Autor Wątek: Odczyt kodu błędów  (Przeczytany 100999 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #30 dnia: 03-07-2008, 07:53:41 »
Witam!

Na dzień dzisiejszy jestem po odczycie błędów na stacji diagnostycznej. Nie potrafił mi facet podać jakie mam kody dla ABS-u ale odczyt wykazał "zbyt ubogą mieszankę" ....

Pozdrawiam i "bez błędnej" jazdy życzę
TaTaR

Bez urazy, ale jaki to jest ten kod "zbyt uboga mieszanka"? Bo ile razy ten tekst czytam, lub słyszę od mechaników to mnie krew zalewa. Często jest tak, że mechanik nie znając podstaw angielskiego a posiadając tester, ktory coś mu pokazuje stwierdza jednym zdaniem "zjeb...na sonda lambda" lub "zbyt uboga mieszanka". Jeżeli możesz podać numer kodu błędu byłoby o wiele prościej zdiagnozować błąd Check niż tylko jednym bądź dwoma zdaniami.
Acha pewnie się domyślasz że pod jeden kod błędu "przypisywane" mogą być różne przypadłości auta (na polskie kilka rodzajów błędów).

Pozdrawiam
Obi

Offline TaTaR

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 211
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Yarisy i RAV4
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #31 dnia: 03-07-2008, 16:10:56 »
Cześć!

Dzięki za odzew. Nie tylko się domyślam, że może być kilka przyczyn jednego błędu, wiem to i znam temat odczytu takowych kodów jeszcze z mojego ś.p. Peugeot'a 106. Tam jednak miałem ładnie wszystko na kodach migowych a w Yarisku nie mogę wywołać kodów migowych komputera silnika.
Nie mam dokładnego numeru błędu, mechanik, który to robił był dość słusznej postury i zasłaniał całym sobą ekran komputera ;-) Usłyszałem tylko, że "zbyt uboga mieszanka". Ja też nie lubię uogólnień stąd rozumiem dążenie do poznania szczegółowego numeru błędu. Postaram się jakoś załatwić ponowny odczyt ale będzie trudno bo robiono mi to po znajomości.

Pozdrawiam
TaTaR
« Ostatnia zmiana: 03-07-2008, 16:14:38 wysłana przez TaTaR »
Człowiek się zmienia jak jego Toyota. Była Carina i Yaris II i pół, jest Rav4 IV i Yaris Cross...

Offline TaTaR

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 211
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Yarisy i RAV4
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #32 dnia: 16-07-2008, 11:16:36 »
Witam!

PiotrSas, odnoszę wrażenie, że jesteś bardzo dobrze zorientowany w temacie.
Ponieważ facet obsługujący komputer diagnostyczny wziął urlop i nie wiem, kiedy będę w stanie go namierzyć a tylko u niego mogę zostać potraktowany z ropzsądkiem mam do Ciebie pytanko...
Czy jest jakaś reguła według której można stwierdzić, że zapalająca się kontrolka jest objawem konkretnej usterki? Mój Yaris ma tak, że po przejechaniu kilkunastu do kilkudziesięciu km zapala się kontrolka silnika "Check Engine" i świeci się dopóki jej nie zgaszę wyjmując bezpiecznik. Jeśli nie wyjmę go kontrolka się świeci nadal. Diagnosta powiedział, że można przy tym błędzie jeździć ale nie podał numeru błędu bo go nie pamiętał. W sumie to auto jedzie bardzo dobrze i nie zmienia charakterystyki jazdy i zużycia paliwa. Trochę niepokoi fakt, że od ostatniego postu zalewam ciągle Shell'owskim paliwem (co podobno pomaga w oczyszczeniu układu) i w tym czasie dwa razy zapalił się "Check...".
A diagnosta jeszcze na urlopie. Nawet zastanawiałem się jakie ceny mają w ASO Toyoty w Goerlitz, bo w sumie "dwa kroki" mam do nich i jakby nie policzyli jak za rodzoną mamę to można wykonać u nich sprawdzenie.

Pozdrawiam
TaTaR
Człowiek się zmienia jak jego Toyota. Była Carina i Yaris II i pół, jest Rav4 IV i Yaris Cross...

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #33 dnia: 16-07-2008, 21:39:41 »
Witam!

PiotrSas, odnoszę wrażenie, że jesteś bardzo dobrze zorientowany w temacie.
Ponieważ facet obsługujący komputer diagnostyczny wziął urlop i nie wiem, kiedy będę w stanie go namierzyć a tylko u niego mogę zostać potraktowany z ropzsądkiem mam do Ciebie pytanko...
Czy jest jakaś reguła według której można stwierdzić, że zapalająca się kontrolka jest objawem konkretnej usterki? Mój Yaris ma tak, że po przejechaniu kilkunastu do kilkudziesięciu km zapala się kontrolka silnika "Check Engine" i świeci się dopóki jej nie zgaszę wyjmując bezpiecznik. Jeśli nie wyjmę go kontrolka się świeci nadal. Diagnosta powiedział, że można przy tym błędzie jeździć ale nie podał numeru błędu bo go nie pamiętał. W sumie to auto jedzie bardzo dobrze i nie zmienia charakterystyki jazdy i zużycia paliwa. Trochę niepokoi fakt, że od ostatniego postu zalewam ciągle Shell'owskim paliwem (co podobno pomaga w oczyszczeniu układu) i w tym czasie dwa razy zapalił się "Check...".
A diagnosta jeszcze na urlopie. Nawet zastanawiałem się jakie ceny mają w ASO Toyoty w Goerlitz, bo w sumie "dwa kroki" mam do nich i jakby nie policzyli jak za rodzoną mamę to można wykonać u nich sprawdzenie.

