Autor Wątek: Kamera cofania  (Przeczytany 180305 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

owca

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #45 dnia: 19-06-2012, 19:28:35 »
Cześć Zawiszowiec, ja już wróciłem więc może pomogę :)

- NTSC, PAL - zależy od typu Twojej nawigacji, jaki tryb obsługuje. Ja miałem e7001 z usa, a tam jak wiadomo obowiązuje tryb ntsc i taką kamerkę musiałem mieć, bo inaczej obraz "skakał". W europie obowiązuje PAL, więc taką bym kupował, ale jeżeli koledzy piszą, że ntsc lepiej chodzi, więc co wybierzesz już zależy od ciebie.
- Ja osobiście nie widzę jakiegoś mega "za" żeby to musiała być kamerka oryginalna, a nie chińska. Ja przez dwa lata miałem zwykłą chińską za 120 zł z narysowaną podziałką i nie miałem ani jednego problemu. Tą kamerką przecież nie będziesz nagrywał filmów.
- kamerka z allegro będzie miała zarobione wtyczki - sygnałowe i 12V, więc wystarczy je rozciąć, dolutować jakieś blaszki/wsuwki ze sklepu elektronicznego i podpiąć pod tył nawigacji.
- ja napięcie wziąłem z czujnika biegu wstecznego, na którym pojawiało mi się 12V. Wcześniej oczywiście sprawdzałem miernikiem. Wadą tego rozwiązania było to, że musiałem ciągnąć 3 przewody do bagażnika.

aha - ja schematy brałem z tej strony (Ale widzę, że w ave to wszystko wygląda inaczej): http://www.castulucci.com/projects/carpc/oemnaviconnectors/



 
« Ostatnia zmiana: 19-06-2012, 19:37:13 wysłana przez owca »

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #46 dnia: 19-06-2012, 23:37:00 »
drodzy panowie
w AVENSIS T25 kable od biegu wstecznego 12V z lamy to:
+ czerwono czarny na samym dole
- bialo czarny 3-eci od góry.

Stąd zamierzam pociągnąć napięcie.
Po odkręceniu listwy nad rejestracją /tej gdzie chowa sie podswietlenie tabl. rej./ jest faktycznie fabryczne miejsce, które można wykorzystać do montazu kamerki takiej jak  np ta:
http://allegro.pl/sony-kamera-cofania-toyota-avensis-auris-verso-i2421491250.html

tylko trzeba bedzie pociagnąć zasilanie od elektormagnesu otwierajacego klape inna droga, bo wlasnie z tej dziurki wychodzi.

Teraz zostanie tylko lekko wyciąć plastik -listwe kolo oswietlenia tablicy i wszystko powinno być ok.
W tej instrukcji jest nawet na koncu szablon, który trzeba wydrukować i przylozyc do listwy, ktory mozna odrysowac i dokladnie wiedziec jaką dziure wyciąć, tyle tylko ze jest to instrukcja montazu kamerki cofania do modelu nowszego niz ja mam - T27.

sedan: http://www.toyota-tech.eu/aimuploads/{2552330D-8E6A-7F1D-D9BC-BA8BAE138E6A}/Avensis_Sedan_Back_Camera_PZ473_T3140_00_AIM_001_549_2..pdf

wagon: http://www.toyota-tech.eu/aimuploads/{A10BA4B7-99A5-F725-C930-1E8AB9AA99A5}/Avensis_Wagon_Back_Camera_PZ473_T5140_00_AIM_001_550_2.pdf

Moze ktos ma taką instrukcję do T25, bo mi udało się jeszcze tylko znależć do Aurisa, a do swojego modelu jakos nie mam szczescia???

pożniej wkleje fotki z samego montazu.





tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #47 dnia: 20-06-2012, 08:53:45 »
do t25 instrukcji montażu nie ma, bo toyota nie robila kamer do t25 fabrycznie, mimo ze niektore fabryczne navi w t25 takie kamery obsługiwały, jak masz sedana t25 to na listwie tam gdzie są lampki widać miejsce gdzie kamera byc powinna, nie wiem czy w wagonie jest tak samo.


zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #48 dnia: 20-06-2012, 13:49:01 »
w Wagonie jak od spodu spojrzeć to też widać to miejsce gdzie powinna być kamera, tylko chodzi o to, że trzeba jeszcze wykroic co nieco z samej atrapy  bo kamerke mocuje się z tego jak myślę w blasze :grin:
ale moze ten szablon do maskownicy oświetlenia tabl. rej. od T27 bedzie pasowal do T25. wydrukuje i przetestuje. Musi tylko dojść do mnie kamerka.

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #49 dnia: 20-06-2012, 15:03:55 »
a po co chcesz ciąć blachę?? bzdura totalna...
fakt, np. fabrycznie w T27 tak jest, ale po co?
miałem kamere w civicu (sam montowałem), teraz mam w T27 i ZAPEWNIAM że cięcie blachy jest w 100% zbędne, chyba że ktoś ma ochotę na korozję jak coś nie wyjdzie z zabezpieczeniem...

jeśli tylko jest wystarczająco miejsca pod plastikiem, to sprawa jest bardzo prosta... biorąc pod uwagę wielkość obecnych kamer, nie wydaje mi się aby w T25 zabrakło miejsca na kamerę...
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #50 dnia: 20-06-2012, 16:48:15 »
kolego, a kto mowi o cięciu blachy??????????????? <zalamka>
mówąc ATRAPA mam na mysli MASKOWNICE OSWIETLENIA TABLICY REJESTRACYJNEJ - czyli czytaj - to co wystaje.
A jak kolego w swojej T27 własnie tą PLASIKOWĄ atrapę odkrecisz, to zobaczysz miejsce w BLASZE - gdzie montuje sie kamerke!!! Sadze ze w T25 jest tak samo.
ale do tego trzeba jeszcze wykroic - ZGODNIE  Z INSTRUKCJĄ TOYOTY - kawalek plasiku koło lampki oswietleniowej, zeby wyszedł tamtędy wizjer kamerki...
Is that clear?
« Ostatnia zmiana: 20-06-2012, 16:52:21 wysłana przez zawiszowiec »

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #51 dnia: 21-06-2012, 08:53:03 »
kolego, jak dla mnie to TY mówisz o cięciu w blasze, skoro piszesz:
Cytuj (zaznaczone)
bo kamerke mocuje się z tego jak myślę w blasze :grin:
<zalamka><zalamka><zalamka>

Cytuj (zaznaczone)
A jak kolego w swojej T27 własnie tą PLASIKOWĄ atrapę odkrecisz, to zobaczysz miejsce w BLASZE - gdzie montuje sie kamerke!!!
hmmm, to bardzo ciekawe... montowałem kamerę i mogę Cię zapewnić że żadnego otworu NIE MA!!! w przypadku montażu fabrycznej kamery TRZEBA ZROBIĆ SAMEMU (jest do tego nawet specjalny przyrząd) otwór w blaszanej części klapy... jeśli nie widziałeś jak wygląda to w T27 to nie pisz, albo zadaj sobie chociaż trochę trudu aby przejrzeć instrukcję którą sam pokazałeś (np str. 15), w której dokładnie widać co i jak, a nie wstawiasz ikonki "załamka"...:/

po za tym, zapewniam Cię że nie jest potrzebny żadna "instrukcja toyoty" do wycięcia otworu... wystarczy głowa, a będzie to wyglądało lepiej niż seryjnie, bo "fabryczny" otwór to straszna locha...;)

Is that clear?

foto od mnie:


Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #52 dnia: 21-06-2012, 14:50:36 »

