Autor Wątek: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie  (Przeczytany 38802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mugger

  • Gość
Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« dnia: 20-02-2005, 23:06:12 »
Podgrzewane lusterka – nie będę pisał do czego służą, każdy chyba to wie i przyzna mi rację, że są przydatne.
Nie wszyscy jednak jeżdżą Yarkami w full opcji, lub są chętni oddać ASO kilkaset złotych za tą przyjemność.
Podgrzewanie można wykona we własnym zakresie za niewielkie pieniądze więc na co czekać?

Plan:

Yaris jest przystosowany do podgrzewania lusterek, bezpiecznik nr. 15 odpowiada za podgrzewania tylniej szyby i właśnie lusterek, nie ma więc przeszkód aby podłączyć się do kabla od podgrzewania tyłu, nie trzeba dodatkowych bezpieczników i przycisku – wszystko będzie pod jednym - od ogrzewania tylniej szyby – harmonia i estetyka :) 
Pisząc kabla gdyż nie byłem wstanie znaleźć kostki (powinna być ale nie mam pewności)

Co będzie potrzebne:
-   2 folie grzewcze 144x86 (16zł komplet na allegro)
-   4 konektorki małe (rozmiar odpowiedni do złączy z folii) (15gr szt. w każdym sklepie motoryzacyjnym), 2 końcówki oczkowe do masy 6-8mm
-   sylikon (ok. 4zł – w każdym sklepie motoryzacyjnym
-   1 ‘’wampirek’’ (0,50 –1 zł)
-   śrubokręt płaski, krzyżakowy
-   kabel 1mm ok. 6m (już sam nie wiem ile zużyłem, zawsze lepiej kupić więcej –ok. 6-8ł
-   taśma izolacyjna (wiadomo do tjuningu :) )
-   lutownica (można się obejść bez )
-   nożyk to tapet/coś czym lubisz ciąć plastiki
-   opcjonalnie opaski zaciskowe – wygodnie się kable mocuje i nie latają
-   szeroki garaż

Jak to zrobić?

-   Najpierw zdejmujemy osłonki przy dźwigienkach od ustawiania lusterek i boczki z drzwi (temat zdejmowania tych elementów był już poruszany wielokrotnie wiec go pominę – łatwo go znaleźć)
-   Demontujemy również progi po obu stronach (są one na zatrzaskach –trzeba pociągnąć do góry), ważne jest aby z progami zdemontować też ‘’trójkątną maskownice’’ – jest ona połączona z progiem i zasłania kable idące z drzwi – trzyma ją plastikowy zatrzask na śrubce –należy go odgiąć 
-   Następnie wzorujemy się na instrukcji montażu folii w Toyocie Corolli na
           http://www.corollaclub.org/   w dziale porady
           link dzięki adamowi
-   1 Różnica zaczyna się przy opisie ‘’lusterko z dołu ma zdejmowaną klapkę’’ – w Yarisie jej nie ma, są za to 3 śruby, które odkręcamy
-   Uzyskane miejsce manipulacyjne przyda się do przeprowadzenie przewodów, dalej postępujemy wg opisu corolli praktycznie do końca
-   2 różnica polega na tym że w yarisie nie ma w drzwiach kostki od podgrzewania lusterek...

Tak więc...

Z lusterek wystają nam po 2 kable – 1 z nich to masa można go więc podłączyć gdziekolwiek na karoserii i mięć go z głowy, ja proponuję użyć końcówek oczkowych do masy 6-8mm  i przykręcić kabel (nie ma różnicy który) do jednej z 3 śrubek od lusterka – kabel ten będzie już ukryty na poziomie osłonki od gałki do sterowania lusterkiem i nie będzie nam przeszkadzał. Drugi kabel poprzez drzwi musi znaleźć się w środku auta.
Gdy dokładnie się przyjrzeć szparze między drzwiami a karoserią zobaczymy peszelek, którym poprowadzone są kable od centralnego zamka/elektrycznych podnośników szyb. Drugi kabel próbujemy przełożyć właśnie przez ten peszelek do środka kabiny, jeśli sięto nie uda nie ma strachu, kabel można przeciągnąć go obok.
Gdy kable zwisają już w środku samochodu należy się przyjrzeć wiązce przewodów skręconych taśmą, biegnących w progu od strony kierowcy. Z tej wiązki należy odszukać czarny kabel z białym paskiem i szarymi kropkami w ok. 1-2 cm odstępach, to jest kabel od ogrzewania tylniej szyby (2 to masa i mamy go już z głowy) Właśnie w ten kabel trzeba się włączyć za pomocą wampirka. Najlepiej jest to zrobić jak najbliżej pedałów – wampirek bez problemu zmieści się za trójkątną maskownicą zasłaniającą plątaninę kabli biegnących od bezpieczników itp. Kabel od strony pasażera przeprowadzamy pod deską rozdzielczą (aby nie wisiał możemy sobie go podpinać za pomocą opasek zaciskowych lub taśmy) na stronę kierowcy. Kable od lewego i prawego lusterka łączymy za pomocą wampirka z kablem od ogrzewania tylniej szyby.
I to właściwie wszystko potem tylko złożyć auto    

