Autor Wątek: Wymiana rozrządu  (Przeczytany 50166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

comora

  • Gość
Wymiana rozrządu
« dnia: 30-05-2007, 22:55:49 »
Witam,
chciałbym w tym wątku podsumować inne wątki, które przewijają się przez niniejsze forum, ale nie dostały dość precyzyjnych odpowiedzi - proszę nie odpisywać, że temat już był.

Sprawa dotyczy operacji cyklicznej operacji, jaką jest wymiana pasku rozrządu. Osobiście posiadam T22 7A-FE, więc pytanka zadaje raczej w tym kontekście.
1. Z forum jasno wynika, że wraz z paskiem wymieniamy rolki. Ale co do pompy wody już nie ma jasnej odpwiedzi, jest tylko info, że są dwie szkoły. Może ktoś ma większe doświadczenie z pompami. Jakie są szanse, że ten element się zepsuje? Jakie są pierwsze objawy, że to już jej koniec? Jak bardzo wymiana zwiększa koszty (robocizna) zmiany rozrządu?
2. Czy wraz z rozrządem warto wymienić paski "okoliczne"  (do alternatora itp)?
3. Czy silnik 7A-FE jest silnikiem kolizyjnym? Czy komuś rozwaliło coś w silniku przy zerwaniu rozrządu?
4. Wśród zamienników polecany jest pasek Mitsuboshi, ale jednocześnie zalecane jest skrócenie czasu wymiany do 75kkm. Czy ktoś na forum przejechał na nim 100km, albo zerwał mu się przed 100km?

Troszkę się rozpisałem. To chyba wszystko :-)
Będę wdzięczny za każdą podpowiedz. Idzie sezon wakacyjny, więc wątek przyda się większej liczbie userów ;-)

pozdrawiam!

Lawcu

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: 05-06-2007, 18:10:26 »
Ad. 1 Uszkodzenie pompy a właściwie wirnika może ale nie musi skutkować zerwaniem paska. Ja w swojej wymieniłem pompę gdyż szwankowała. Do silnika 7AFE masz dwie pompy (pisałem o tym w wątku o ubywaniu płynu chłodniczego http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php?topic=12126.msg184481#new ) tańsza kosztuje coś koło 300 zł droższa ponad 350 zł.
Ad. 2 Ja zawsze wymieniam wszystkie paski , przynajmniej dla świętego spokoju.
Ad. 3 Wszystko wskazuje że jest silnikiem kolizyjnym.
Ad. 4 Tak dokładnie pasek tej firmy jest polecany. Ja niesłyszałem

comora

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #2 dnia: 08-06-2007, 22:49:10 »
[...]
Ad. 2 Ja zawsze wymieniam wszystkie paski , przynajmniej dla świętego spokoju.
[...]

Pytanko dodatkowe: Gdzie moge zaopatrzyć się w takie paski (oprócz ASO) i ile może mnie to kosztować?

Pokakulka

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #3 dnia: 10-06-2007, 07:12:02 »
Np. Allegro...polecam. Sam kupowałem pasek+ rolka i napinacz. Naprawdę jest tego sporo.

comora

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #4 dnia: 10-06-2007, 08:58:50 »
Np. Allegro...polecam. Sam kupowałem pasek+ rolka i napinacz. Naprawdę jest tego sporo.
chodzi mi o paski dodatkowe (jeśli się dobrze orientuje to są dwa: pasek wieloklinowy napędu pompy wody i alternatora oraz napędu pompy wspomagania). i takich rzeczy nie mogę znaleźć na allegro...

giepe

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #5 dnia: 10-06-2007, 12:04:19 »
chodzi mi o paski dodatkowe (jeśli się dobrze orientuje to są dwa: pasek wieloklinowy napędu pompy wody i alternatora oraz napędu pompy wspomagania). i takich rzeczy nie mogę znaleźć na allegro...
Pasek wspomagania napędza też sprężarkę klimatyzacji, o ile ją masz.

A dlaczego koniecznie na Allegro?
Nie masz koło siebie sklepu jednej z sieci: Fota, JC Auto?
Fota prowadzi bardzo dobry e-katalog:
http://katalog.fota.pl/
Tu po kilku kliknięciach zobaczysz ile mają pasków w swojej ofercie.
JC Auto ma paski jeszcze innych firm, np. Bando, które to ja rok temu zakładałem.

Pozdrawiam
Grzesiek

comora

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #6 dnia: 10-06-2007, 13:53:54 »
Pasek wspomagania napędza też sprężarkę klimatyzacji, o ile ją masz.

w katalogu foty pasek do sprężarki jest wymieniony osobno, a Ty napisałeś o pasku do wspomagania, który dodatkowo napędza klimę. jak mam to rozumieć? jeśli mam klimę to biorę ten do klimy i wspomaganie też jest przez niego obsługiwany?

giepe

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #7 dnia: 10-06-2007, 17:44:24 »
Pasek wspomagania napędza też sprężarkę klimatyzacji, o ile ją masz.

w katalogu foty pasek do sprężarki jest wymieniony osobno, a Ty napisałeś o pasku do wspomagania, który dodatkowo napędza klimę. jak mam to rozumieć? jeśli mam klimę to biorę ten do klimy i wspomaganie też jest przez niego obsługiwany?