Cytuj (zaznaczone)
jeśli nie widziałeś jak wygląda to w T27 to nie pisz, albo zadaj sobie chociaż trochę trudu aby przejrzeć instrukcję którą sam pokazałeś (np str. 15), w której dokładnie widać co i jak, a nie wstawiasz ikonki "załamka"...:/

kolego, no właśnie na str. 15 wierci sie w PLASTIKU!!! a cos Ty sie na tą blache uparł???  <zalamka>

hehehehe chyba ze Twoja TOYA jest PANCERNA ;)

nie ma sensu ciągnąć dalej naszych droczeń, ale chyle czoła przed Twoją wiedzą i fotkami które zamieściłeś, ale otwór przez który wychodzi wizjer kamerki i tak wierciłeś w plastiku ;)

Offline Red_Point

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3468
  • Płeć: Mężczyzna
    • www.RedPoint.ilto.pl > ZAPRASZAM > Yaris, Yaris FL, Avensis ...
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #53 dnia: 21-06-2012, 15:28:07 »
i dlatego właśnie ASO zarabia na takich pierdołach, bo człowiek ma instrukcje i nie potrafi jej nawet przeczytać...;)

na czerwono zaznaczyłem części instrukcji które mówią o CIĘCIU BLACHY, a na zielono o cięciu PLASTIKU...

jka teraz nie zobaczysz różnicy to niestety, nie ma już nadziei...;)

faktycznie, na tym zakończmy.... pzdr
Niech prąd bedzie z Wami !!!

" ... objazd miasta na 18"stkach. Nie przestać! Wrócić na 20"stkach ... " Tede

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #54 dnia: 23-06-2012, 00:00:10 »
no i niestety panowie,
zakupilem kamerke NTSC, podłączyłem zgodnie ze wskazówkami Toma i nie mam nic przy włączeniu biegu wstecznego.

Podejrzewam, ze nie wpialem sie we wlasciwe PINY w swojej B9010.
badalem miernikiem i zasilanie na kamerce jest oraz masa przy kablu ekranowym tez jest dobrze podpieta, kabel sygnalowy wsadzony we wlassciwego PINA, czujnik biegu wstecznego tez jest, ale kamerka sie nie wlacza.
walczylem przeszlo 4 godziny, bo myslalem ze niezbyt dobrze wpialem kable na kostce, ale uzywalem roznych blaszek, dopychalem nawet reka po odpaleniu navi i nic. kamerke testowalem zarowno przy wlaczonym silniku jak i na wylaczonym /ale oczywiscie z biegiem wstecznym/.

JAKIES POMYSŁY???? bo ja jestem  <zalamka> załamany... :-(

moze ktos ma schemat kostki navi do TNS 700 albo instalacja elektryczna do T25?
podejrzewam ze zwieram/podpinam sie pod  niewlasciwe piny, a nie chce cudowac i probowac z innymi, zeby nie spalic navigacji.
A może niewlasciwie zwieram pina 10 i 19? Bo ja je mostkuje kabelkiem, podpinam do tego kabel ekranujący z kamerki i z tego jednego wezla odchodzi mi masa na samochód.
 - nadmieniam, ze moje podpiecie do kostki wyglada tak:

http://img267.imageshack.us/img267/5580/schematpoprawiony.jpg

czekam na jakies sugestie. pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 23-06-2012, 00:09:39 wysłana przez zawiszowiec »

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #55 dnia: 23-06-2012, 09:55:06 »
W ravce tak właśnie montowalem i wszystko działało. Sprawdź miernikiem na pinach (9 i 10) czy jak wrzucisz wsteczny to sie pojawia 6v

bo ogolnie nawigacja wie że jest podpieta kamera dizęki zmostkowaniu pina odpowiadającego za (-) od napięcia z pinem "ekranującym".


w najlepszym wypadku zle cos podpinasz, ale z tego co widzę to dobrze.

w najgorszym wypadku Twoja nawigacja nie obsługuje kamer,


przykłąd z aurisa B9024 obsługuje kamery, ale nowsza B9030 juz nie wszystkie obsługują, niektore tak niektore nie.
« Ostatnia zmiana: 19-11-2012, 17:44:44 wysłana przez kingcin »

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #56 dnia: 27-06-2012, 16:18:10 »
zdobyłem TOYOTOWSKIE koncowki i tez nie ma sygnalu na kamere, wiec faktycznie NAVI chyba nie ma wejscia VIDEO.
Zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego przy włączonej NAVI lub RADIU, na kablu wychodzacym z NAVI do kamerki jest napiecie ZAWSZE 3V, bez wzgledu na to czy wrzucam wsteczny bieg, czy nie.
Jak jest u Was?