Pozdrawiam
TaTaR

Witam.
Zwracam uwagę, iż po to jest forum aby pomagać, i myślę że tu jest o wiele więcej osób bardziej kompetentnych ode mnie. Ale wracając do pytania wyświetlany błąd poprzez Check daje po pierwsze awaryjny tryb pracy silnika, to przeważnie może powodować np. zwiększenie zużycia paliwa, ale nie zawsze (np. błąd czujnika ABS). Na moje aby odczytać kod błędu i podać go na grupie wystarczy abyś pojechał do jakiegoś dobrego zakładu zakładającego instalacje gazowe. Ci ludzie za drobną opłatą na pewno podłączą uniwersalny skaner kodów błędu i oczywiście spisz tylko nr błędu. W moim mieście ASO Włocławek czy ASO Bydgoszcz biorą 120 zł (przynajmniej tyle brali w zeszłym roku) za diagnozę komputera, a Gaziarze mogą wziąć 40 zł? Acha odnośnie Gerlitz najlepiej zadzwoń do nich i spytaj się o cenę - to prostsze niż łupanie po kieszeni przy kasie w ASO:)

Nie wiem czy pomogłem ale życzę powodzenia.
PS. te czyszczenie układu na tą chwilę nie ma najmniejszego znaczenia oprócz uciechy dla silnika:)

Obi

Dano

  • Gość
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #34 dnia: 28-07-2008, 11:39:03 »
Witam,
W moim Yarisie zapaliła się żółta kontrolka "check engine" i chciałbym odczytać kod błędu. Postępując zgodnie z powyższą instrukcją otrzymałem efekt: lampka "check engine" świeci, lampki ABS i poduszka mrugają nieprzerwanie z równą częstotliwością. Czy mógłby mi ktoś pomóc to zinterpretować lub podać jak smodzielnie mogę odczytać kod błędu z lampki "check engine"?

Offline TaTaR

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 211
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Yarisy i RAV4
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #35 dnia: 31-07-2008, 22:32:28 »
Witam!

Jestem po dokładnym odczycie błędów i parametrów pracy silniczka naszego Yariska. Otóż błąd to P0171.
Podczas odczytu wartości z sond lambda wartości z pierwszej sondy wychodziły dla biegu jałowego ok 0,8V a dla większych obrotów 0V i taki współczynnik "integrator coś tam, coś tam" w granicach kilku %. Druga sonda miała jak drut 0,57V  a "integrator..." niemierzalny, pokazywały się tylko "---".
Pan od komputerka orzekł, że padła druga sonda. Chyba miał rację.
A tak a'propos "zbyt uboga mieszanka" to właśnie komputer wyświetlił taki napis po połączeniu z interfejsem i odczycie kodów. Kod był widoczny małymi literkami obok na ekranie, niemal niezauważalny. Dobrze, że ten mechanior był grzebiący i stwierdził, że trzeba trochę pogrzebać, bo za duża gama usterek jest możliwa i zaczął przeprowadzać różne testy i po którymś podał informację o sondzie. Nawet bardzo nie zasłaniał ekraniku.

Pozdrawiam
TaTaR
Człowiek się zmienia jak jego Toyota. Była Carina i Yaris II i pół, jest Rav4 IV i Yaris Cross...

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #36 dnia: 01-08-2008, 07:39:36 »
Kod P0171
Possible causes are:
1. Exhaust system leak.                           (Wyciek z ukł wydechowego)
2. Improper fuel pressure.                       (Niewłaściwe ciśnienie paliwa)
3. Fuel injector restricted.                        (Uszkodzony wtryskiwacz paliwa)
4. Defective heated oxygen sensor No. 1. Uszkodzenie podgrzewania nr 1 czujnika tlenu - Sondy Lambda?)
5. Defective Manifold Absolute Pressure (MAP) sensor.    Wadliwy MAP sensor - MAP-czujnik informujący o. obciążeniu silnika
6. Defective Engine Coolant Temperature (ECT) sensor.  Wadliwa temperatura płynu chłodzącego silnika (ECT sensor - czujnik temperatury plynu chlodzacego)

I to na tyle.....
Obi

Offline TaTaR

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 211
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Yarisy i RAV4
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #37 dnia: 01-08-2008, 11:31:12 »
Witam!