Przepraszam, że wprowadziłem trochę zamieszania!
To co napisałem jest prawdą odnośnie silnika D4-D czyli 1CD-FTV.
Widzę, że u Ciebie w silniku 7A-FE są trzy paski, każdy do czego innego. Zgadza się?

Pozdrawiam, Grzesiek

Lawcu

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #8 dnia: 11-06-2007, 22:05:31 »
Ja zaopatruję się w www.hipol.com.pl wszystkie paski mają firmy mitsubosschi :) a rolki KOYO. Ja za cały zestaw pasków  czterech plus rolki zapłaciłem koło 200 zł

Podaję Ci numery pasków Mitsuboschi
1. 5PK975 pasek klinowy
2. 3PK625 pasek klinowy
3. 4PK865 pasek klinowy
4. 7AFE/1eE pasek rozrządu
Podwarunkiem, że masz klimatyzacje jeśli nie to zamiast paska 4PK865 musi być 4PK825
« Ostatnia zmiana: 11-06-2007, 22:13:30 wysłana przez Lawcu »

Admin

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #9 dnia: 14-06-2007, 13:08:17 »
1. Z forum jasno wynika, że wraz z paskiem wymieniamy rolki. Ale co do pompy wody już nie ma jasnej odpwiedzi, jest tylko info, że są dwie szkoły. Może ktoś ma większe doświadczenie z pompami. Jakie są szanse, że ten element się zepsuje? Jakie są pierwsze objawy, że to już jej koniec? Jak bardzo wymiana zwiększa koszty (robocizna) zmiany rozrządu?

Pompe wody wymienia sie jak cieknie albo sa problemy z chlodzeniem. Jak nie ma zadnych obiawów to zostawiasz tak jak jest

2. Czy wraz z rozrządem warto wymienić paski "okoliczne"  (do alternatora itp)?
Warto. Koszt niewielki a te paski sie tez niszczą

3. Czy silnik 7A-FE jest silnikiem kolizyjnym? Czy komuś rozwaliło coś w silniku przy zerwaniu rozrządu?

na 90% jest kolizyjny, musiał bym poszukać dokładnie. Jak jest i peknie pasek to koszt naprawy bedzie bardzo bolesny.

4. Wśród zamienników polecany jest pasek Mitsuboshi, ale jednocześnie zalecane jest skrócenie czasu wymiany do 75kkm. Czy ktoś na forum przejechał na nim 100km, albo zerwał mu się przed 100km?

Zalecana jest wymiana przy 75 tyś i tego nalezy sie trzymać. Paski w ave potrafią strzelić wczesniej i widziałem kilka takich samochodów na placu u znajomego mechanika

comora

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #10 dnia: 21-06-2007, 18:13:17 »
Ja zaopatruję się w www.hipol.com.pl wszystkie paski mają firmy mitsubosschi :) a rolki KOYO. Ja za cały zestaw pasków  czterech plus rolki zapłaciłem koło 200 zł
[...]

dzięki za namiar. bardzo miła firma, chociaż pomylili zamówienia przy pierwszej dostawie (gratis w obrębie warszawy). dwa paski nie mieli mitsubosschi, dali w zamian bando.
całość 233zł z (jak twierdzą) rabacikiem 7%.

i jeszcze jedno pytanko pomocnicze. w 7AFE jest jedna rolka napinająco-prowadząca czy są dwie rolki?

Gary UK

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #11 dnia: 22-06-2007, 07:30:00 »
W 7A-FE jest tylko jedna rolka.Pompa wody jest napedzana  z paska klinowego wiec uszkodzenie jej nie grozi zerwaniem rozrzadu.Mimo to polecam ci wymienic ta pape bo koszt jest niewielki a wymiana pompy wody w tym silniku tak czy siak wiarze sie z rozebraniem rozrzadu.Wiec jesli zrobisz to teraz mimo wszystko zaoszczedzisz troszke kasy na ponownym rozbieranie rozrzadu za kilkanascie tys.kilometrow.

Offline operculum

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #12 dnia: 26-06-2007, 08:30:35 »
Nie doczytałem się konkretnej informacji   -   kupiłem Avensis T22 2,0 D4 z 2001r, obecnie 95tys. i ... pytanie ,czy modele z tego rocznika posiadają pasek, czy łańcuszek rozrządu,  informacja wielce dla mnie ważna, wszak zbliżam się do setki.
Pozdrawiam
(pytanie nieopacznie umieszczone przeze mnie w działce D-4D , teraz powtarzam)

Qba

  • Gość
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #13 dnia: 27-06-2007, 14:49:56 »
Wszystkie silniki VVT-i mają rozrząd napędzany łańcuszkiem.

Offline operculum

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana rozrządu
« Odpowiedź #14 dnia: 30-06-2007, 19:05:32 »
Dzwoniłem do Toyoty i udzielili mi informacji, choć dodali, że i tak powinni sprawdzić na miejscu :grin:- oczywiste, najlepiej z dużym przeglądem.
Wielkie dzięki za Twą wiadomość, konkretnie i krótko.
Pozdrawiam,

Marcin.


 

Beesafe.pl