Nie powinno byc tak, ze jak wrzucam wsteczny to dopiero powinno pojawiac sie jakies napiecie na przewodzie?
Nadmieniam, ze w NAVI wszystko jest podpiete zgodnie z wczesniej zamieszczonym schematem.

TOM:
Co do nieuzywanego PINU - 6 V-oltowego, sposród tych 4-ch /oznaczonego nr 9/ - to napiecie 6V pojawia sie dopiero kiedy dolożę rękę do PINA 9. Uprzednio po mierzeniu PINA nr 9 i nr 10/czyli masy/, bez dodania reki, a przy wrzuconym wstecznym wciaz jest 0 V.
Zmierzam do tego, ze moge miec inny rozklad PINÓW niz ten co mi podales, skoro nie mam od razu napiecia 6V na PINIE 9-tym.

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #57 dnia: 27-06-2012, 19:17:27 »
to 3V u mnie tez sie pojawia, natomiast nie mam pojecia dlaczego Ci nie działa, c

kierownik aXe

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #58 dnia: 01-07-2012, 13:09:33 »
Witam Was serdecznie

Podepnę się pod ten sam temat ponieważ chciałbym zamontować Kamerę Cofania do Toyoty Auris ( 2008r z Niemiec) TNS 700 B9005  za 300zł więc chyba nie chińczyk.

Kiedy wejdę do menu serwisowego mam opcję Kamera Check jako nie aktywną funkcji ale to dlatego, że nie mam jej podłączonej.

Czytając cały wątek forum skorzystałem z porady kolegi Toma i wyczytałem by wejść w menu serwisowe i sprawdzić czy po wciśnięciu wstecznego biegu pojawia się REV ON - jest podpięty.

Prosiłbym o pomoc w podpięciu kamerki, gdyż mam inny panel w porównaniu do zawiszowca.

Oto linki :

http://imageshack.us/photo/my-images/836/hpim2314.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/405/hpim2322o.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/266/hpim2317.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/814/hpim2309.jpg/


Bardzo Proszę o Pomoc.

Pozdrawiam




tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #59 dnia: 01-07-2012, 15:03:22 »
Na wtyczki zaraz zerkne i popatrze.

natomiast co do kamery, jak kupiles przez jakas polska strone (sklep internetowy) to jest to chinczyk na ktorym ktos dal bóg wie jaką marżę, chinczk ktory u mnie bys dostał za 100-150zł ( w zaleznosci czy CMOS, czy SONY CCD), ktory sam w chinach bys kupil jeszcze taniej

1 od lewej + od napięcia
2 od lewej to sygnałowy
3 od lewej - od napiecia
4 od lewej to ekranujący

przy okazji sprawdz czy jak podepniesz miernik do 1 i 3 to masz przy zalaczonym wstecznym i zapalonym silniku 6V


reszta instrukcji jest jak u zawiszowca

sposob pierwszy, napiecie do kamery z zasilania lampki biegu wstecznego, ekranujacy od kamery do pina 4, sygnal do pina 2, reszte nie ruszasz

sposob drugi: napiecie tak samo, ekran do pina 4 i łączysz to jeszcze z pinem 3, sygnał do pina 2

sposob trzeci: napiecie tak samo, ekran do pina 4 i laczysz z pinem 3 i całość do masy samochodu (do ramy), sygnał do pina 2

kamera dziala tylko przy wlaczonym zaplonie, w niektorych autach musi byc nawet zapalony silnik..

camera check Ci sie nie uaktywni po podpieciu kamery, ja nawet na oryginalnej kamerze nie mam tego aktywnego
« Ostatnia zmiana: 19-11-2012, 17:45:26 wysłana przez kingcin »


 

Beesafe.pl