Po włączeniu ogrzewania tylniej szyby lusterka powinny robić się ciepłe po kilkudziesięciu sekundach.

Montaż przeprowadziłem na japońskim Yarisie z 2000 roku i nie wiem czy w wersji francuskiej wszystko wygląda tak samo.

Starałem się w miarę logicznie to przekazać i chyba o niczym nie zapomniałem , proszę o wyrozumiałość
W razie niejasności proszę śmiało pytać
« Ostatnia zmiana: 22-03-2006, 10:31:41 wysłana przez mugger »

Smok

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #1 dnia: 21-02-2005, 07:19:57 »
no to sięnapracowałeś chłopie :aclap
napisz mi tylko dokładniej jak jest z zdemontowaniem wkładów w lusterkach ( odkręcamy 3 śruby i wszystko nam sięrozkręca???)
i jeszcze 1 pytanie laika- co to są wampirki?? :roll:
reszta jest jasna :-DD
jeszcze tylko jedna taka uwaga- trzeba by spawdzić czy w wersjach francuskich kabelek biegnący w progu do tylnej szyby ma taki sam wygląd- jak namierzyłeś ten kabel u siebie??
mam coraz większą ochotęna zrobienie tego:)

mugger

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #2 dnia: 21-02-2005, 09:02:02 »
odpowiedź 1. po odkręceniu 3 śrubek lusterko trzyma siętylko na linkach od sterowania lusterka i jest lepszy dostęp żeby przełożyć kable

odpowiedź 2. wampirek - potocznie nazywa siętak plastikowy przedmiot słyżący do wpinania sięw kable. w obudowie ma 2 wyżłobienia na kable w jedno wkładasz kabel który chcesz dołączyć w drugie ten do którego sięwpinasz, zamykając go powodujesz dociskanie blaszki która niczym wampir kłuje dwa kable i je łączy - ale opis  :lol:

odpowiedź 3. ze znalezieniem kabla był problem, najpierw w tylnej klapie sprawdziłem kolory kabli idących z szyby sa szare -1 z paskiem,2 bez , potem demontując tapicerke boków z tyłu, po lewej stronie zauważyłem kostkęi z szarych zrobiły siębiały z czarnym paskiem i czarny z białym paskiem, ten biały nie biegł do przodu tylko w prawą stronę, czarny za to szedł przez próg do przodu, na logikęlub nie wyszło rozwiązanie - biały masa, czarny trzeba podpiąść i drogą eksperymentu sprawdziłem - działa :D

Smok

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #3 dnia: 21-02-2005, 09:08:29 »
Cytat: mugger
po odkręceniu 3 śrubek lusterko trzyma siętylko na linkach od sterowania lusterka

to jak zdjąć wkład?? też gotowałeś lusterko??

mugger

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #4 dnia: 21-02-2005, 09:13:51 »
pomysleliśmy o różnych rzeczach - piszęo 3 śróbkach od spodu.
Wkład należy podważyć śrubokrętemi  wyjdzie bez problemu, potem wkład podgrzewamy i samo lustro łatwo wychodzi :D

Smok

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #5 dnia: 21-02-2005, 09:20:15 »
Cytat: mugger
piszęo 3 śróbkach od spodu

to jeszcze napisz gdzie masz spód :)- od stony regulacji (pod maskownicą wewnątrz auta)??

Hicks

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #6 dnia: 21-02-2005, 09:32:05 »
Świetne opracowanie  :athunbsup

Mała uwaga: może być tak, że kolory przewodu od zasilania podgrzewania tylnej szyby mogą być inne np. w wersji po FL. Przy braku aktualnego schematu sugerujęsprawdzić woltomierzem czy jest to właśnie ten przewód tj. czy pojawia sięna nim napięcie po naciśnięciu przycisku grzania. Unikniecie w ten sposób podpięcia grzania lusterek pod zasilanie świateł stopu na przykład  :D
Można to zrobić też bez zastosowania tego "wampirka" - czyli zdjąć trochęizolacji.
Ale taka kostka to bardziej eleganckie rozwiązanie.
Aha, dobrze uszczelnijcie odsłonięty przewodnik w kabelku bo inaczej po kilku dniach zacznie siętam odkładać nalot z elektrolizy.

