zawadzają hamulce :) Godzina 17, dni posylwestrowe i mało kto jeszcze pracował a ja bez felg, w godzinę udało się kupić dwie mocno zardzewiałe lecz proste od yarisa, założyli i koła się kręcą :) Z tyłu mam bębny więc zostawiłem dwie felgi, które miałem. To się nazywa pech, na felgach faktycznie mam napisane Hyundai, nigdy nie czytałem co tam jest napisane, to zimowy zestaw felgi + opony + kołpaki.

Offline bis24

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3841
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #154 dnia: 03-01-2014, 18:01:03 »
na felgach faktycznie mam napisane Hyundai
oby z czasem nie wyszło więcej niespodzianek :)

Offline pwl

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 269
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #155 dnia: 03-01-2014, 21:28:32 »
Ale co ma stopień zużycia klocków/tarcz do pasowania felg? Przecież Ci nagle zaciski nie spuchły. Coś mi się wydaje, że złożyli Ci układ trochę inaczej niż był  :cheesy:
« Ostatnia zmiana: 03-01-2014, 21:43:00 wysłana przez pwl »

Offline mechu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 5252
  • Płeć: Mężczyzna
    • Meszyński Car Audio
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #156 dnia: 03-01-2014, 23:20:22 »
Przecież Ci nagle zaciski nie spuchły.



jak to nie spuchly - jak sa nowe klocki to wychodza bardziej na zewnatrz.

Offline pwl

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 269
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #157 dnia: 04-01-2014, 00:23:18 »
To co, wcze�niej felga na piczy k�ak by�a spasowana?  <zalamka>

Apropo wychodzenia zacisków - człowiek się całe życie uczy ;)
« Ostatnia zmiana: 04-01-2014, 00:24:53 wysłana przez pwl »

Offline Sesjusz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #158 dnia: 07-01-2014, 08:10:49 »
To co, wcze�niej felga na piczy k�ak by�a spasowana? 

Wcześniej pewnie było tak, że poprzedni właściciel a najprawdopodobniej pośredniczący sprzedawca auta sprzedając mi zdjął alufelgi i założył inne, padło na felgi o małym ET od hyundaia, pasowały bo tarcze i klocki było mocno starte. Założyłem nowe klocki i tarcze a następnie hamulce spuchły i to aż o około 16 mm. Założone felgi od hyundaia tarły o hamulce, musiałem szukać innych felg. Kupiłem dwie na przód od Yarka z większym ET i poszło. 

Ciekawi mnie tylko jak to się ma do stabilności jazdy - felgi o jednym ET  (szersze) na przód i drugim ET (węższe) z tyłu.

Offline bis24

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3841
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #159 dnia: 07-01-2014, 08:16:01 »
Ciekawi mnie tylko jak to się ma do stabilności jazdy - felgi o jednym ET  (szersze) na przód i drugim ET (węższe) z tyłu.
moim zdaniem nie ma to znaczenia

Offline Kryspin

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 5488
  • Płeć: Mężczyzna
    • Toyota Klub
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #160 dnia: 07-01-2014, 09:33:57 »
Ciekawi mnie tylko jak to się ma do stabilności jazdy - felgi o jednym ET  (szersze) na przód i drugim ET (węższe) z tyłu.

Kolego parametr ET nie dotyczy szerokości felgi.

zerknij sobie

https://www.google.pl/search?q=et+felgi&client=firefox-a&hs=MjT&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4bvLUoTHHa3H7AbKqoC4DQ&ved=0CC8QsAQ&biw=1252&bih=583
TK Automobile - serwis, naprawa , diagnostyka

Offline davidoff

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 873
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #161 dnia: 07-01-2014, 14:35:20 »
"Ciekawi mnie tylko jak to się ma do stabilności jazdy - felgi o jednym ET  (szersze) na przód i drugim ET (węższe) z tyłu."


ET nie ma nic do szerokości felgi, mówi tylko o stopniu w jakim jest "wsunięta" wgłąb nadkola. A co za tym idzie żeby nie zawadzało o zacisk musiałeś kupić felgę o mniejszym ET.
W teorii zwiększenie rozstawu kół pogarsza przyczepność ale poprawia stabilność. Czyli teoretycznie przód powinien Ci teraz jeszcze mocniej wyjeżdżać w zakręcie (podsterowność).
W praktyce tego nie odczujesz.

Offline Sesjusz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #162 dnia: 08-01-2014, 10:18:25 »
Dzięki, jak wcześniej wspominano - człowiek uczy się całe życie :)

Tu fajny wizualny kalkulator ET felg : http://www.felgi.pl/narzedzia-do-felg/kalkulator-et-felgi

Mój przypadek jest interesujący, felgi od hyundaia nie wiem jaki mają ET bo nie napisane, felgi od yarka które kupiłem są tak zardzewiałe, że też ET nie widać, pewnie są od Y1 i pewnie ET to 45. Parę dni temu na strychu znalazłem felgi od Kangoo 5Jx14 cali, ET 36. Też nie trą o nowe hamulce.

Nasuwa mi się kolejne pytanie - jaki jest możliwy zakres ET felg 14 calowych, by nie tarło o nowe hamulce w systemie tarczowym ? By zmniejszyć zakres felg niech będą najpopularniejsze o szerokości 5-5,5J.

Offline pwl

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 269
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #163 dnia: 08-01-2014, 10:47:33 »
Tu też może chodzić nie o samo ET, ale też o kształt dzwonu felgi. Kup ode mnie ori 15 z YII (stal) i będziesz miał z głowy  :cheesy:

Offline Sesjusz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Klocki hamulcowe i tarcze
« Odpowiedź #164 dnia: 08-01-2014, 11:00:32 »
Może mieć i kształt, te 14'' od Yaris mają taki wystający rancik dookoła :) Akurat w miejscu gdzie są hamulce, sprytnie zrobione :)
Kupiłbym ale opony na 15'' bym jeszcze musiał, teraz nie ma tyle kasy :) Na przyszłą zimę chcę kupić nowe opony, teraz mam jakieś beznadziejne fuldy (dobrze, że chociaż 2009 rok), jeśli nie sprzedasz to odezwij się pod koniec lata tego roku  :beer:


 

Beesafe.pl