Dzięki PiotrSas za listę, trochę dużo do sprawdzenia będzie ale powinno się udać.
A potrafisz się ustosunkować do tego odczytu "integratorów sond lambda"? Wartość dla pierwszej sondy podawana była w [%]. Co to właściwe może być i czy ma jakieś znaczenie to, że na drugiej sondzie było niemierzalne lub brak było odczytu. W sumie w Twojej liście była sonda ale nr 1. ale w zasadzie to chyba "podgrzewany czujnik tlenu nr 1".
Cóż, dzięki za pomoc, zaczynam działanie.

Pozdrawiam
TaTaR
Człowiek się zmienia jak jego Toyota. Była Carina i Yaris II i pół, jest Rav4 IV i Yaris Cross...

Offline TaTaR

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 211
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Yarisy i RAV4
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #38 dnia: 26-08-2008, 10:29:40 »
Witam!

Odczytałem numery z sond i, tak dla własnego spokoju, chciałbym wiedzieć czy istnieją zamienniki dla nich:
- pierwsza sonda ma numery 89465-0D010 / 0 258 006 344
- druga sonda ma numery 89465-0D020 / 0 258 006 345
Są to sondy Bosch'a. Wiem, że nie zaleca się do Yariska zamienników ale jak nie będzie w sklepie można zdobyć oryginalnej to będę musiał użyć zamiennika. Yaris I 1.0 benzyna z roku 2001.

Pozdrawiam
TaTaR
Człowiek się zmienia jak jego Toyota. Była Carina i Yaris II i pół, jest Rav4 IV i Yaris Cross...

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #39 dnia: 26-08-2008, 11:06:28 »
Witam!

Odczytałem numery z sond i, tak dla własnego spokoju, chciałbym wiedzieć czy istnieją zamienniki dla nich:
- pierwsza sonda ma numery 89465-0D010 / 0 258 006 344
- druga sonda ma numery 89465-0D020 / 0 258 006 345
Są to sondy Bosch'a. Wiem, że nie zaleca się do Yariska zamienników ale jak nie będzie w sklepie można zdobyć oryginalnej to będę musiał użyć zamiennika. Yaris I 1.0 benzyna z roku 2001.

Pozdrawiam
TaTaR


Witam
Przeważnie sprzedawane na rynku sondy Boscha mają sfrezowany numer. Więc może być kłopot. A używka też nie wiadomo jak długo pochodzi.....

Pozdrawiam
Obi

Offline Virus

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #40 dnia: 14-09-2008, 19:13:12 »
Witam!

Dzis pierwszy raz zaswiecila mi sie kontrolka "check engine". Podjechalem na najblizszy parking zeby posluchac silnika - na biegu jalowym silnik na przemian chodzil normalnie 5 s. nastepnie szarpiac przez nastepne 5 s. Przy wchodzeniu na obroty silnik zaczynal szarpac przy ok 2000 obrotow - powyzej szarpanie ustaje. Podczas jazdy zauwazylem wyrazny spadek mocy zwlaszcza powyzej 3000 obrotow. Po powrocie do domu sprawdzilem kod bledu. Niestety - nie moge znalezc opisu do bledu nr 93. Moze ktos z Was spotkal sie z podobnym problemem lub zna opis tego bledu. Moje autko to Yaris 1.0 '99, japonczyk, przebieg ok. 133k km

Pozdrawiam -
Virus

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #41 dnia: 14-09-2008, 21:16:57 »
Witam!
Po powrocie do domu sprawdzilem kod bledu. Niestety - nie moge znalezc opisu do bledu nr 93.


Witam.
Napisz więcej o tym numerze. Odczytywałeś to testerem ODB II czy w inny sposób? (chodzi mi szczególnie o to czy nie było przed 93 dwóch zer i jakiejś litery)

Pozdrawiam
Obi

Offline Virus

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #42 dnia: 14-09-2008, 22:36:20 »
Napisz więcej o tym numerze. Odczytywałeś to testerem ODB II czy w inny sposób? (chodzi mi szczególnie o to czy nie było przed 93 dwóch zer i jakiejś litery)

Odczytywalem tak jak jest to opisane w pierwszym poscie tego watku - znaczy sie spinaczem biurowym :-). Sprawdzalem kilkakrotnie i zawsze bylo 93 (i tylko ten kod - kontrolka "check engine" zaswiecila sie u mnie pierwszy raz).

Pozdrawiam -
Virus

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #43 dnia: 15-09-2008, 07:05:55 »
Hm... może inni będą mądrzejsi, ja Ci w takiej sytuacji nie pomogę. Jak bys miał odczyt z testera to już inna sprawa...
Pozdrawiam
Obi

Offline Virus

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Odczyt kodu błędów
« Odpowiedź #44 dnia: 15-09-2008, 20:08:30 »
Po podpieciu do kompa program stwierdzil: "Wykryto wypadanie zapłonów cylindra nr 4". Facet ze stacji stwierdzil, ze to spalona cewka zaplonowa. Musze ja sobie rano obejrzec. Sprawdze rowniez swiece.

Dzieki za pomoc Piotrze -
Pozdrawiam!


 

Beesafe.pl