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #7 dnia: 21-02-2005, 11:49:15 »
Bardzo rzetelne opracowanie  :bbravo
Dobra robota mugger

Ze swojej strony tylko mała uwaga:

Rezystancja prętów tylnej szyby to ok. 1~2 ohmy
Prąd płynący podczas grzania to max. 15A (opieram sie na corolli bo w tej ostatnio to robiłem).
Gdy dojdą do tego lusterka zrobi sięwiecej (jaka jest rezystancja folii?).
Co prawda w opisie bezpiecznika nr15 stoi, że ma on 25A ale warto to sprawdzić.
Dlatego też nie polecam "wampirka" a solidne lutowane połączenie.
Nie ma żartów a tu chodzi o prądy rzędu klku-kilkunastu A, więc lepiej podejść do tego z ostrożnością niż oglądać straż pożarną w akcji...  c:notell
"I love the smell of flames early in the morning..."

Hicks

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #8 dnia: 21-02-2005, 12:58:14 »
Rafels: tylko 2 ohmy ? Gdzie to ciepło sięwydziela ?
A tak na boku: obciążalność długotrwała przewodu 1 mm2 to ok 15 A przy podobnym ułożeniu...

Smok

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #9 dnia: 21-02-2005, 13:09:30 »
Cytat: Hicks
A tak na boku: obciążalność długotrwała przewodu 1 mm2 to ok 15 A przy podobnym ułożeniu

jaki z tego wniosek??

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #10 dnia: 21-02-2005, 13:10:42 »
Nie chce mi sięschodzić do samochodu, ale w toyocie corolla 2000r. wynosiła 1,56 ohma. Zauważ, że listwa grzejna ma sporą długość.
Ważne jest także połączenie masy tego układu. Musi być solidne.
Przewód ok., ale tu chodzi o połączenie. Będzie iskrzyć i grzać sięw przypadku poluzowania ( a "nietoperki" są marnej jakości łączem dla dużych obciążeń).

Czy ktoś zna rezystancjętych folii grzejnych...?
"I love the smell of flames early in the morning..."

Hicks

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #11 dnia: 21-02-2005, 13:17:05 »
Smok: taki, że jak przez taki przewód popłynie więcej niż 15 A to przewód ten zacznie sięgrzać, a tak jak pisze Rafels w miejscach gdzie rezystancja jest jeszcze większa (np. wspomniane kostka) to może być za ciepło i mogą być szkody (BTW: na kostce powinno być napisane ile max. A może przepuścić).
Dlatego trzeba kompleksowo policzyć jaki prąd popłynie przez dany przewód i w ogóle obwód z tym bezpiecznikiem 15 A. Zmierzcie rezystancjękupionej folii grzewczej oraz drucików oporowych na tylnej szybie, a policzymy Wam z Rafelsem jakie składniki powinniście dobrać dla instalacji w Yarise.

mugger

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #12 dnia: 21-02-2005, 13:22:48 »
rezystencja to 12 Ohm, moc grzania ok 12-15 W, a nagrzewać sięwg instrukcji ma do max 60 st C, faktycznie lepiej dać lute na łączeniu zamiast wampirka, aha i polecam na wszystkich łączeniach koszulki termokurczliwe, wieczorem poprawie prototyp  :D

Smok

  • Gość
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #13 dnia: 21-02-2005, 13:32:39 »
no policzcie to dokładnie- nie trzeba kabli wymienić??

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instrukcja montażu podgrzewanych lusterek w Yarisie
« Odpowiedź #14 dnia: 21-02-2005, 13:45:53 »
Brrr wracam z samochodu. Sprawa wygląda tak:

rezystancja linii ogrzewania tylnej szyby Yarisa  - 2,1 ohma

czyli 14.4V / 2.1 ohm = ~6.86 A czyli ok. 100W

trzeba pamiętać, że to wyliczenia dla temp. ok. 0 st. C, przy innych rezystancja może być inna, zależy to również od jakości połączeń

Dodając te 2*15W bezpiecznik powinien wytrzymać (sumacyjny prąd nie przekroczy 10A).

Wniosek:

Można działać !!!
Pamietać należy tylko o jakości połączeń :)
"I love the smell of flames early in the morning..."


 

Beesafe.pl